• BIST 78.333
 • Altın 126,968
 • Dolar 3,1161
 • Euro 3,4034
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 20 °C
 • Adana 27 °C
 • Antalya 28 °C

Medyanın en karanlık yılları-2

Ayşenur ARSLAN

Benim kuşağıma mensupsanız, Ay’a ayak basıldığında nerede olduğunuzu ve o anda ne hissettiğinizi hatırlarsınız. Ya da, kaç kuşağı birden etkileyen Marmara Depremi sırasında ne yaptığınız, ilk tepkinizin ne olduğu dün gibi aklınızdadır.

Kişisel ya da toplumsal, öyle olaylar vardır ki, tek bir kelimeyle zihninizin derinliklerinden çıkıp geliverir.

Gününü ancak arşiv notlarına bakınca hatırlarım.. Ama “o manşet” ve ardından konuştuklarımız bugün gibi taze.

26 Aralık 2006 günü.

Günlerden Salı.

Türkiye yılbaşı rehavetinde.

Ancak, o gün Cumhuriyet’in manşeti, en azından siyaset kulislerinde ve haber merkezlerinde rehaveti bozuyor. Elbette, bizim Kanal D Haber Merkezi’ndeki rehavetimizi de!

Manşetteki isim, Yargıtay eski başsavcısı Sabih Kanadoğlu. “AKP OYLARI YETMEZ” diyor. Ve Nisan 2007 sonunda yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için, gündemi hararetlendiren bir yorum yapıyor: “Anayasada belirtilen 367 (oy) karar yeter sayısı değil, aynı zamanda toplantı yeter sayısıdır.”

Oysa, AKP’nin sandalye sayısı, 354.

Yani, muhalefet genel kurula katılmazsa, iktidarın cumhurbaşkanı seçmesi söz konusu olamayacaktı. Nitekim, seçim yapılamadı. Bunun yerine erken seçim kararı alınacak.. Sonrasında cumhurbaşkanının “halk tarafından seçilmesi” için anayasa değişikliği yapılacak.. Ve AKP, Türkiye’nin en karanlık yılları için kolları sıvayacaktı.

Cumhuriyet’in manşeti, işte o sürecin başlama vuruşu gibiydi.

Mehmet Ali Birand’a, toplantı öncesinde ayaküstü durumu aktarıp “Anlaşılan, devlet kozlarını kullanmaya başladı” dedim.

Birand, Kanadoğlu’nun çıkışını yanlış bulmuştu. Oysa, bana göre –Birand’a o gün de söylediğim gibi- “terliksi hayvanların bile kendini / varlığını koruma içgüdüsü varken, bir bakıma canlı bir organizma sayılacak Türkiye Cumhuriyeti sessiz kalamaz”dı!

Sonraki haftalar / aylar / yıllar boyunca pek çok kez tekrarlanacak bir tartışma yaşadık. Ama sonunda, “Kanadoğlu manşetinin HABER olduğu” görüşünde buluştuk. Nitekim, o akşam bültene o haberle başladık.

Sonrasında AKP cephesinden yanıtlar / tepkiler / suçlamalar yağdı. Ve Türkiye, 2007 yılına, böyle bir gerilimle başladı.

                                               *****

Yaşayıp tanık olacaklarımızı o günlerde aklımızın ucundan bile geçirmiyorduk. Nereden, nasıl vuracağını bilmiyorduk ama fırtınanın yaklaştığı görülüyordu.

Bu nedenle 2007’nin başlarında bir gün, Kanal D Haber Merkezi’ndeki editör arkadaşlarımla bir toplantı yaptım.

“Türkiye’nin üzerine puslu bir havanın çökmekte olduğunu.. Böyle havalarda dezenformasyonun / yanlış yönlendirmelerin eksik olmayacağını.. Bu yüzden herkesin / hepimizin son derece dikkatli davranmamız gerektiğini” anlattım.

Çok değil, altı ay kadar sonra önümde bulduğum “belge”, sanki “sen misin bunları söyleyen, hadi bakalım!” diyordu.

A4 denilen dosya kağıtlarını düşünün. Temmuz’da, toplantı masamıza, o kağıtlardan yaklaşık 200 sayfalık bir doküman kondu. Üzerinde ERGENEKON LOBİ BELGESİ yazıyordu. “Savcılıktan” verilmişti. Ama biz haberimizde bunu belirtemeyecektik. Bizden beklenen, o belgedeki tuhaf ötesi şeyleri haberleştirmekti.

“Tuhaf ötesi” diyorum. Çünkü, o belgeye göre “karanlık bir çete” aralarında “fuhuş timlerinin” de olduğu elemanlarla Türkiye’yi ele geçirecekti. ERGENEKON LOBİ BELGESİ de, işte bu amaçla yapılan hazırlıkları, örgütlenmeyi vs. anlatıyordu. Ne var ki, okuduklarım uyuşturucu almış bir insanın paranoyak hezeyanlarından farksızdı. Kim / nerede / hangi imkanla / nasıl yapacak.. Anlaşılamıyordu.

Bir tartışma daha yaşadık. Sonunda, kaynağı belirsiz böyle bir belgeyi haber yapamayacağımıza karar verdik. Kağıt yığınını bir kenara koyduk.

Ancak, karşımızdakiler son derece ısrarlı / kararlıydı.

Öyle ki, bir gün bir “belgeyi” bültene almak zorunda kaldık. Belgeyi DGM Savcısı Zekeriya Öz’ün verdiğini (artık) biliyorduk. Ama adını kamuoyuna açıklamamız kesinlikle yasaktı.

Saçmalığı düşünebiliyor musunuz! O belge, yolda yürürken ayağımıza takılıvermişti de, biz “onun ne kadar önemli olduğunu” ilahi yoldan anlayıvermiştik sanki.

Bu kez, şöyle bir “çözüm” buldum. O sırada henüz Beşiktaş’ta bulunan savcılığın bahçesine canlı yayın aracını koydurdum. Kamerayı, Adliye binasını gösterecek biçimde yerleştirdim. Muhabiri de binanın önüne alarak, en azından “anlayan anlasın ey ahali, kaynağımız burasıdır” demeye çalıştım.

Kim ne anladı? Kim neleri anlamamakta ısrar etti? O haber özelinde bilmiyorum elbette.

Ancak, Birand’ın aktardığı kimi tepkilerden “anlamamakta kararlı olanları” tanımaya başlamıştım.

Birand sık sık “arkadaşlarımla aramı bozuyorsun” demeye başlamıştı. Üstelik, bunu genellikle ciddi olarak ve öfkeyle söylüyordu.

O süreçte kılı kırk yararak kumpasa düşmemeye çalışmam.. Zekeriya Öz ve benzeri odaklardan gönderilen “kaynağını açıklayamadığımız / tuhaf” iddiaları bültene koydurtmamam.. Hatta bunun için, kimi zaman yakın çalışma arkadaşlarımla bile sert tartışmalara girmek zorunda kalmam.. Rahatsız ediyordu.

Yine de, karşımdakiler “aksini kabul ettirecek veriye / dayanağa sahip olmadıkları” için sonunda benim dediğime geliyorlardı. O şaibeli haberlerden uzak duruyorduk.

Birand’ın “arkadaşlarını” sinirlendiren ve sitem etmelerine neden olan da, işte buydu!

Kimler miydi onlar?

Birand’ın anlattıklarıyla biliyordum: Mehmet Barlas, Can Paker, Hasan Cemal, Cengiz Çandar başta olmak üzere o günlerde (kimileri hâlâ) Erdoğan’a destek veren isimler.. Dostlar.. Komşular..

Ergenekon.. Derken Balyoz.. Gündem ısındıkça, “rahatsızlıklar” da artıyordu. İçlerinden birinin tepkisine doğrudan maruz kalınca, durumu daha iyi anlamıştım.

Bir öğle yemeğinde, Kanal D binasının restoranına girdiğimde Hasan Cemal’in sesini duydum: “N’aber Paşacı!!”

Herkesin ortasında bana sesleniyordu.

İki şey yapabilirdim: “Ben iyiyim, sen nasılsın Tayyipçi” diye seslenebilirdim. Veya gülüp geçebilirdim.

İkincisini tercih ettim. Beni yıllardır tanıyan Hasan Cemal’e durup da “paşacı olmadığımı” mı anlatacaktım yani! Onunla böyle manasız ve çirkin bir sataşma için kavgayı mı tutuşacaktım!

Hasan Cemal, bir kez de Kanal D Haber’den kovulup CNN Türk’e gönderilmemden sonra sahneye çıktı. Bir Medya Mahallesi programında söylediklerim için beni telefon mesajıyla Birand’a ihbar etti. Nereden mi biliyorum? Birand gösterdi de, oradan elbette!

Arkadaşları kızıyordu, ama Birand sonuçta bülteni benimle yapıyordu. Ve gerekçelerime karşı söyleyecek söz bulamayınca, genellikle benim ve birkaç arkadaşımın belirlediği çizgi takip ediliyordu.

Bu durumda ne yapsın Birand! Arkadaşlarını ve kendi içini 32. Gün Programı ile tatmin ediyordu. Bugün kumpas olduğu yüzde yüz ortaya çıkan Ergenekon / Balyoz iddialarını 32. Gün’de gündeme getiriyordu. O iddiaları Hasan Cemal, Cengiz Çandar gibi isimlere yorumlatıyordu.

                                             *****

Sadece Ergenekon / Balyoz davaları mı?

2007 sonrasında, Türkiye ve elbette medya tam bir türbülans hali yaşıyordu.

Bazı haberlerin nereden geldiğini, neyi amaçladığını anlıyorduk. Oysa bazıları tam bir bilmeceydi. Onlardan birini, o zaman da çözememiştik. Sonrasında da nedenini, nasılını anlayamadık.

2008 olmalı.

Aralarında CNN Türk ve NTV’nin de olduğu haber kanalları “Flaş.. Flaş..” anonslarıyla bir hava operasyonunu duyuruyordu. Habere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne mensup savaş uçakları, Kuzey Irak’ta sınır bölgesine yakın bir PKK karargahını bombalamış.. Yerle bir etmişti.. Operasyonu duyan bir ajans ekibi de hızla intikal etmiş ve bombardıman sonrası karargahtan kalanları görüntülemeyi başarmıştı.

Haber kanalları buna dair notlarla haber üzerine haber veriyor, biz de akşamki bültene hazırlık yapıyorduk.

Derken, Kanal D Haber’in istihbarat şefi “abla bir bakar mısın” diye geldi. Bana bir görüntü izlettirecekti. Gittim, birlikte izledik.

Yazıda tarif kolay değil. Yine de deneyeceğim. Sizler de hayal gücünüzü kullanın!

Yaklaşık 30-40, bilemediniz 50 metrekare bir alanda dört duvar bir harabe. Çatısı yok. Pencereler yok..

“Olmaz tabii” diyeceksiniz.. Olmaz tabii!

İyi de, harabede bombardıman izi de yok! Diz boyuna yaklaşmış otlar taptaze duruyor. Bombaların ısısı ile mutlaka olması gereken yanık, is vs. hiçbir şey yok.

Dahası, kamera bir ara dönüyor… O da ne! Birkaç yüz metrede bir Türk birliği. Yani, orada bir PKK karargahı olsaymış, nöbetçi askerle PKK’lılar göz göze bakışırmış. O kadar karşı karşıya.. O kadar yakın..

Görüntüyü daha sonra, öteki editör arkadaşlarımıza da izlettik. Kararımızı verdik. O harabe PKK karargahı falan değildi. Ortada bombalama falan da yoktu.

Durumu Birand’a anlattık. Ve şu öneride bulunduk. Büyük ekranda görüntüyü verecektik. Önünde de Birand yukarıda anlattıklarımızı özetleyecekti.

Birand önce itiraz etti. “Bütün kanallar şakır şakır operasyon haberi veriyor şekerim” dedi. Ama ısrarımız ve görüntüler karşısında direnemedi. Bülteni dediğimiz gibi açtı.

Ertesi sabah, 9.30 gibi telefonum çaldı. Açtım. Birand arıyordu.

Konuşmaya derin bir “offff” ile başladı.

“Ne oldu” dedim.

“Sabahı zor ettim” dedi, “Öyle ters bir şey yaptık ki, ödüm koptu. Ama sabah Hava Kuvvetleri Komutanlığı böyle bir bombardıman olmadığını açıkladı da, dün akşamdan beri ilk kez rahat nefes aldım.”

Dediğim gibi, o haber nereden çıkmıştı? Neyi amaçlıyordu? Diğer haber merkezleri bizim izlediğimiz görüntüleri izlememiş miydi? İzledilerse nasıl olup da uyanmamışlardı? Hiç anlamadık. Çözemedik.

Ancak, bugün geriye dönüp baktığımda “mutlaka bir amacı vardı” diye düşünüyorum.

Zira, 2007.. Özellikle de 2008 sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne dair öyle çok tuhaf / sıcak haber gelecekti ki.. Akıllar iyice karışacaktı.

Elbette, kimilerinde bilmeceyi çözmek çok kolay oluyordu.

Örneğin, Bülent Arınç’a suikast girişimi haberinde, daha o sırada ben ve bazı arkadaşlarım, iddianın DÜZMECE olduğunu anlamıştık.

İlk ipucumuz da, haberin ortaya çıkış şekliydi.

O kadar önemli bir “haber”, iktidara yakın bir internet sitesinde yayınlanmış.. Hemen ardından, yine iktidara yakın isimler haber merkezlerinde tanıdıkları yöneticileri arayarak “haberi gördünüz mü” diye uyarmışlardı.

Uzun uzadıya yazmaya gerek yok. O sırada Taraf’tan Hürriyet’e.. Star’dan Zaman’a.. Medyanın ballandıra ballandıra anlattığı herşeyin masal olduğu –geç de olsa- ortaya çıktı.

Birand'ın da, yıllar sonra “söylediğin her şey doğru çıktı” diye itiraf etmesinde bu haberin de payı vardı. Daha pek çoğu gibi.

Ama o itirafa gelinceye kadar, daha çok kavga edecektik. Hatta yollarımız ayrılacak, Birand’ın dışardaki ve haber merkezindeki “arkadaşları” beni tasfiye etmeyi başaracaktı.

Medya Mahallesi programı, aslında benim için “çıkıştan önceki son durak" olarak düşünülmüştü. Ne var ki, öyle olmadı. Program tuttu. Daha sonra anlatacağım krizlere kadar devam etti. Birand da defalarca konuğum oldu. Hem de zaman zaman kamera arkasındakileri ekrana taşıyan tartışmalarla!

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.