• BIST 94.541
 • Altın 194,542
 • Dolar 4,7355
 • Euro 5,5009
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 21 °C
 • Adana 25 °C
 • Antalya 23 °C

Medet Önlü davasında 5. duruşma

Medet Önlü Suikasti davasının 5. duruşması bugün saat 14.00′de Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Medet Önlü’nün öldürülmesine ilişkin dava, yaklaşık iki yıl süren ve bu süreçte üç kez dosyayla ilgili görevlendirilen savcının değiştiği soruşturma sonucunda açıldı. Davasının 5. duruşması bugün saat 14.00′de Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

ÇEÇENLERİN SURİYE'DE KULLANILMASINA KARŞIYDI

Medet Önlü, Türkiye’de bulunan Çeçen sığınmacıların sorunlarıyla ilgilenmekteydi. Savaştan kaçıp Türkiye’ye gelen kişilere, ailelere, savaş gazilerine, öğrencilere; vize işlemleri, ikametgâh sorunları, eğitim, barınma ve sağlık konularıyla ilgili yardım sağlıyordu. Yıllar boyunca Türkiye’de herhangi bir yasal statü sahibi olamayan, barınma veya çalışma gibi en temel ihtiyaçları dahi giderilmeyen, temel kamu hizmetlerinden faydalanamayan Çeçenler, yaşadıkları her türlü sıkıntıda Medet Önlü’den destek almaktaydılar. Medet Önlü, Çeçenler'in çeşitli çatışma bölgelerinde savaşçı olarak kullanılmalarına karşıydı.

SORUŞTURMA VE KOVUŞTURMA AŞAMASI

Yaklaşık iki yıl süren ve bu süreçte üç kez dosyayla ilgili görevlendirilen savcının (Kemal Çetin, Serdar Coşkun, Ali Alper Saylan) değiştiği soruşturma sonucunda iddianame hazırlanarak dava açıldı.

İddianamede, dosyada yer alan  dokuz  sanığa “tasarlayarak adam öldürmek”, “ruhsatsız silah taşımak” ve “suçluyu korumak” suçlamaları yöneltildi.

Medet Önlü’yü ofisinde vuran ve daha sonra yakalanan Murat Aluç, firari sanıklar Rızvan Ezbulatov, Ömer Peltek ve Mehmet Akif Cömert ile daha sonradan suikastle bağlantısı olduğu ortaya çıkan ancak  adli kontrol şartıyla serbest bırakılan İbrahim Şimşek hakkında “tasarlayarak adam öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.  Tutuklanmamış olan diğer şüphelilerden Hakan Şimşek, Ömer Şimşek, Mehmet Kara ve Cihan Çetinkaya hakkında ise “suçluyu korumak” suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Cumhuriyet Savcısı Ali Alper Saylan hazırladığı iddianamede, yakalanan Murat Aluç ve ona yardım eden şüphelilerle ilgili davanın açılmasını isterken, “Kamu davası açılan şüphelilerin varsa yurtdışı bağlantıları ve muhtemel suç ortaklarının tespiti amacıyla” evrakın tefrik edilerek soruşturmasına başka bir dosya üzerinden devam edileceğini belirtti.

Ankara 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianame sonucu açılan davanın ilk duruşması da dikkat çekici bir şekilde olay tarihinin ikinci yıldönümü olan 22 Mayıs 2015 tarihine denk geldi.

İlk duruşmada mahkeme heyetinin karşısına çıkan tetikçi sanık Murat Aluç, Medet Önlü’yü nasıl öldürdüğünü oldukça soğunkanlı bir şekilde anlatırken diğer sanık İbrahim Şimşek, SEGBİS ile katıldığı duruşmada rahat ve alaycı tavırlar sergileyerek yakalandığı ana dek Medet Önlü’nün öldürüldüğünden haberi olmadığını iddia etti.

9 Temmuz 2015’te yapılan ikinci duruşmada ise adeta skandallar serisi yaşandı. Mahkeme heyetinin değiştiği bu duruşmada azmettirici sanıklardan yokluğunda tutuklama kararı bulunan Mehmet Akif Cömert, haziran ayında yakalanmış olmasına ve başka bir suçtan tutuklu bulunmasına rağmen mahkemenin bu durumdan haberi olmadığı gerekçesi ile duruşmaya getirilmedi. Yokluğunda tutuklama kararı bulunan ve kolluk birimlerince halen “dikkatli bir biçimde aranan” diğer sanık Ömer Peltek’e ait Facebook’ta yakınları tarafından paylaşılan 2015 tarihli tatil fotoğrafları, katılan vekilince mahkemeye sunuldu. Buna rağmen sanık Ömer Peltek henüz yakalanamadı.

1 Ekim 2015’te yapılan üçüncü duruşmada mahkeme heyetinin tekrar değiştiği görüldü. Bu şekilde ilk üç duruşmanın üçü de farklı heyet tarafından görülmüş oldu.

Şu ana kadar dört duruşmanın yapıldığı davada beşinci duruşma, 24 Aralık 2015’te saat 14.00’te yapılacak.

DAVANIN ZANLILARI: KİM KİMDİR?

Azmettirici: Rizvan Ezbulatov, yeri bilinmiyor ve serbest

Suikastın planlayıcısı ve azmettiricisi. Rusya Federasyonu vatandaşı. 1974 doğumlu. Türkçe konuşabiliyor. Ezbulatov’un Türkiye’de daha önce çeşitli suçlara karıştığı, cezaevine girdiği ve burada çeşitli bağlantılar edindiği biliniyor. Türkiye’deki faaliyetlerinin istihbarat birimlerince yakın takipte olduğu tahmin edilse de ilgili kurumlar bu konuda Savcılık’a bilgi sağlamış değiller.

Ezbulatov'un suikastın emrini nereden aldığı bilinmiyor. Mehmet Akif Cömert isimli Türkiye vatandaşı sayesinde tetikçi Murat Aluç ile tanıştığı, ve Aluç’a bu görevi verdiği tespit edildi.

Ezbulatov’un daha önce Türkiye’yi onlarca kez ziyaret etmesine, 1990’lı yıllarda Türk hapishanelerinde mahkum olmasına, suç dünyasıyla çok sayıda bağlantısı bulunmasına ve suikasttan önceki yaklaşık 40 gün boyunca Türkiye’de bulunmasına ve hatta 30 Nisan’da Kızılay’da Medet Önlü ile görüşmüş olmasına rağmen, dava dosyasında kendisine dair hemen hemen hiçbir bilgi, görüntü veya fotoğraf bulunmuyor. Savcılık’ın Rizvan Ezbulatov ile ilgili yaptığı bilgi talebine karşılık, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ellerinde bu şahısla ilgili hiçbir bilgi olmadığını iletti.

Rızvan Ezbulatov, çeşitli söylentilere göre halen zaman zaman Kırım’da, zaman zaman Çeçenya’da hayatına serbestçe devam ediyor.

Azmettirici: Mehmet Akif Cömert, Haziran 2015’te yakalandı

Tetikçi Murat Aluç’u cezaevinden tanıyan Mehmet Akif Cömert, Rizvan Ezbulatov ile de yıllardır tanışıyor. Cömert’in, Medet Önlü cinayeti için Murat Aluç ismini Ezbulatov’a önerdiği ve Aluç’u da bu işi yapması için teşvik ettiği biliniyor.

Daha önce gasp, silahlı soygun ve uyuşturucu gibi çeşitli suçlardan sabıkası ve halen infaz edilmeyen cezaları bulunan Mehmet Akif Cömert Haziran 2015’te İstanbul’da yapılan operasyonla yakalandı. Şu anda başka bir suçtan dolayı hükümlü olduğu Silivri cezaevinde.

Tetikçi:  Murat Aluç, 11 Ekim 2014′te yakalandı

Tetikçi Murat Aluç’un, olaydan sonraki 17 ay boyunca Sakarya’da yakın arkadaşı İbrahim Şimşek’in yardımıyla saklandığı tespit edildi. Bu süre boyunca dönem dönem İstanbul’a gelip giden ve serbestçe dolaşan Aluç, 11 Ekim 2014′te Sakarya Emniyeti tarafından yakalandı ve Ankara’ya gönderildi. Şu anda tutuklu durumda hakkında çıkacak cezayı bekliyor.

Murat Aluç’un ifadesinde suçunu inkar etmediği fakat kendisine yardım ve yataklık eden İbrahim Şimşek’i ve cinayeti birlikte işlediği suç ortağı Ömer Peltek’i korur nitelikte konuştuğu dikkat çekti. Ayrıca Medet Önlü’ye yönelik karalayıcı ifadelerde bulunması ve “sadece para için değil, inandığı değerler için” onu öldürdüğünü söylemesi de dikkatlerden kaçmadı.

Murat Aluç, suikast karşılığında Rizvan Ezbulatov’dan 40 Bin Dolar ve yaklaşık 20 Bin TL para aldığını kabul etti.

Tetikçinin suç ortağı: Ömer Peltek, yeri bilinmiyor ve serbest

1990 doğumlu, Şanlıurfalı Ömer Peltek, Murat Aluç’un Kağıthane bölgesinden yakını. Suikast boyunca onunla beraber hareket etti. Suikast günü ve öncesindeki takip ve keşiflerde Aluç’a şoförlük yaptığı, suikast karşılığında birlikte para aldıkları ve suikast sonrasında birlikte saklandıkları tespit edildi. Murat Aluç’un yakalandığı günden birkaç gün önce yanından ayrıldı. Hakkında yakalama kararı olmasına rağmen ve Facebook’ta yakınları tarafından paylaşılan tatil fotoğrafları mahkemeye sunulmasına rağmen yeri tespit edilemedi.

Tetikçinin suç ortakları: İbrahim Şimşek, tutuklanıp bırakıldı, serbest

1973 doğumlu, Adapazarı ve Sapanca’da ikamet ediyor. Murat Aluç ile uzun yıllardır tanışan yakın arkadaşı İbrahim Şimşek, çeşitli yasadışı vakalarla anılmakta ve hakkında bazı davalar halen sürmekte. İbrahim Şimşek’in cinayetin öncesindeki günlerde suça dahil olduğu düşünülüyor. Şimşek, cinayetinn hemen sonrasından itibaren yaklaşık 1.5 yıl boyunca Murat Aluç’u sürekli olarak sakladı ve kaçmasına yardımcı oldu. Medyada geniş bir yer bulan bu suçtan haberi olmasına rağmen ona yardım ve yataklık ederek suça iştirak etti.

İbrahim Şimşek 11.10.2014 tarihinde Murat Aluç’la birlikte yakalandı. Savcılık tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilse de, yaklaşık iki saatlik sorgudan sonra mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

MEDET ÖNLÜ SUİKASTİ DAVASI                                                                              

Medet Önlü Rusya ordusunun Çeçenistan’da yaptığı işgale, daha sonra bu ülkede yürütmeye el  koyan Rusya güdümlü yönetimin uyguladığı insan hakları ihlallerine ve haksızlıklara açıkça karşı çıkmaktaydı. Yıllar boyunca Çeçen bağımsızlık mücadelesinin Türkiye’deki en öne çıkan temsilcilerinden biri oldu. Çeçen mücadelesinin bağımsız karakterini koruması taraftarıydı. 2005 yılında, sonradan Rusya tarafından işgal edilen Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın o dönemdeki başkanı tarafından Türkiye Fahri Konsolosu olarak atandı. Öldürüldüğü tarihe kadar bu unvanı taşıdı.

Medet Önlü, Türkiye’de bulunan Çeçen sığınmacıların sorunlarıyla ilgilenmekteydi. Savaştan kaçıp Türkiye’ye gelen kişilere, ailelere, savaş gazilerine, öğrencilere; vize işlemleri, ikametgâh sorunları, eğitim, barınma ve sağlık konularıyla ilgili yardım sağlıyordu. Yıllar boyunca Türkiye’de herhangi bir yasal statü sahibi olamayan, barınma veya çalışma gibi en temel ihtiyaçları dahi giderilmeyen, temel kamu hizmetlerinden faydalanamayan Çeçenler, yaşadıkları her türlü sıkıntıda Medet Önlü’den destek almaktaydılar. Medet Önlü, Çeçenler'in çeşitli çatışma bölgelerinde savaşçı olarak kullanılmalarına karşıydı.

Medet Önlü’nün öldürülmesine ilişkin dava, yaklaşık iki yıl süren ve bu süreçte üç kez dosyayla ilgili görevlendirilen savcının değiştiği soruşturma sonucunda açıldı.

Suikastin tetikçisi Murat Aluç, olaydan yaklaşık bir buçuk yıl sonra yakalanabildi. Suikastin işbirlikçilerinden Mehmet Akif Cömert, olaydan iki yıldan fazla bir süre geçtikten sonra yakalanmasına rağmen mahkemenin yakalamadan haberi olmadığı gerekçesiyle yakalanmasından sonra yapılan  duruşmaya getirilmedi. Tetikçiye şoförlük yapan diğer sanık Ömer Peltek ise suikastin hemen ardından sosyal medyada hakkında yapılan  paylaşımlara rağmen henüz yakalanamadı. Dosyada azmettirici olarak adı geçen Rusya Federasyonu pasaportlu Çeçen asıllı Rızvan Ezbulatov ise kırmızı bültenle aranmasına rağmen bulunabilmiş değil. Dosyada yer alan  dokuz  sanık “tasarlayarak adam öldürmek”, “ruhsatsız silah taşımak” ve “suçluyu korumak” suçlarından yargılanıyor.

Tüm bu süreçte soruşturmayla ilgilenen savcının üç kez değişmesi nedeniyle etkin bir soruşturma yapılamadığı gibi kovuşturma aşamasında da mahkeme heyeti ilk üç duruşmanın üçünde de değişmiştir. Yoğun ilgi ve bilgi gerektiren böylesine bir siyasi davada dosyanın savcısının ve mahkeme heyetinin bu kadar sık değişime uğraması davayla ilgili bir karartma çabası olduğu yönünde bir izlenim yaratmaktadır.

Tüm bu karartma çabalarına rağmen Önlü ailesinin, avukatlarının ve destekçilerinin adalet arayışları devam etmektedir. Bu arayışın destekçileri arasında İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği ( Mazlumder), İnsan Hakları Derneği (İHD), Helsinki Yurttaşlar Derneği (hYd), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV), Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED), Medet için Adalet Komitesi ve elliye yakın Kafkas derneğinin yanısıra duruşmaları yakından takip eden CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, davayla ilgili Adalet Bakanı’na soru önergesi veren CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ve MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri de bulunmaktadır.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)