• BIST 93.424
 • Altın 194,830
 • Dolar 4,7243
 • Euro 5,4764
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 27 °C
 • Adana 25 °C
 • Antalya 28 °C

'Mars’a gidilirken idamı tartışmak Türkiye’yi ortaçağa götürüyor'

'Mars’a gidilirken idamı tartışmak Türkiye’yi ortaçağa götürüyor'
Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı, CHP’li Umut Oran “Mars’a gidilirken idamı tartışmak Türkiye’yi Orta Çağ’a gere götürüyor” dedi.

Hükümet ve MHP arasında artan görüşmelerin ardından önümüzdeki hafta başında taslaklarının günışığına çıkması beklenirken, CHP’den idam cezası uyarısı geldi. Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı, CHP’li Umut Oran “Mars’a gidilirken idamı tartışmak Türkiye’yi Orta Çağ’a gere götürüyor” dedi. 

Türkiye gibi, iktidar mensuplarının hemen her konuda “aldatılmış” olduklarını iddia etmelerine rağmen siyasi sorumluluk üstlenmemelerinin idam tartışmalarının ne kadar tehlikeli olduğunu ortaya koyduğunu vurgulayan Umut Oran, “İktidar bloğunun her dönemde kendinden olmayanı düşmanlaştırdığı, her kesimi hain olarak suçladığı ve tüm kavramları kendine göre yorumladığı bir dönemde idam cezasını tartışmak, herkesin ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğu anlamını taşıyacaktır” dedi.

MELEKLERİN CİNSİYETİNİ TARTIŞMAK

AKP ve MHP’nin anayasa taslaklarının belirginleşmesinin öncesinde bir kez daha idam cezasına dikkat çeken Umut Oran, bugün yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

İstanbul’un fethi sırasında bilim, teknik ve savaş sanatı konularında yükselen Osmanlı İmparatorluğu şehrin kapılarından girmeye hazırlanırken Bizans İmparatorluğundaki bir kısım din adamının meleklerin cinsiyetini tartışmayı tercih ettikleri anlatıla gelmiştir.

GELİŞMİŞ ÜLKELER MARS’A GİDERKEN, ORTAÇAĞ’A DÖNMEK

Ne yazık ki aradan geçen yüzlerce yılın sonunda batı ülkeleri Mars’a yapılacak turistik seyahatleri planlarken 14 yıldır iktidarda olan bir parti “idam tartışmalarını” hararetle gündemde tutmaktadır. Hiçbir anlamlı gerekçeye dayanmayan ve tamamen gerici bir yaklaşımın eseri olan idam tartışmaları, hükümetin Türkiye’nin sorunlarını çözmek gibi bir amacının olmadığını da açığa çıkarmaktadır. Zira idam tartışmaları on yıllar önce kapanmış bir konudur ve bugün hala tartışılıyor olması Türkiye’yi aşağılamaktan, ülkeyi Orta Çağ’a geri götürmekten başka bir şey değildir.

HEP “ALDATILANLAR” SORUMLULUK ALMIYOR Kİ

Tüm yurttaşlarımız bilmelidir ki idam cezası Ortaçağ kalıntısı bir intikam duygusunu yansıtmaktadır. İnsanlık ailesi, binlerce yıllık deneyimin sonucunda suç işleyenleri “yok etmeyi” değil, “topluma kazandırmayı” ve “rehabilite etmeyi” doğru bulmuştur. Tüm dünyada da gidişat aynı yöndedir ve idam cezası gelişmiş ülkelerde hızla terk edilmiştir. Bu noktada hükümet yandaşlarının başta ABD olmak üzere bazı ülkelerden örnekler vermesi anlamlı değildir zira kötü örnek, örnek olarak kabul edilemez. Hele hele Türkiye gibi, siyasi sorumluluk sahibi olanların hemen her konuda “aldatılmış” olduklarını iddia etmelerine rağmen siyasi sorumluluk üstlenmemeleri de idam tartışmalarının ne kadar tehlikeli olduğunu ortaya koymaktadır.

BU İKTİDARLA HERKES ÖLÜM TEHLİKESİ İÇİNDE

İktidar bloğunun her dönemde kendinden olmayanı düşmanlaştırdığı, her kesimi hain olarak suçladığı ve tüm kavramları kendine göre yorumladığı bir dönemde idam cezasını tartışmak, herkesin ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğu anlamını taşıyacaktır. 

İDAM TARTIŞMASI DEĞİL GERÇEK SORUNLARA BAKALIM 

Oysa Türkiye’mizin çözülmeyi bekleyen binlerce sorunu var. Dünya inanılmaz bir hızla gelişirken teknoloji yatırımları akıl almaz sonuçlar doğurmaktadır. Çin, Güney Kore, Tayvan gibi ülkeler adeta koşar adım büyümektedir. Türkiye’yse her anlamda oyunun dışındadır. Dünyanın ölçeği değişmektedir ve maalesef “As kurtul!” cümlesi hiçbir anlam ifade etmektedir.

Tüm halkımızı iktidar bloğunun dayattığı gereksiz idam tartışmalarından uzak durmaya ve Türkiye’mizin çözülmeye bekleyen gerçek sorunlarına odaklanmaya çağırıyorum.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)