• BIST 79.433
 • Altın 125,714
 • Dolar 3,0724
 • Euro 3,3451
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 20 °C
 • Adana 24 °C
 • Antalya 26 °C

Medyanın gizli patronları

Ayşenur ARSLAN

Nisan 2013’te yazmıştım Yalçın Akdoğan’ı. Henüz bakan değildi. Ama o zaman da Erdoğan’ın çok yakınındaydı. Başdanışman ünvanı bir yana, sır küplerinden biriydi. Hatta belki “birincisi” idi. Ne de olsa, uzun yıllar boyunca bir gölge gibi yanındaydı Erdoğan’ın. Gün boyu tüm görüşmelerine tanık oluyor, onlara dair notlar tutuyor, bir nevi “vakanivüs” görevi yapıyordu.

akdogan-erdogan-yazmiyorum-diye-kiziyor-h1428165577.jpg

Yalçın Akdoğan’ın o sıralarda asli görevi ise, “medyayı hizaya getirmek ve hizada tutmak”tı.

Ankara büro temsilcileri, güne onunla konuşarak başlardı. Falan konuda ya da filan krizde onun, yani “aslında Erdoğan’ın ne düşündüğünü” öğrenirdi. Sabah toplantılarında da, bu “bilgi” uygun bir dille İstanbul’daki yöneticilere iletilirdi. Böylece, GÜNLÜK KOORDİNATLAR verilirdi.

Nisan 2013’teki o yazıya, Amberin Zaman’ın The Economist’teki makalesinden bir alıntıyla başlamıştım:

“Önce, genellikle bir başbakanlık danışmanından olmak üzere, telefon gelir. Bir köşe yazarının eleştirel yazılarından duyulan memnuniyetsizlik aktarılır. Yazar uyarılır. Patronlar ‘içeriğini biraz yumuşat’ der. Yazar pozisyonunu korur ve sonra işten atılır.”

Yazıda imza yoktu. Onun yerine, “yazarın bu yazıya başladığı sıralarda Türkiye’de çalıştığı gazeteden kovulduğu” bilgisi yer alıyordu.

Amberin’in, The Economist’in Türkiye temsilcisi olduğunu biliyorduk. HaberTürk Gazetesi’nden kovulduğunu da bu yazıyla öğrenmiş oluyorduk!

“SUSMAM” MI DEDİN SEN!!!

Bizim meslekte iş değiştirmeler, kovulmalar normaldir. Ancak olağanüstü dönemlerde bu, olağanüstü bir yaprak dökümüne dönüşür. Tıpkı 12 Eylül sonrası gibi. Hatta, daha ötesi! Düşünsenize, 12 Eylül’ün bile kıyamadığı Hasan Cemal “bile” kovulmadı mı!

2013’ün ilk aylarında fırtınaya dönüşen o furyada, Amberin, son isimlerden biri olmuştu.

Belli ki, Türkiye medyasını anlatırken, KENDİ ÖYKÜSÜNÜ de özetlemişti: “Bir başbakanlık danışmanından telefon gelir. Bir köşe yazarından duyulan memnuniyetsizlik aktarılır.”

Peki neden rahatsız olmuştu Ankara? O DANIŞMAN, hangi “memnuniyetsizliği” aktarmıştı Amberin’in patronuna?

Cinayet soruşturmalarında olduğu gibi, böyle durumlarda öncelikle maktul/mağdur mercek altına alınır. Neden öldürülmüş olabilir! Ya da ne yazdı da başına bu geldi!

Amberin vakasında yanıt çok basitit: Ceza puanları biriktikçe birikmiş.. Son yazısında da AKP’nin açık yarasına değinmiş.. (Roboski) Uludere’den ve Meclis Komisyonu’nun bu konudaki raporundan söz etmiş. Ailesinden 11 kişiyi kaybeden Veli Encü’nün anlattıklarını aktarmış. Dahası, Meclis Komisyonu’nun CHP’li üyesi Levent Gök’ün şu sözlerine de köşesinde yer vermiş: “Biz muhalefet olarak soruların yanıtını almak için uğraşırken AKP’li üyelerin olayı örtbas etme tavrı içinde olduğunu gördük.”

Sevgili Amberin bunlarla da yetinmemiş. Yazısını “istedikleri kadar örtbas etmeye çalışsınlar.. Ne Veli Encü ve ailesi susacak, ne de biz” diye bitirmiş.

İşte bu yazıdan sonra patron katına bir telefon geldi. Bir DANIŞMAN “ne oluyoruz!” dedi.. Ve Amberin kovuldu.

Ben de, bu öyküyü paylaşırken “O DANIŞMANI” yazdım. Yani herkesin bildiği “gölgedeki patronu”.

MEDYANIN GİZLİ PATRONU!

Adını belki duydunuz.. Ama tam olarak çıkaramadınız.. Belki de hiç tanıdık gelmedi.. Oysa, yıllardır Erdoğan’ın çekirdek kadrosunda ve en yakınında. Son dönem milletvekili olduğu halde, hâlâ en gözde unvanı Başbakan Başdanışmanı. Başta medya ve Kürt meselesi olmak üzere pek çok hassas konuda kozmik bilgilere sahip. Buradan hareketle, iktidarın kozmik odasının anahtarı onda diyebiliriz. Elbette gölge başbakan değil, ancak (deyim yerindeyse) “başbakanın gölgesi”. Erdoğan’ın yanından hiç ayrılmıyor. Konuşmalarını yazıyor. Olan biten her şeyin notunu, bir vakanüvis gibi kayda geçiriyor. “Siyaset üretimi”ne de önemli katkılarda bulunuyor.

İşte bu kadar büyük öneme sahip bir isim, medya ile ilişkilerde de bir numaralı sorumlu. Ankara temsilcileri, haber müdürleri güne onun Star Gazetesi’ndeki köşesini okuyarak veya telefonunu bekleyerek başlıyor. Yazıları istikameti gösteriyor nasılsa. Ama Yalçın Akdoğan bununla yetinmiyor. Yorulup bıkmadan gazete ve televizyonların üst düzey yöneticilerini arayıp ne yapılması ve (asıl olarak) ne yapılmaması gerektiği konusunda uyarıyor.

Bu mesaide, AKP bünyesinde oluşturulan “medya izleme” organizasyonu çok işe yarıyor. Hangi TV kanalı, hangi haberi / partiyi / lideri nasıl ve ne kadar sürede verdi.. Hangi programda kim ne söyledi, iktidarı nasıl eleştirdi.. Gazetelerde kimler neler yazdı.. Raporlar Yalçın Akdoğan’a gidiyor. Yalçın Akdoğan da, “sevgili dostları” medya yöneticilerini arıyor.

Yeri ve sırası geldiğinde o sevgili dostların nasıl saf dışı edileceğine de o karar veriyor. Raf ömrü biteni raftan indirtiyor!

Kitaplarından birinin adı “Görsel İktidar”.. Bir bakıma, medya eleştirisi. Ancak bugün, eleştirdiği mekanizmayı ve enstrümanları kullanarak, medyayı “AKP iktidarı” için dizayn ediyor. Avucunda tutuyor.

Amberin, yazısında “bir danışmanın telefonundan” söz etmiş ya! Aklıma “nedense” Yalçın Akdoğan geldi. Medyanın gerçek patronunu sizler de tanıyın istedim.

DERKEN GEZİ OLAYLARI…

Medya açısından çok sıcak günlerdi. Ama “fırtına” derken abartmış olmalıydım. Zira, FIRTINA sonraki aylarda.. Özellikle Gezi sonrasında patladı.

Gezi’de öne çıkan gazete ve televizyonlar.. Gazeteciler.. Sanatçılar.. İşadamları.. Hepsi tek tek takibe alındı.

O günlerde, Ankara’dan, “ikinci ağızdan” duyduklarımı yazdım. Hedefteki gazetecilerin ismini vermeden.. “Hükümet” diye genelleme yaparak.. “Milliyet’te bir şeyler olacak” diye uyardım.

Nitekim, Haziran sonunda Miliyet’te taşlar oynamaya başladı. Can Dündar “süresi belli olmayan bir izne” gönderildi.

Bunun anlamı açıktı. Can gönderilecekti.

Bunun üzerine ben de bildiklerimi açıklamaya karar verdim. Ankara’dan duyduklarımı yazdım:

“Şimdi yazacaklarımı, henüz Can izne çıkartılmadan biliyordum. Ama o sırada birilerinin aklına düşürmemek için yazmadım. İma etmekle yetindim.

Bildiğim şuydu. Gezi eylemlerinin en sıcak günlerinden sonra, Yalçın Akdoğan Ankara’da ortalığı inletmişti. Hem de isim vererek:

“Ne yapıyor bu Demirörenler? Bizi arkadan mı vurmak istiyorlar? Derhal gerekeni yapmazlarsa onları da sileriz. Tek tek herkesi, ne yaptığını biliyoruz. Can Dündar’dan başlayarak hepsi gidecek. Gezi için eylem yapan adamları yanında tutan, bizim karşımızda demektir.”

Cümleler tam böyle değildi belki. Ancak, Yalçın Akdoğan’ın üslubunu ve yöntemini (damdan düşen biri olarak) biliyorum. Ayrıca Can Dündar’ın gitmesini istediğini de, hangi ifadelerle dile getirirse getirsin fark etmez, tüm medya biliyor.”

İKTİDARIN “BAŞKA İŞLERİ” VARMIŞ!

Yalçın Akdoğan, yazıma, Star Gazetesi’ndeki köşesinden yanıt verdi:

“Bir süredir Ayşenur Aslan isimli yazar benimle ilgili yalan ve iftiralarla dolu yazılar yazıyor .Sürekli tekrar ettiği hezeyanları da doğrusu umursamıyorum. İktidarda olanların bunlarla uğraşamayacak kadar çok ve önemli işi oluyor. Ancak son yazdığı yazı es geçilecek gibi değil çünkü başkalarının hukukunu da ilgilendiriyor.

Önce bizim Gezi olaylarında ortalığı inlettiğimizi söylüyor. Oysa o günlerde medyanın tavrı, yorum yapmayacak kadar açık ve aşikardı. Bu yüzden o dönemde bırakın ortalığı inletmeyi, bu medya gruplarındaki arkadaşlarımla bile görüşmedim.

Üstüne kalkıyor “Ne yapıyor bu Demirörenler? Bizi arkadan mı vurmak istiyorlar? Derhal gerekeni yapmazlarsa onları da sileriz...”” şeklinde bir ifadeyi bana atfederek Can Dündar’ın işten atılması için uğraştığımı söylüyor. Ardından ‘Cümleler tam böyle değildi belki’ dese de, yaptığı şeyin seviyesizliğini bertaraf etmiş olmuyor. Bunun üzerinden başka medya grupları da benim bu sözlerle Demirören grubuna yüklendiğim, gazeteci kıyımına başladığım yönünde yayınlar yapıyor. Bir de utanmadan Abdi İpekçi basın ahlakından bahsediyor. Bunun ne gazetecilikle bir ilgisi vardır, ne de herhangi bir ahlaki değerle...(…)”

ACELE CEVAP!!

Yalçın Akdoğan, bırakın beni, Ankara’da HERKESİN bildiğini inkar ediyordu. Bu yüzden aslında yanıt vermeye bile değmezdi belki. Ancak, susmak “söylediklerini kabullenmek” anlamına gelecekti. Oysa, yalan yazmamıştım.. Suçlamasını kabullenemezdim.

Oturdum, o sırada yeni yeni ilgilenmeye başladığım Twitter’dan yanıt verdim:

Sayın Yalçın Akdoğan yazdıklarımın en az 7-8 tanığı var. Döneminizde konuşmaktan korkacaklarına güveniyorsunuz.
Buna güvenip doğruları gömebileceğinizi sanıyorsunuz
Ben o meslektaşlarımın adını veremem, vermem. Ama yazdıklarıma zaten medyanın yarısı tanık. O kadar çoklar ki
Sizi tanıyan ve yazdıklarımın doğru olduğunu bilen o kadar çok gazeteci var ki kimin söylemiş olabileceğini bile tahmin edemezsiniz.Ayrıca ben sizin ve AKP iktidarının medya mühendisliği yaptığınızı düşünmüyorum. Bu, ayrı bir birikim ister.
Siz doğrudan budama yapıyorsunuz. Hem de o kadar fütursuzca ki gazete komşunuz Fehmi Koru bile "yeter" diye yazdı.”

TARİH DE DOĞRULADI

Benim yazdıklarım bir yana.. Milliyet’in patronu, kısa sürede iddiaları doğruladı. Demirörenler, Milliyet genel yayın yönetmeni Derya Sazak’ı da gözden çıkarma pahasına, Can Dündar’ı gönderdi.

Yalçın Akdoğan’ın köşe komşusu Fehmi Koru’nun önce Star’dan.. Daha sonra da HaberTürk’ten gönderilmesi ise, Erdoğan ve ekibinin “medya ile ilişkisine” şahane bir örnek oldu!!

“HÜSEYİN BEY ARIYOR”

Fehmi Koru, son vakada, Erdoğan ile Abdullah Gül arasındaki “yol ayrımının” kurbanı olmuştu.

Tıpkı, Gül’ün yanındaki –bir zamanların güçlü isimleri- Bülent Arınç, Hüseyin Çelik, Sadullah Ergin gibi..

Onlar da, artık “Cumhurbaşkanı” olan Erdoğan’ın ve artık “Başbakan Yardımcısı” ünvanlı Yalçın Akdoğan’ın kara listesindeydi.

Oysa, örneğin Hüseyin Çelik.. Bir zamanlar medya ile az mı uğraşmıştı! Yazık, az mı çaba harcayıp ter dökmüştü!

huseyin-celik-ntv.jpg

Hüseyin Çelik, özellikle NTV ile yakın ilişki içindeydi. Bir dönemin başbakanlık muhabirliğinden önce Ankara temsilciliğine, sonra da hızla NTV’nin başına geçen Nermin Yurteri “en yakınındaki” isimdi.

NTV’de, bu iki ismin günde en az beş-altı kez konuştuğu söylenirdi. Gerçi Nermin, Erdoğan politikaları konusundaki “dikkati” ile biliniyordu. Yine de, ne olur ne olmaz.. Belli ki, ince ayar gerekiyordu.

Nermin, NTV’de haberin başına geçince İstanbul’a taşınmış, yerini yine bir kadın gazeteciye bırakmıştı.

O kadın gazeteci, benim bir zamanlar çok yakın çalıştığım, atv Haber’in çalışkan karıncası Nilgün Balkaç’tı. Ama, o günler çok çok geride kalmıştı. Yıllar, ikimizi çok farklı yerlere götürmüştü. Ve Nilgün artık AKP’nin güvendiği gazetecilerin başında geliyordu.

Nermin İstanbul’a giderken, temsilcilik koltuğu gibi Hüseyin Çelik’i de devretmişti anlaşılan. Zira, medya mahallesinde, Nilgün’ün Hüseyin Çelik ile.. Hatta Çelik ailesi ile ne kadar yakın olduğu konuşuluyordu.

Ankara’da bir kadın gazeteci, “Nilgün Hüseyin Çelik’in eşini alışverişe bile götürür” demişti de, inanmamıştım. İnanamamıştım.

Bu samimiyet boşuna değildi elbette.

Gerek Nilgün gerekse Nermin, Gezi sonrasında yoğunlaşan bir biçimde AKP politikalarını uyguladılar. NTV ekranına yansıttılar. O günlerin “icraatlarından” biri de, YİNE, bugün “Saray’ın medya kuşatmasından yakınan” Hüseyin Çelik’ten gelmişti.

Hüseyin Çelik, Mirgün Cabas’ı NTV’den kovdurmuştu.

Mirgün, geçenlerde CNN TÜRK’ten de kovuldu. Güya, “maliyeti yüksek programları” bitirdiler. Mirgün de güya bu nedenle gönderildi.

Hadi canım siz de!

Mirgün’ün neden gönderildiğini anlıyoruz da.. Benim merak ettiğim şu: Acaba bu kez kimden telefon geldi? Yoksa, artık TV ve gazete yöneticileri “telefonun gelmesini bile beklemeden” mi harekete geçiyorlar?

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Yazarın Diğer Yazıları
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.