• BIST 102.573
 • Altın 189,184
 • Dolar 4,5692
 • Euro 5,3775
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 29 °C
 • Adana 33 °C
 • Antalya 29 °C

Medet Önlü davasında adalet çağrısına ‘ret’

Medet Önlü davasında adalet çağrısına ‘ret’
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’na yazılan adalet çağrısı mektubu ‘reddedilmiştir’ yanıtıyla geri iletildi.

Ailesi ve 74 Sivil Toplum Kuruluşu, üç yıl önce Ankara’da öldürülen Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Medet Önlü davası için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na bir adalet çağrısı mektubu yazdı.

Mektupların, önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiği, sonra da sanki bilgi edinme talebiymiş gibi muamele görerek, ‘reddedilmiştir’ yanıtıyla geri iletildiği ortaya çıktı.

‘Rencide edici bir cevap’

Konuyla ilgili Önlü ailesi tarafından yapılan açıklamada, “74 STK’nın adalet çağrısını bilgi edinme yasasından faydalanma talebine indirgeyen, rencide edici bir cevap” denildi.

Başsavcılığın ‘ret’ cevabıyla ilgili Diken’e konuşan Önlü’nün yeğeni Abrek Önlü, “Medet Önlü için Adalet Komitesi’ve 74 Kafkas derneğinin imzasıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na hitaben yazılan mektuplarda devam eden cinayet davasıyla ilgili kaygılar aktarılmıştı. Yargılama sürecinin hızlandırılması ve yüz yüze görüşme talepleri iletilmişti” dedi.

‘Silahlarıyla yakalanıp, serbest bırakıldılar’

Başsavcılık’ın, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a gönderilen mektuba verdiği 19 Ocak 2016 tarihli yanıt şöyle oldu:

 “Sayın Leyla Eser Önlü: 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu uyarınca yapmış olduğunuz … başvurunuz Cumhuriyet Başsavcılığımıza yönlendirilmiş ise de, Yargı organlarının yargısal işlemlerinin 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamı dışında olduğu, Adli ve hukuki işlemler ile icra işlemleri ve davaların CMK, HMK ve İİK ile diğer usul yasalarında belirtilen prosedüre göre yürütüldüğü, yasal hakların bizzat veya vekil vasıtasıyla kullanılması dışında bu süreçlere dışarıdan müdahale imkanı bulunmadığı, başvurunuzun ilgili mahkemeye bizzat yapılması gerektiği, Ayrıca; Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulunun istikrar kazanan kararlarına göre, bahsedilen konuda kanun hükümlerinin saklı tutulduğuna dair 4982 sayılı Kanunun 20/2 maddesinin uygulanması gerektiği değerlendirilmiş ve başvurunuz reddedilmiştir. Bilgi Edinme Hakkı Kanunu Hakkında Yönetmeliğin 24. maddesine istinaden yazımızın tebliğinden itibaren 15 gün içinde Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu nezdinde itirazda bulunabileceğiniz bilgilerinize rica olunur.”

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)