• BIST 117.216
 • Altın 165,528
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 10 °C
 • Adana 14 °C
 • Antalya 12 °C

Marmaray'da iki işçi elektriğe kapıldı

Marmaray'da iki işçi elektriğe kapıldı
Marmaray’da dün sabaha karşı 2 taşeron işçi yüksek gerilim hattına kapılarak yaralandı. İşçilerden birinin hayati tehlikesi sürüyor

Dün sabaha karşı 03.00 sularında TCDD İstanbul Marmaray Hattının Kazlıçeşme-Yedikule istasyonları arası kısmındaki ihata çalışması yapan taşeron işçiler Ferdi Ay ve Nuri Açıkyürek adlı işçiler 25 bin volt yüksek gerilim hattına kapılarak yaralandı. Yaralı işçilerden Nuri Açıkyürek’in hayati tehlikesi devam ediyor..

Gazete Yolculuk'ta yer alan habere göre, işçilerin yaralanması Kazlıçeşme-Yedikule arasında ihata çalışmasında kullanılan metal merdiveninin kaldırılması esnasında yüksek gerilim hattına değmesi/yaklaşması ile merdiven tutan işçilerin yüksek gerilim hattına kapılması sonucu oldu.

BTS'DEN AÇIKLAMA

BTS İstanbul 1 Nolu Şube tarafından kaza ile ilgili yapılan açıklamada, Marmaray’da Kazlıçeşme-Yedikule arasında çalışma programında K-500 çalışmasının “Bakım kuşağında enerjisiz olarak yapılacak olan çalışmalar” dan olduğu ancak enerjinin kesilmemiş olması nedeni ile bu olayın meydana geldiği belirtilerek “ Bu olay İSG Yönetim Sisteminin işlemediğinin açık göstergesidir” denildi.

Daha önce de 20.09.2016 tarihinde gece saat 03 sularında Marmaray tünelinde su sızıntısına müdahale eden 27 yaşındaki Fatih Uysal’ın da, elektrik akımına kapılarak hayatını kaybettiği hatırlatılan açıklamada şöyle denildi: “Marmaray’da gece banliyö tren seferleri sona erdikten sonra ‘bakım kuşağı’ saatleri arasında birçok taşeron firma, tüp tünelin de içinde bulunduğu 13,6 km’lik yol kesiminde tamamlama ve tamirat işlerini yapmaktadır. Her iki iş kazasında da görüleceği üzere Marmaray’da 00.50 ila 04.30 saatleri arasında yapılmakta olan Bakım Kuşağında iş kazaları gece saat 03 sularında meydana gelmektedir.

Marmaray’da banliyö işletmeciliği yapılan 13,6 km’lik kesimde altyapı ve üstyapıda birçok eksiklik bulunduğundan bu hat kesiminin işletmeye açıldığı ilk günden itibaren yoğun tamamlama ve tamir işleri yapılmaktadır. Söz konusu işler birden fazla taşeron tarafından yürütülmektedir. Ayrıca TCDD’nin birçok birimi de aynı hat kesiminde tamir ve tamamlama işleri yapmaktadır.

23.01.2017 Tarihinde Ayrılıkçeşmesi-Kazlıçeşme arasında 11 işveren/ekip (TCDD Yol Bakım Onarım Müdürlüğü, Kataner Grubu, OHL, EYM, Levant İnşaat, GAMA-NUROL, ANEL Elektrik, EML İnşaat, ELSİTEL, DİMETRONİK-SİEMENS, TTA Loko Bakım Atölyesi, TCDD Halkalı Elektrifikasyon, TCDD Tüp Tünel Elektrifikasyon Başmühendisliği) toplam 16 yerde çalışma yürütmektedir. 13,6 Km’lik hat kesiminde bu kadar çok firmanın/müdürlüğün aynı anda iş yapması başlı başına bir risktir.”

‘REFAKAT MEMURU BULUNDURULMAMIŞTIR’

Her bir işin başında bir refakat memurunun bulundurulması kuralının ihlal edildiği dile getirilen açıklamada: “Demiryolu Üzerinde, Kenarında Ve Yakınında Üçüncü Şahıslar Tarafından Yapılacak, Yol Bakım ve İnşaat Çalışmalarında Uyulacak Emniyet Kurallarına Dair 2701 Numaralı Genel Emir hükümleri gereği refakat memurunun çalışmaların başında fiilen durması gerektiği yöndeki hükümler de dikkate alınmamıştır.

Çalışma yapılan alanda çalışma programında da belirtildiği üzere kataner-enerji hattının kesilmesi gerektiği belirtildiği halde bu kurala uyulmamıştır.

13,6 Km’lik bir alanda birçok firmanın çalıştığı hat kesiminde bunlar arasında koordinasyonu ve organizasyonun sağlamakta yetersizlik olmaktadır” denildi.

ÖZELLEŞTİRME EN BÜYÜK ETKEN

1995 yılından buyana TCDD’de uygulanan yeniden yapılanma tasfiye ve özelleştirme uygulamaları ile bakım ve onarım işlerindeki deneyimli kadrolu uzman işçiler yerine taşeron deneyimsiz işçiler çalıştırılmasının iş kazalarının oluşmasında önemli bir etken olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi: “Marmaray hattında iş kazaları artmaya başlamıştır. Bunların bazıları ölümle sonuçlanmaktadır. İş Kazaları ve cinayetleri, normal karşılanmaya, işin doğasında var algısına doğru gitmektedir. Bu durum kabul edilemez. İş kazalarının-cinayetlerinin üzerine gerek idari gerekse adli olarak çok ciddi bir şekilde gidilmelidir. İş müfettişlerince olaylar araştırılıp sorumlular bulunmalı, iş kazalarına meydan verilmeyecek şekilde uygulamaların hayata geçirilmesi, önleyici tedbirlerin alınması gerekmektedir. İş cinayetleri durdurulmalıdır.

Bir başka iş cinayetinin (İş Kazasının) yaşanmaması için mevzuat hükümlerinin aksatılmadan uygulanması için asıl işveren olan TCDD’nin her türlü tedbiri alması, mevzuat hükümlerinin alt işverenler tarafından hayata geçirilmesi için gerekli denetim ve yaptırım tedbirlerinin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bir can hiçbir şeye değişilemez.”

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)