• BIST 116.316
 • Altın 165,720
 • Dolar 3,9293
 • Euro 4,8268
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 18 °C
 • Adana 20 °C
 • Antalya 18 °C

Lazkiye kırsalında kimler var?

Ömer Ödemiş, Lazkiye kırsalında yuvalanan dinci teröristleri yazdı.

Ömer Ödemiş/HABER ANALİZ
ABC Gazetesi/ÖZEL

Suriye ordusunun Lazkiye kırsalında operasyon başlatmasıyla birlikte Türkmen çetelerin girişimiyle, "Türkmen halkı katlediliyor" yaygarası koparılmaya başlandı. Operasyonun durdurulmasına dönük bu kampanya ile, AKP iktidarının girişimde bulunması için yalan yanlış bilgiler verilmeye başlandı.

HALKIN YERİNE ÇETELER YERLEŞTİ

Lazkiye kırsalında savaş öncesinde Aleviler, Ermeniler ve Türkmenler yaşardı. Ancak 3 yıl önce bölgeye yönelik başlatılan saldırı sonrasında halk köylerini boşaltarak, bir kısmı Türkiye’ye geçmiş diğer bir kısmı ise Suriye içlerinde daha güvenli bölgelere çekilmişti. Boşalan köylere Türkmen çeteleri ile AKP rejimi tarafından bölgeye taşınan Çeçenler ve diğer yabancı cihatçılar yerleştirilmiş, bu köyler karargâhlara dönüştürülmüştü.

Cihatçı terör gurupları bu köylerde değişik zamanlarda Alevi köylerine saldırarak katliamlar ve yağmalar yapmış, elde ettiği ganimetleri ise, Yayladağ’a getirerek alenen satmıştı. AKP'nin kışkırtması ve yönlenridmesi ile IŞİD ve El Nusra gibi dinci örgütlerin peşine takılan bazı Türkmen gruplar,  değişik isimler altında çeteler oluşturmuş ve bu bölgede kamplar kurarak, saldırılar organize etmişlerdi.

Önemli bir kısmı El Kaide ve Nusra cephesine katılan bu çetelerin bir bölümü de ÖSO bünyesinde birlikler oluşturdu.

Türkiye’nin lojistik desteğiyle edindikleri uzun menzilli füzeleri sıklıkla kullanan bu terör gurupları, kent merkezinde de onlarca kanlı katliama imza attı.

İşte bugün Suriye Onrusu kara ve hava güçleri ile Rus uçaklarının operasyon yaptığı yerler ve vurduğu hedefler, sıradan Türkmen köyleri ve Türkmenler değil, bu çeteler ve onların üs ve karargah olarak kullandığı yerleşim bölgeleri.

Heysem Topalca gibi, Türkiye’de gerçekleşen her terör saldırısında adı geçen, sınır geçişlerini organize eden ve MİT’le çalıştığı iddia edilen pek çok isim, bu bölgeyi karargâh olarak kullanıyordu. Bölgede pek çok katliamın sanığı olan Ömer Abdullah, Tarık Şokta, Adil Orli, Ayhan Orli, Muhammed Abdullah( Karınca), Ferid Mısri, Muhammed Akça (Orman görevlilerini katleden kişi), Ali Şehirli, Yusuf Baldır gibi katiller yuvalanmıştı.

Yanıltıcı bir kara propaganda ile "Türkmen katliamı var" yaygarasını koparan da bu işbirlikçi çeteler, kendilerini ordu, birlik, tabur diye adlandıran katliamcı ve yağmacı çetelerden oluşuyor. Yıllarca birlikte yaşadıkları komşuilarını, farklı inançlarından ve etnik kimliklerinden dolayı acımasızca katleden bu çetelerin, Türkiye istihbaratlarıyla ilişkileri tartışmasız şekilde ortaya çıkmıştı.

Özellikle Kesab saldırısı sırasında Türk topçu birliklerine koordinat veren Adil Orli isimli kişinin konuşma kayıtları internet ortamında yayınlanmıştı. 

Bugün Rusya ve İran'ın Suriye yönetiminin yanında açıkça savaşa girmesi ile bölgede dengeler değişti, Türkiye açık faaliyet yürütemez ve lojistik sağlayamaz hale geldi. Batı'nın da IŞİD'e ve dinci örgütlere desteği kesmesi, tavır alması ve Türkiye üzerinden sınır geçişlerinin durması, emperyalizmin ve AKP iktidarının desteğiyle Suriye'nin kuzeyinde ve bazı kırsal bölgelerinde denetimi elinde tutan cihatçı güçler çözülmeye ve ağır şekilde yenilgiye uğramaya başladı. AKP'nin Suriye politikası çöktü.

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)