• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 19 °C
 • Adana 23 °C
 • Antalya 19 °C

Mali'de otel basan cihatçılar 170 kişiyi rehin aldı

Mali'nin başkenti Bamako'da bulunan lüks bir otele bu sabah baskın düzenlendi. Aralarında Türklerin de olduğu 170 kişinin rehin alındığı saldırıyı El Kaide bağlantılı El Murabitun üstlendi.

Mali'nin başkenti Bamako'da bulunan lüks bir otele bu sabah baskın düzenlendi. Aralarında Türklerin de olduğu 170 kişinin rehin alındığı saldırıyı El Kaide bağlantılı El Murabitun üstlendi. Fransız BFM TV, Malili yetkililere dayanarak verdiği haberde Mali'deki otel saldırısında rehin alınan kişilerin tamamının kurtarıldığını, saldırıda 18 kişinin ise hayatını kaybettiğini duyurdu. Rehineler arasında bulunan 7 THY personeli kurtarıldı. Diğer yandan BM Barışgücü askerleri, otel saldırısında en az 27 ölü olduğunu bildirdi.

Mali'nin başkenti Bamako'da bulunan Radisson Otel'e saldırıdüzenlendi. 10 kişi oldukları tahmin edilen silahlı grubun diplomatik plakalı bir araçla otele girdiği bildirildi. Reuters'e konuşan güvenlik kaynakları, "Sabahın erken saatlerinde silah sesleri başladı. Görünüşe göre rehine almak için yapılmış bir eylem. Polis orada ve etrafı güvenlik kordonu altına alıyorlar." açıklamasında bulundu.

Terör saldırısı El Kaide bağlantılı El Murabitun tarafından üstlendi. Twitter üzerinden açıklama yapan El Murabitun adlı El Kaide yanlısı grubun Tuaregler ve Araplardan oluştuğu ve merkezinin Mali'nin kuzeyinde olduğu ifade edilirken, grubun bu iddiası henüz doğrulanmadı. 

Saldırganlar oteldeki 170 kişiyi rehin almıştı. Düzenlenen operasyonla rehinelerin tamamın kurtarıldığı belirtilirken, 18 kişinin öldüğü duyuruldu.

BM Barışgücü askerleri: Otel saldırısında en az 27 ölü var

Birleşmiş Milletler (BM) yetkilisi Mali'nin başkentindeki Radison Blu oteline gerçekleştirilen saldırı sonrası barışgücü askerlerinin en az 27 kişinin öldüğünü rapor ettiğini açıkladı.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetklili, Bamako'daki otelde bulunan barışgücü askerlerinin otelin alt katında 12 ve ikinci katında 15 ceset gördüğünü açıkladı. Yetkili, BM askerlerinin otelin aranmasında halen Malili yetkililere yardım ettiğini açıkladı.

Öte yandan Türk Dışişleri Bakanlığı, rehineler arasında bulunan Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Bamako uçuşlarını gerçekleştiren 7 personelden tümünün kurtarıldığını açıkladı.

7 THY PERSONELİ SERBEST

Mali'de otel baskını sırasında rehin alınan Türk Hava Yolları'nın (THY) 7 personelikurtuldu. Otelde rehin olarak bir THY personeli kaldı. Rehin olarak tutulan personelin kurtarılması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Mali'nin başkenti Bamako'da, bir otele baskın düzenleyen silahlı kişiler, 170 kişiyi rehin almıştı. Rehin alınanlar arasında THY'nin 7 personeli de bulunuyordu. THY personellerinden 5'i güvenlik güçleri tarafından kurtarılmıştı. Son olarak bir personelin daha kurtulduğu öğrenildi. Kurtulan personelin ismi henüz açıklanmadı. THY kaptan pilotu İsmail Yerli, ikinci pilot Sadık Murat Arat, THY istasyon şefi Mehmet Atmaca ile kabin görevlisi Şerife Taşcı Kabacık, Lütfiye Deniz Kıvrak operasyonla kurtarılmıştı. Otelde rehin olarak bir THY personeli kaldı. Rehin olarak tutulan personelin kurtarılması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

THY UÇAK GÖNDERİYOR

Mali'de silahlı otel baskını sırasında rehin alınan Türk Hava Yolları'nın (THY) 7 personeli kurtuldu. Personelleri almak için Atatürk Havalimanı'ndan Bamako'ya özel uçak gönderilecek.

Mali'nin başkenti Bamako'da bir otele baskın düzenleyen silahlı kişiler, 170 kişiyi rehin almıştı. Rehin alınanlar arasında 7 THY personeli de bulunuyordu. İlk etapta THY personellerinden 5'i, daha sonra diğer 2'si güvenlik güçleri tarafından kurtarıldı.

THY kaptan pilotu İsmail Yerli ve ikinci pilot Sadık Murat Arat ile kabin memurları Şerife Taşçı Kabacık, Murat Gündüz, Lütfiye Deniz Kıvrak, Eray Sevim ve THY istasyon şefi Mehmet Atmaca'yı almak üzere Atatürk Havalimanı'ndan Bamako'ya özel bir uçak gönderileceği açıklandı.

3 REHİNE ÖLDÜRÜLDÜ
Güvenlik güçlerinin verdiği bilgiye göre en az üç rehine öldürüldü. Öldürülenlerden ikisinin Mali birisinin Fransız vatandaşı olduğu belirtiliyor. Anadolu Ajansı iki güvenlik görevlisinin öldüğünü ve saldırganlar ile güvenlik güçleri arasında çatışmaların devam ettiğini duyurdu.

6 THY PERSONELİ DE REHİN

Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Bamako uçuşlarını gerçekleştiren personelin de kaldığı otelde, pilot ve hosteslerin de rehineler arasında bulunduğu kaydedildi. Rehin olan THY personelinin isimleri şöyle: İsmail Yerli, Sadık Murat Arat, kabin memurları Murat Gündüz, Şerife Tascı Kabacık, Lütfiye Deniz Kıvrak ve Eray Sevim. 

AYET OKUYANLAR SERBEST BIRAKILIYOR

Malili bir yetkili, silahlı saldırganları oteldeki rehinelere Kur'an-ı Kerim'den bölümler okuttuğu, Kuran okuyanların serbest bırakıldığı iddia edildi.

"80 REHİNE KURTARILDI"

Malili güvenlik güçleri, 170 rehineden 80'nin serbest kaldığını açıkladı. Fransız 24 televizyonu da, Mali güvenlik güçlerinin düzinelerce rehineyi kurtardığını duyurdu. Lüks oteldeki rehine olayında en az 3 kişinin de öldüğü belirtiliyor. 

DEVLET BAŞKANI ÜLKESİNE DÖNÜYOR 

Otel baskını sonrası Mali Devlet Başkanı İbrahim Boubacar Keita, Çad'daki resmi ziyaretini yarıda kesti ve ülkesine dönüyor. 

Mali'nin başkenti Bamako'nun en lüks otellerinden biri olan Radisson Blu otelinin 190 odası bulunuyor. Baskın sırasında otelde 140 müşteri ve 30 çalışan bulunuyordu. 

 FRANSA: REHİNELER İÇİN  ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da, Mali'deki otel baskınıyla ilgili açıklama yaptı. Hollande, "Rehineler için elimizden geleni yapıyoruz" dedi. 2013 yılında Mali'ye operasyon düzenleyen Fransa'nın bu ülkede çok sayıda askeri bulunuyor. 

Fransız hava yolu şirketi Air France'ın da odelde 12 personeli bulunuyordu. Personelin otelden çıkarıldığı ve sağlık durumlarının iyi olduğu açıklandı. Otelde 20 Hintli ve 10 Çin vatandaşının olduğu da iddialar arasında. 

"140 MÜŞTERİ VE 30 ÇALIŞANIMIZ REHİN"

The Radisson Blu otellerinin bağlı olduğu The Rezidor Otel Grubu yöneticisi, "Bamako'daki otelimizde bugün bir rehine olayı yaşanıyor. Aldığımız ilk bilgilere göre, iki saldırgan 140 müşteri ve 30 çalışanımızı rehin tutuyor" dedi.

Güvenlik güçleri ile silahlı grup arasında çatışmalar devam ediyor. Silahlı saldırganların tekbir getirdiği de iddialar arasında. 

Oteldeki bazı rehineler, özel kuvvetler tarafından kurtarıldı. 

ÇATIŞMA 7'İNCİ KATTA 

ABD'li bir şirkete ait olan Radisson Blu Otel'in 7'inci katında çatışma yaşandığı belirtildi. 190 odalı otele saldırganlar otomatik silahlar saldırdı. 

Mali'deki ABD Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, otelde kalan ABD vatandaşlarının aileleriyle bağlantı kurmaları istendi.

ABD vatandaşlarından bulundukları yerde kalmaları ve kendilerini koruma altına almaları da istendi. 

ABD'DEN AÇIKLAMA

ABD Bamako Büyükelçiliği Twitter üzerinden, "Elçilik, Radisson Otel'de aktif bir saldırgan olduğunun farkında. Elçilik personeli sığınacak bir yer bulsun. Tüm ABD vatandaşları sığınacak bir yer bulsun. ABD vatandaşlarının aileleriyle irtibat kurmasını tavsiye ediyoruz" mesajlarını paylaştı.Saldırganların IŞİD ile bağlantılı bir terör örgütü olabileceği de belirtiliyor.

MALİ’DEN İLK GÖRÜNTÜLER

Mali’nin başkenti Bamako’da silahlı saldırı düzenlenen Radisson Blu Otel’den ilk görüntüler, bir kişi tarafından sosyal medyaya yüklendi.

ABD’nin başkent Bamako’daki büyükelçiliği, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Radisson Otel’de devam eden operasyonun farkında olduklarını söyledi ve büyükelçilik çalışanlarının yanında bölgedeki ABD vatandaşlarını güvenli bir yere sığınmaları konusunda uyardı.

7 Mart 2015 tarihinde Bamako’da yapılan bir saldırı sonucu biri Fransız biri Belçikalı olmak üzere beş kişi hayatını kaybetmişti.

Sputnik'in haberine göre ise, Mali'nin başkenti Bamako'daki bir otelin 7. katında silahlı çatışma çıktı. AFP cihatçı olduğu iddia edilen iki saldırganın 170 kişiyi rehin aldığını aktardı. Çatışmada üç kişinin öldüğü de gelen haberler arasında.

AFP, Bamako'da iki saldırganın çoğunlukla yabancılar ve özellikle de Batılı yetkililerin kaldığı Radisson Otel'deki 170 müşterileri rehin aldığı aktardı.

Yerel basında, olay yerinden sadece otomatik silah sesleri değil patlama sesleri de geldiği bilgisi yer aldı.

Emniyet güçlerinin bölgeyi güvenlik kordonu altına aldığı kaydedildi. Ancak en 170 müşteri olduğu ve müşterilerinin büyük bölümünün yabancı olduğu belirtiliyor.

AFP muhabirine konuşan bir güvenlik yetkilisi ise şunları söyledi: “Her şey 7. katta yaşanıyor. Cihatçılar koridorda etrafa ateş açıyor.”

Öte yandan henüz teyit edilmese de bölgedeki gazeteciler, aralarında yabancıların da bulunduğu bir grubun rehin aldığını ve çatışmada üç kişinin hayatını kaybettiğini aktardı.

Bu arada ABD'nin Bamako Büyükelçiliği, Mali'deki vatandaşlarını uyardı. Büyükelçilik sosyal medya hesaplarından yayınladığı mesajda, elçilik çalışanlarının güvenli bir yerde olduğunu belirterek tüm ABD vatandaşlarının da güvenli noktalarda beklemesi gerektiğinin altını çizdi.

'SALDIRGANLAR OTELE DİPLOMATİK PLAKALI ARAÇLARLA GELDİ'

RFI’nin haberine göre, saldırganlar otele diplomatik plakalı araçlarla geldi. Mali Actu ise saldırganların otel görevlilerinin üzerine ateş açarak binaya girdiğini aktardı.

MALİ FRANSA'NIN ESKİ SÖMÜRGESİYDİ

Mali'nin, 13 Kasım'da Paris katliamıyla sarsılan Fransa'nın eski sömürgesi olması da, iki saldırı arasında bağlantı olabileceği kuşkusunu akıllara getirdi. 

14.5 milyon nüfusu bulunan Batı Afrika ülkesi Mali'de nüfusun yüzde 90'ı Müslüman. Eski Fransız sömürgesi olan Mali'de halen Fransa'nın önemli bir etkisi ve ekonomik yatırımları bulunuyor.

Cihatçıların 2012 Ocak ayından bu yana ülkenin kuzeyindeki bazı kentleri el geçirdiği bildirildi. 

Ağustos ayında da cihatçı militanlar Mali'nin Sevare kentine bir baskın düzenlenmiş ve 5'i Birleşmiş Milletler çalışanı 13 kişiyi öldürmüştü.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)