• BIST 116.856
 • Altın 160,984
 • Dolar 3,7699
 • Euro 4,6154
 • İstanbul 3 °C
 • Ankara 0 °C
 • İzmir -1 °C
 • Adana 7 °C
 • Antalya 8 °C

Meclis'te 'diktatör bozuntusu' gerginliği

CHP'li Barış Yarkadaş, Erdoğan için Kılıçdaroğlu'nun dile getirdiği 'diktatör bozuntusu' ifadesini takrarlayınca genel kurul karıştı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP 35. Olağan Kongresi'nde Tayyip Erdoğan'a yönelik olarak söylediği 'diktatör bozuntusu' sözleri ile başlayan gerginlik TBMM Genel Kurulu'na da damgasını vurdu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Kılıçdaroğlu hakkında res'en soruşturma başlatırken, Kılıçdaroğlu bugün grup toplantısında "Korkmuyoruz, korkmayız. Erdoğan'a yeminini hatırlatmaya devam edeceğiz. O diktatör dememe değil, diktatör bozuntusu dememe bozuluyor" dedi.

TBMM'DE GERGİNLİK ÇIKTI

Meclis Genel Kurulu'na 'diktatör bozuntusu' tartışması damgasını vurdu. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Cumhuriyet gazetesinin bugünkü manşetini göstererek "Gazeteci arkadaşlarımızın Silivri zindanlarında tecrit edilmesi talimatını diktatör bozuntusu mu verdi?" dedi. 

Yarkadaş'ın bu sözleri üzerine AKP sıralarından tepkiler geldi. Bazı vekiller ayağa kalkarak Yarkadaş'ın üzerine yürüdü. Oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Pervin Buldan oturuma 10 dakika ara vermek zorunda kaldı. 

İşte Meclis tutanaklarına yansıyan 'diktatör bozuntusu' tartışması:

ÖZNUR ÇALIK (Malatya) - ...

Değerli Başkan, 35'inci Kurultay'ında, bir kaset operasyonuyla aday olmadığı açıklandıktan kırk sekiz saat sonra CHP Genel Başkanı olan, bu tarihten itibaren de girdiği her seçimi kaybeden bir siyasinin milletin desteğiyle yüzde 52 oy alan bir Cumhurbaşkanına yapmış olduğu hakareti şiddetle kınıyorum. Sadece Cumhurbaşkanımıza hakaret etmekle kalmamış, milletimize de hakaret etmiştir. Genel Başkan bozuntusunun bundan sonra söyleyeceği tüm sözlere dikkat etmesi gerektiğini bir kez daha ifade ediyorum. Millete var olan saygısını… (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU (Bursa) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Ben de öncelikle şehitlerimize rahmet diliyorum, Hrant Dink'i ölümünün yıl dönümünde saygıyla anıyorum ve Genel Başkanımızla ilgili bu saldırıları da kınıyorum. Yani Kenan Evren'e "faşist" demek yüzde 92'ye "faşist" demekse, Hitler Almanyası'na özenen birine "diktatör bozuntusu" demek de sizin anlayışınızda böyledir.

HALİS DALKILIÇ (İstanbul) - Diktatör bozuntusu sensin.

NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU (Bursa) - Geçtiğimiz günlerde Bursa'da 13 yaşındaki Ayşe kızımız TEOG sınavında istediği puanı alamadı diye intihar etti. Şimdi, bu Ayşe kızımızla ve ömrünün en güzel yıllarını böyle bir yarış atı gibi geçiren bu gençlerimizle ilgili bu eğitim cenderesini ne zaman düzelteceksiniz? Yeni bir eğitim politikası modeliniz var mı çocuklarımız hem mutlu olsunlar hem öğrensinler diye? Bir an önce bunları hayata geçirin diyorum.

AYŞE KEŞİR (Düzce) - ....

CHP Genel Kurulu, Kurultayı çok büyük bir siyasi talihsizlik yaşamıştır hafta sonu.

Milletin oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanımıza yapılan bu hakareti şiddetle ve esefle kınıyorum ve milletimizin yüce adaletinin en büyük cevabı zaten verdiğini ve vermeye devam edeceğine olan inancımı ifade etmek istiyorum.
Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum. 

ENGİN ALTAY (İstanbul) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Sayın milletvekilleri, bir şeyi anlamakta güçlük çekiyorum. Yaklaşık iki aydır bu kürsüde, Cumhuriyet Halk Partisinin Grup Genel Kurulunda Sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili şimdi koro hâlinde tepki gösterdiğiniz ifadeler çok söylendi. Ben, kendim, hatırlıyorum, şu kürsüden "Recep Tayyip Erdoğan diktatör." dedim, gıkınız çıkmadı. Şimdi, size ne oldu, ben anlamıyorum. Başınıza taş mı düştü? Bir yerden bir talimat mı aldınız? Bir fırça mı yediniz? Bunu anlamıyorum.

Sayın Erdoğan'ın diktatörvari tutumunu… "Bozuntu"nun Türkçe karşılığına bile bakmamışsınız. "Diktatör bozuntusu" deyince kızıyorsunuz. Önce, Türk Dil Kurumundan "bozuntu"nun karşılığını bir öğrenin.

AKP grup önerisi üzerinde on dakikalık konuşmamda, Türkiye'de kim diktatör, kim değil, nasıl olur diktatörler, diktatörler ne yapar, bununla ilgili konuşacağım. Bunun altını çizmek istedim. Şimdi, sataşmadan söz istesem, iki dakikada bunu oradan halletmem zor.

Ben de tekrar söylüyorum: Tayyip Erdoğan, bu tavırlarıyla bir diktatörü andırıyor ama evet, "Diktatörlük özentisi içinde, diktatör olmaya benzeyen kişi." diyor Sayın Kılıçdaroğlu. Bunu söylemeye de devam edeceğiz. Bunu söylememiz için o kadar çok neden var ki.

Size bir şey daha hatırlatıyorum: Hepinizin önünde Anayasa var. Lütfen, 81'inci ve 103'üncü maddeleri okuyun, ne demek istediğimizi, neden zaman zaman "namus ve şeref" kavramını hatırlatmak zorunda kaldığımızı anlarsınız. Biz, Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a "namussuz, şerefsiz" demedik, demeyiz, demiyoruz ama namusu ve şerefi üzerine ettiği bir yemin var. Ölene kadar bunu hatırlatmaya devam edeceğiz. (CHP sıralarından alkışlar)

COŞKUN ÇAKIR (Tokat) - Sayın Başkan, çok teşekkür ediyorum.

HALİS DALKILIÇ (İstanbul) - Biz de "genel başkan bozuntusu" diyoruz, başka bir şey demiyoruz.

ENGİN ALTAY (İstanbul) - Gel burada konuş, gel, gel burada konuş. Tarafsız olmak zorunda.

BAŞKAN - Sayın Altay, lütfen, Sayın Çakır konuşuyor. Buyurunuz.

COŞKUN ÇAKIR (Tokat) - Sayın Başkan, çok teşekkür ediyorum.

Değerli milletvekilleri, Milletvekili Barış Yarkadaş, esas itibarıyla cezaevindeki gazetecilerle ilgili söz aldıktan sonra, arkasından da onların tecrit emrinin, talimatının diktatör bozuntusu tarafından verildiğini ifade etmek suretiyle motamot çok büyük bir hakaret etmiştir Sayın Cumhurbaşkanına.

Sayın Cumhurbaşkanını sevmeyebilirsiniz, Sayın Cumhurbaşkanını eleştirebilirsiniz, Sayın Cumhurbaşkanıyla bir muhabbettiniz de olmayabilir ama hiç kimsenin Sayın Cumhurbaşkanına hakaret etme hakkı olamaz. Hakaret ediyorsa, tabii ki, neyse gereği bunun yapılacaktır. O bakımdan, ben bu konuşmayı şiddetle kınıyorum, bu dili şiddetle kınıyorum.

Ama dahası ve daha önemlisi, sayın grup başkan vekilinin bu üslubu, bu tarzı savunup, bu dili savunup arkasında da aynı ifadeyi neredeyse tekrar etmesini esefle kınıyorum ve yadırgıyorum.

Şimdi, birimiz çıksak ve "sayın grup başkan vekili bozuntusu" desek, böyle bir şey olabilir mi? Böyle bir üslup olabilir mi? Bu kabul edilebilir mi? Yani böyle…

ENGİN ALTAY (İstanbul) - Biz "cumhurbaşkanı bozuntusu" demiyoruz ki kardeşim, "cumhurbaşkanı bozuntusu" desem olmaz, "diktatör bozuntusu" deniyor.

COŞKUN ÇAKIR (Tokat) - Sayın Altay, ayıp ediyorsunuz yani, ayıp ediyorsunuz. Buradaki herkes…

BAŞKAN - Sayın Çakır, siz devam edin.

COŞKUN ÇAKIR (Tokat) - Netice itibarıyla, şu çelişkinin altını çizmek isterim: Sayın CHP'li grup başkan vekillerinin ve kimi milletvekillerinin bu kürsüde çıkıp milleti nezakete ve nezahete davet edip üslup teklif edip arkasında da bu dili ve üslubu bilerek isteyerek kullanması bir tiyatrodur, bu tiyatroyu kabul edemeyiz. Kayıtlara geçsin istedim.

BAŞKAN - Teşekkür ederiz Sayın Çakır.

BARIŞ YARKADAŞ (İstanbul) - Sayın Başkan…

BAŞKAN - Sayın Yarkadaş, buyurunuz, niçin söz istiyorsunuz?

BARIŞ YARKADAŞ (İstanbul) - Sayın grup başkan vekili bizzat ismimi vererek sataşmada bulundu, İç Tüzük'ün 69'uncu maddesi gereği sataşma hakkına karşı söz hakkımı kullanmak istiyorum.

COŞKUN ÇAKIR (Tokat) - Neye sataştım? Cümlenizi tekrar ettim. Neye sataştım? Kullandığınız ifadeyi aynen tekrarladım.

HASAN BASRİ KURT (Samsun) - Sataşma filan yok, sizin kullandığınız ifadeyi tekrar etti.

BAŞKAN - Sayın Yarkadaş, sayın grup başkan vekiliniz aslında sataşmalara cevap verdi…

BARIŞ YARKADAŞ (İstanbul) - Efendim, kişisel bir sataşma oldu.

BAŞKAN - …fakat Sayın Çakır sizin isminizi zikrederek sataşmada bulundu.

HASAN BASRİ KURT (Samsun) - İsim zikretmek sataşma mı oldu?

COŞKUN ÇAKIR (Tokat) - Kullandığınız ifadeyi "kullanmadım" deyin.

BAŞKAN - Ben bundan dolayı size iki dakika kürsüden söz veriyorum.

Buyurunuz.

BARIŞ YARKADAŞ (İstanbul) - AKP milletvekilleri topluma ısrarla şunu kabul ettirmeye çalışıyor: Tayyip Erdoğan yüzde 52 oy aldı, hiçbir şey söyleyemezsiniz. Bir kere, bir yanlışı düzeltelim: Tayyip Erdoğan yüzde 52 oy almadı, yüzde 38 oy aldı. (AK PARTİ sıralarından gülüşmeler) Bu, ona dokunulmaz, herhangi bir şey söylenemez anlamına gelmez.

AHMET GÜNDOĞDU (Ankara) - Matematik bilimi ne zaman ters döndü?

BÜLENT TURAN (Çanakkale) - Ekmeleddin Bey kaç aldı? O zaman siz de yüzde 20 oy aldınız.

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Elimde bir gazete kupürü var, hiç fazla söze gerek yok, bakın, "Bu neyin adaleti?" diyor Cumhuriyet gazetesi, "Bu neyin adaleti?" Ne demişti Tayyip Erdoğan? "Bunu onların yanına bırakmayacağım." Nerede bu arkadaşlarımız? Şu anda tecrit altında, daktilo dahi verilmiyor, sıcak su imkânlarını kullanamıyorlar, 200 kişi görüşmek istiyor ve bu görüşmelere izin verilmiyor. Ben de diyorum ki: Bu tecrit diktatör bozuntusunun emriyle mi yapılıyor? (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

HASAN SERT (İstanbul) - Sensin diktatör bozuntusu!

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Bir isim verdim mi ben, niye üstünüze alınıyorsunuz? "Diktatör bozuntusu" deyince aklınıza neden Tayyip Erdoğan geliyor?

AHMET GÜNDOĞDU (Ankara) - Sayın Yarkadaş, biz size "ahlaksız bozuntusu" dersek doğru olur mu? Küfür ile siyaseti karıştırmayın.

BAŞKAN - Sayın Gündoğdu, lütfen…

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Neden Tayyip Erdoğan geliyor? Tayyip Erdoğan'ın ismini veren oldu mu? Buna bakacaksınız, bir, Tayyip Erdoğan'ın hangi koşullarda cezaevinde yattığını göreceksiniz…

NUREDDİN NEBATİ (İstanbul) - Geriyorsunuz ama yani Cumhurbaşkanına laf söylemekten vazgeç kardeş, yeter ama ya!

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - …bir de "Bunu onların yanına bırakmayacağım." diyerek talimatla yapılan tutuklamalar sonucu tecrit altında kalan gazeteci arkadaşlarımıza bakacaksınız. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

HALİS DALKILIÇ (İstanbul) - Milletvekili bozuntusu, hatip bozuntusu!

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Cumhurbaşkanını eleştiriyorum diye gereken yapılacakmış, ne yapacaksınız? Talimatla beni -Burhan Kuzu'nun dediği gibi- bir gece apar topar gözaltına mı aldırtacaksınız? (AK PARTİ sıralarından gürültüler) Evime gitmenize gerek yok, buradayım, buyurun, elinizden ne geliyorsa yapın; buyurun, buradayım. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

YILDIZ SEFERİNOĞLU (İstanbul) - Söyleyecek başka lafın yok herhâlde.

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Sizden her şey beklenir ama şunu unutmayın: Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerinin gözünü korkutamazsınız, buna gücünüz yetmez.

(AK PARTİ sıralarından gürültüler) Bu boş işleri de bırakın. Bırakın bunları. (CHP sıralarından alkışlar)
COŞKUN ÇAKIR (Tokat) - Sayın Başkan…

BAŞKAN - Sayın Çakır, buyurunuz.

NURETTİN YAŞAR (Malatya) - Sana sadece terbiyesiz olduğunu söyleyeceğim. Bakar mısın, sana sadece terbiyesiz olduğunu söyleyeceğim. Terbiyesiz herif! Terbiyesiz herif!

BARIŞ YARKADAŞ (İstanbul) - Sayın Başkan…

BAŞKAN - Sayın Yarkadaş…

NURETTİN YAŞAR (Malatya) - Sana sadece terbiyesiz olduğunu söyleyeceğim!

BARIŞ YARKADAŞ (İstanbul) - Hanımefendi, lütfen beyefendinin sözlerini kayıt altına alınmasını istiyorum, kendisinden şikâyetçiyim, aynı seviyeye inmeyeceğimi de buradan milletimize söylüyorum… (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

COŞKUN ÇAKIR (Tokat) - Sayın Başkan…

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, lütfen, grup başkan vekiliniz şu anda söz istiyor.

Tamam Sayın Yarkadaş, siz otur musunuz lütfen yerinize.

Sayın Çakır, buyurunuz.

NURETTİN YAŞAR (Malatya) - Ayıptır ya, ayıp ya! Biraz seviye ya! Utan ya! Soğukkanlı bir terbiyesizlik ya!

BAŞKAN - Yalnız sayın milletvekili sataşmasın lütfen.

BARIŞ YARKADAŞ (İstanbul) - Tutanağa geçirilmesini istiyorum, lütfen.

NURETTİN YAŞAR (Malatya) - Tutanaklara geçer misiniz bu arkadaş "terbiyesiz" diye hitap ediyor.

BARIŞ YARKADAŞ (İstanbul) - Kendisiyle aynı seviyeye inmeyeceğimi de buradan TRT kamerası önünde milletime bildiriyorum.

NURETTİN YAŞAR (Malatya) - Bu arkadaş terbiyesiz bir insan! Soğukkanlı bir terbiyesiz.

BAYRAM ÖZÇELİK (Burdur) - Terbiyesizsin sen, ahlaksızsın sen!

BÜLENT TURAN (İstanbul) - Üzerine alma o zaman söylenileni!

BAŞKAN - Sayın Çakır, buyurunuz.

Buyurun size de iki dakika söz veriyorum.

COŞKUN ÇAKIR (Tokat) - Barış Yarkadaş konuşmasında adımı da vererek bir açıklamada bulundu, yapmış olduğum konuşmayı çarpıttı, saptırdı…

BÜLENT YENER BEKTAŞOĞLU (Giresun) - Sayın Başkan "Terbiyesiz" dedi. Her işe karışıyor arkadaş, her işe karışıyor. Ayıptır ya!

YILDIZ SEFERİNOĞLU (İstanbul) - Sen de karışıyorsun!

BÜLENT YENER BEKTAŞOĞLU (Giresun) - Olur mu öyle şey? Ben Karadenizliyim, ben karışırım.

YILDIZ SEFERİNOĞLU (İstanbul) - Bir Karadenizli sen misin? Ne anlatıyorsun? Başka bir özelliğin yok mu senin? Ben de Karadenizliyim. Başka söyleyecek lafın yok mu senin?

BÜLENT YENER BEKTAŞOĞLU (Giresun) - Başka bir özelliğim seni dövmek olur.

YILDIZ SEFERİNOĞLU (İstanbul) - Elini sallama oradan! Karadenizliysen Karadenizlisin, yaşından başından utan!

COŞKUN ÇAKIR (Tokat) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri…

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, kürsüde sayın hatip var…

BÜLENT YENER BEKTAŞOĞLU (Giresun) - Yerim seni, çiğ çiğ yerim!

YILDIZ SEFERİNOĞLU (İstanbul) - Ya, utanmıyor musun sen?

BÜLENT YENER BEKTAŞOĞLU (Giresun) - Seni yerim, yerim!

YILDIZ SEFERİNOĞLU (İstanbul) - Tamam, gel de ye bakalım o zaman. Yaşından başından utan be!

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri…

Sayın Çakır, buyurunuz.

AHMET HAMDİ ÇAMLI (İstanbul) - Ya, böyle milletvekili mi olur Sayın Başkan. "Seni yerim." diyor. Ne demek? Sen kimsin ya!

BÜLENT YENER BEKTAŞOĞLU (Giresun) - Ne demek sen kimsin?

COŞKUN ÇAKIR (Devamla) - Sayın Başkan…

AHMET HAMDİ ÇAMLI (İstanbul) - Kaç tane dişin var senin? Ne yersin sen ya! Cürmün kadar yer yakarsın! Ayıp ya!

BÜLENT YENER BEKTAŞOĞLU (Giresun) - Seni üflerim, üflerim!

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri…

Sayın Çakır, siz konuşunuz lütfen.

BÜLENT YENER BEKTAŞOĞLU (Giresun) - Ben Karadeniz'e laf ettirmem!

AHMET HAMDİ ÇAMLI (İstanbul) - Yaşından başından utan!

BÜLENT YENER BEKTAŞOĞLU (Giresun) - Otur aşağı!
BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, kürsüde hatip var.

Sayın Çakır, bir saniye…

AHMET HAMDİ ÇAMLI (İstanbul) - Nasıl bir insansın sen ya! (AK PARTİ ve CHP sıralarından gürültüler)

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri…

YILDIZ SEFERİNOĞLU (İstanbul) - Ne Karadenizlisi ya!

BÜLENT YENER BEKTAŞOĞLU (Giresun) - Bölgeme laf ettirmem.

AHMET HAMDİ ÇAMLI (İstanbul) - Sen ekmek içi bile yiyemeyecek hâldesin.

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, birleşime on dakika ara veriyorum.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)