• BIST 79.398
 • Altın 125,724
 • Dolar 3,0853
 • Euro 3,3670
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 20 °C
 • Adana 23 °C
 • Antalya 21 °C

Medyanın en karanlık yılları

Ayşenur ARSLAN

Gazetecilikte 41 yılı geride bıraktım. Bu yolculukta –kimi zaman ateş altında- muhabirlik de yaptım, yöneticilik de.. Son yıllarda ise kariyer yolculuğum ekran ve köşe yazarlığı ile zenginleşti. Bugün, Halk TV’de her gün MEDYA MAHALLESİ ve Çarşamba akşamları Hüsnü Mahalli ile MANİKİ (Çingenece kahpe) DÜNYA programını yapıyorum. BirGün Gazetesi’nde de haftada bir yazı yazıyorum.

Bana köşe yazarlığının kapılarını açan sevgili Merdan Yanardağ’ın abcgazetesi’nde ise bambaşka bir yola giriyorum. Artık haftada bir, anılarımı kaleme alacağım. Kimi zaman uzak geçmişe gidebilirim. Ancak, genel olarak Türkiye’nin ve gazeteciliğin en zorlu yıllarında, 2007 sonrasında dolaşacağım. Ergenekon sürecinde medyada neler yaşandığını.. İktidarın ya da Gülen Cemaati’nin gündemi ve medyayı nasıl yönlendirip yönettiğini anlatmaya çalışacağım.

Hadi başlayalım..

* * *

2007 sonrasındaki en karanlık dönemde, Doğan Grubu’ndaydım. Önemli bölümünü de, kâh Kanal D Haber’de, kâh “sürgüne gönderildiğim” CNN Türk’te Mehmet Ali Birand ile birlikte yaşadım. Onunla çok özel ve ilginç şeyler paylaştım.

Bu yüzden, eşi Cemre Birand’ın (Cemaat’in) Aksiyon Dergisi’ndeki sözlerini okuyunca şaşırmadım.

“Mehmet Ali Fethullah Gülen’i hiçbir zaman bir tehlike olarak görmedi. Çünkü okullarını gidip gördüydü ve müthiş tesir altında kalmıştı.”

Doğru.

Mehmet Ali, Gülen Cemaati’ni tehlike olarak görmedi. Zira, O’na göre Cemaat “Türkçe öğrenmiş şipşirin Afrikalı, Asyalı çocuklar.. Ve ‘olimpiyat’ adı altında düzenlenen etkinliklerde söyledikleri şarkılar” demekti.

Fazlasını okumamıştı. Bilmiyordu. İlgilenmiyordu.

Tıpkı, Ergenekon / Balyoz / Askeri Casusluk / OdaTV davalarında saf tutan liberal demokratlar gibi.

Hatta, 1999 yılında Fethullah Gülen’in –o günlerde şok etkisi yaratan- sohbet kasetini atv Haber’de birlikte yayınladığımız Ali Kırca gibi..

Ali Kırca’yı, 2012 yılında Türkçe Olimpiyatları’nda konuk olarak gördüğüm.. Yetmedi, bunu “insanlığı birleştiren bir proje” diye tanımladığını duyduğum.. Dahası, “Türkçe konuşan, şarkı söyleyen çocukları gördüğü için heyecanlandığını” vurgularken dinlediğim.. Kısacası U dönüşüne tanık olduğum zaman bir şok daha yaşadım.

Aslında şaşıracak bir şey yoktu. Özellikle 2000’li yıllarda Gülen rüzgarı, başta medya olmak üzere pek çok kesimi etkisi altına aldı. AKP iktidarının da besleyip büyüttüğü bir ideoloji, o harekete “yelken” oldu.

Hareketin içinde / yakınında yer almak kapıları açıyordu ne de olsa. İmkanlar sunuyordu.

Bu yüzden -elbette inanırsanız- iktidar dahil kimse Cemaat’in içyüzünü anlayıp görememişti!

Oysa, uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Uzun yıllar boyunca Fethullah Gülen hakkındaki, yandaş veya karşıt görüşlü yazılar, kitaplar, araştırmalar her şeyi anlatıyordu zira. Hedefi, örgütlenme biçimini saklamıyordu.

Hatta, konuk olarak katıldığım tek 32. Gün programında Hüseyin Gülerce bile, bir sorum üzerine “Cemaat’in hedefinin siyasi olduğunu” itiraf etmişti.

Bunun önemini o sırada kimse anlamamış gibiydi. Ancak, belli ki Gülerce unutmamış. Yıllar sonra, Cemaat ile yolları ayrılınca bir programda kulağımı çınlattı. “Ayşenur Hanım bir soruyla beni sıkıştırmıştı” diye hatırlattı. Elbette, o dönemde Cemaat tarafından kara listeye alındığımı söyleme gereği duymadan!

Aslında dikkatleri, atv Haber’deki kaset olayı sonrasında çekmiştim. Ancak, her medya mensubuna uyguladıkları yöntemle, benim üzerimde de bir hayli “çalıştılar”. Yemekler yedik, davetlerinde buluştuk, ikinci / üçüncü adamlarıyla sıcak sohbetler gerçekleştirdik. Ne var ki, beni bir türlü yola getiremiyorlardı.

2007 sonrasındaki o toz duman hava sonrasında ise benden tamamen ümidi kestiler. Ve “düşman listesine” yazdılar.

* * *

2007 sonrası, Türkiye’nin gerçekten de en karanlık dönemlerinden biri oldu. Medya ise KURTLAR SOFRASI’na döndü.

Propaganda / karşı propaganda / itibarsızlaştırma / sahte haberleri tedavüle sokma.. Türkiye’yi ve medyayı parçalama..

Olağandışı ve çok kirli yıllardı.

Örneklerine, sonraki yazılarda da yer vereceğim. Karanlığın içinde sezebildiklerimi paylaşacağım.

Ama, bu ilk yazıda, Kanal D Haber’de açılan perdeyi anlatacağım.

Tarih 10 Ekim 2008.

Günlerden Cuma.

Saat 17.00 suları..

Yani, bültene sadece 2 saat kalmış. Haberler ve sıralamaları büyük ölçüde netleşmiş.

Derken, istihbarat şefi Birand’ın odasına elinde bir CD ile geliyor. “ŞOK HABER”i veriyor: “TSK, bir süre önce 15 askerin PKK saldırısında şehit olduğu Aktütün saldırısını biliyordu.. Ama engellemedi.. Askerlerin şehit olmasına göz yumuldu..”

Şok kelimesini bile şoka sokacak bir iddia. Üstelik, elindeki CD’de bunun delili var.

Hızla durumu tartışıyoruz. Bugün Kanal D Haber’in başındaki isim, Süleyman Sarılar, CD’yi alıyor. İncelemeye başlıyor.

Önce görüntüyü izliyoruz. İnsansız hava aracıyla çekilen görüntülerde, (yanılmıyorsam) iki katır ve birkaç kişi var. Evet, muhtemelen PKK’lılar.

Benzer görüntü çok. Burada önemli olan, BÜYÜK İDDİA:

“Bu görüntüler, anlık istihbarat olarak Genelkurmay Başkanlığı’na iletiliyor. Ancak Genelkurmay, harekete geçmiyor. Örneğin PKK’lılara karşı hava operasyonu düzenlemiyor. Onların Aktütün’e kadar gelmesini seyrediyor ve ateş açmalarına kadar bekliyor.”

Birand ve ben bu iddiayı dinlerken, Süleyman Sarılar koşarak geliyor. “İddia tümüyle yalan” diyor. Neden? Yanıt çok basit.

Görüntüler 4 parça ve her birinin üzerinde koordinatlar var. Sarılar, Google Earth’ten kontrol ettiğinde görüyor ki, biri Kandil eteklerinde çekilmiş. Bir diğeri, yine Kuzey Irak’ta Süleymaniye tarafında.. Üçüncüsü de aynı şekilde sınırın Kuzey Irak tarafında. Sadece biri Aktütün Karakolu’nun bulunduğu yere yakın. O da, kuş uçuşuyla 20 küsur kilometre uzaklıkta. Yani, bir gün içinde aşılabilecek bir mesafede değil.

Bu veriler ışığında haber tartışması, neredeyse kavgaya dönüşüyor. İstihbarat şefi “ben kaynağımdan ve verdiği bilgiden eminim” diyor. Kaynağını açıklamadığı ve biz de bu kararına saygı gösterdiğimiz için “biz emin değiliz” elbette!

Dahası, koordinatlar bambaşka bir hikaye anlatıyor.

Süleyman Sarılar ve ben “yayınlayamayız” diyoruz.

Birand ise, orta yol bulmaya çalışıyor. Çünkü görüntüler –kendi ifadesiyle- “çok seksi”!

“Görüntüleri versek” diyor, “Ama böyle bir durum da var. Yani olay bir iddiadan ibaret diye açıklasak..”

İtiraz ediyorum. Öyle ya, iddia “kimin iddiası”? Bu kadar vahim bir suçlamayı ortaya atan kim? Durup dururken elimize bir CD geçiyor ve biz karanlıktan fısıltılarla bunu gündeme mi getiriyoruz? Aklımızda tek bir soru bile yanıtsız kalsa, böyle bir “haberi” verebilir miyiz? Türk Silahlı Kuvvetleri’ni “çocuklarının ölümüne göz yummak” ile suçlayabilir miyiz?

Neticede, CD’yi yayınlamama kararı alıyoruz.

Belli ki, CD, ertesi gün Taraf Gazetesi’ne gitmiş. Taraf Pazar günü bu iddiaya ilişkin manşetle çıkıyor. Elbette şaşırmıyoruz!

Bu arada, bir gazete bunu ortaya attığına göre, iddia gündem oluşturuyor. Her kafadan bir ses çıkarken, Pazartesi akşamı Uğur Dündar ve ekibi, tam da bizim ulaştığımız sonuçları anlatan bir haber yayınlıyor.

* * *

O günü, daha sonra çok düşündüm. Sonrasında tanık olduklarımla da taşları bir bir yerine oturtabildim.

- Ben Cemaat cephesinin her ayrıntıyı titizlikle düşündüğünü biliyorum. Bu nedenle, CD’yi Kanal D Haber Merkezi’ne özellikle Cuma günü ve saat 17.00 sularında gönderdiklerini zannediyorum. Böylece haber üzerine uzun uzadıya düşünecek zaman olmayacaktı. Birand, kendi haber bülteni dururken, böyle “seksi” bir görüntüyü araştırmak ve yayınlamak üzere hafta sonuna, Deniz Arman’a bırakmak istemeyecekti. Yani, bana göre gün ve saat özellikle seçilmişti.

- Bir hafta kadar sonra, o istihbarat şefi, bana bir A4 kağıda yazılmış bir “telefon konuşma dökümü” getirdi. Bu kez iddia; Aktütün köyü muhtarının, yakınlardaki bir başka Jandarma Birliği’ne telefon ettiği.. PKK’lıların saldırısını haber verdiğini.. Ama telefonun ucundaki askerin bir türlü telefonu komutana bağlamadığı.. Komutan ve yardımcılarının o sırada toplantı halinde olduğu için kimseyle konuşamayacağını söylediği.. Yani askerin telefonla da “uyanmadığı” yolundaydı. Kağıdı “bir inceleyeyim” diye aldım. Çekmeceme attım. Ve bekledim. “Baktın mı” diye sorulacak mıydı? “Bu notu ne yapacağız” diye merak edilecek miydi? Aradan günler geçti. Ne istihbarat şefi sordu, ne de ben hatırlattım. Bir DENEME daha, onlar adına “başarısızlıkla” sonuçlanmıştı anlaşılan.

- Ancak.. Cemaat hiç vazgeçmedi. Zekeriya Öz’den gelen “kaynağı açıklan(a)mayan" belgelerden.. Cemaat+İktidar ve yandaşlarının yalanlarına kadar saldırı dört koldan sürdü. Yani daha anlatacak çok şey var. Yani, devam edeceğiz!

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.