• BIST 79.398
 • Altın 125,599
 • Dolar 3,0865
 • Euro 3,3676
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 18 °C
 • Adana 16 °C
 • Antalya 19 °C

Medyanın kılcal damarlarında 'Cemaat'

Ayşenur ARSLAN

Bu yazının, tam da Zaman Gazetesi’ne kayyum atandığı günlere denk gelmesi tatsız bir tesadüf. Zira, Gülen Cemaati hakkındaki görüş ve tutumum bir yana.. Gazetelere ve televizyonlara yasalara / hukuka aykırı biçimde el konmasını asla onaylayamam. Cemaat’in geçmişteki hukuksuzluklarına bakarak, bugün onlara yönelik hukuk ihlaline asla göz yumamam. Hele, gazete önünde toplananlara biber gazıyla saldırmayı, binanın kapısındaki kilidi kırarak içeri girmeyi, içerde terör estirmeyi asla ama asla görmezden gelemem. Aşağıdaki yazıyı, bunları göz önünde tutarak okumanızı rica ediyorum. Medya tarihine kişisel notlar düşmeyi amaçlayan bu yazı dizisinde, sıra Gülen dosyasına gelmişti. Zaman Gazetesi de, doğal olarak, o dosyada önemli bir yer tutuyordu. Ne de olsa, bugünleri akıllarına bile getirmedikleri, iktidarla kol kola yürüdükleri günlerdi! Yazımda o günleri anlattım. Anlatırken de; bir geçmişe gittim, bir geleceğe uzanıp “devran iktidar için de döner elbet” diye düşündüm.

 

“Gülen kaseti”, Türkiye’nin en çok, en uzun süre tartışılan haberiydi. 1999 yılında atv Haber’de yayınlandığında bomba etkisi yaratmıştı. Sonraki yıllarda da neredeyse bir suç delili olarak sürekli karşımıza / karşıma çıkartılmıştı.

Gülen o kasetinde, “devletin kılcal damarlarında dolaşacağız” diyordu. Bunu yaparken nasıl davranılması gerektiğini söylüyor. “Yavaş ve derinden” gidilmesini öğütlüyordu.

Sonraki yıllarda, sadece devletin değil medyanın da kılcal damarlarında dolaştıklarına tanık olacaktım. Cemaat’in “etkisini” birebir yaşayacaktım.

O “sonraki yıllara” geçmeden, kaseti geriye saralım. 90’ların sonuna dönelim.

O dönem, pek çok “şok gelişme” ile hatırlanacak. Bir de, Gülen’in siyaset sahnesine çıkışıyla!

90’ların sonlarında, Türkiye, onun sıradan bir vaiz olmadığını, Cumhurbaşkanı Demirel ile yan yana fotoğraflarıyla anlamıştı.

ft.jpg

Zaten artık neredeyse haftada bir, gazetelerin birinci sayfasındaydı. Kah ünlü bir ismin iftarında veya cenaze töreninde görüyorduk onu.. Kah ünlü isimlerin sorularıyla, dergi sayfalarında veya televizyon ekranlarında.

brnd.jpg

Kimler konuşmamıştı ki Gülen’le:

Özel bir 32. Gün programı ile Mehmet Ali Birand, Cengiz Çandar, Taha Akyol, Avni Özgürel, Reha Muhtar, Tuncay Özkan, Oral Çalışlar, Yalçın Doğan, Yasemin Çongar..

Gülen’i dünya gündemine taşıyan ise, dinler arası diyalog süreci olmuştu: Papa II. John Paul’ün “bizzat kendisine” gönderdiği Ramazan Bayramı mesajı.. Ardından, Gülen’in Şubat 1998’deki Vatikan ziyareti..

Diyalog.. Hoşgörü.. İnanç.. Parlak sözcükler havada uçuşuyordu.

Türkiye “rol modelini” bulmuştu sanki. Önce azınlık hükümetinin, daha sonra da DSP-MHP-ANAP koalisyonunun başbakanı Ecevit bile ”muhabbet” ile söz ediyordu ondan.

eve.jpg

Böyle bir Türkiye’de, atv Haber arı kovanına çomak soktu. 18 Haziran 1999 akşamı ana haber bülteninde Gülen kasetini yayınladı.

Hürriyet Gazetesi’nin konuya ilişkin haberinin başlığında söylendiği gibi “yer yerinden oynadı” adeta!

Gülen Cemaati’nin iç yüzünü bilen sınırlı bir kesim dışında herkes saldırıyordu.

Gerçi Gülen ve Cemaati (kasetin varlığını doğrulayıp) “konuşmalar montajlandı” diye yalanlamaya çalışmıştı. Ama, TV haberciliğinin en doğal işlemlerinden biri olan “montaj”, Gülen kasetinde uygulanmamıştı.

(ARA NOT: TV’de montaj; farklı görüntülerin, seslerin bir araya getirilmesi.. Bir konuşmanın içinden bir bölümün / bir cümlenin çıkartılması.. Olay ya da konuşma akışının tersine çevrilmesi demektir. Oysa, Gülen kasetinde uzun bir konuşmanın içinden bir parça “olduğu gibi, üzerinde hiçbir oynama olmadan çıkartılarak” alınmıştı.)

****

Fethullah Gülen, kasetin yayınlanmasından birkaç ay önce “sağlık kontrolü” gerekçesiyle ABD’ye gitmişti.

Dolayısıyla, tartışma “gıyabında” devam etti. Sonraki aylar ve yıllarda ise, tartışma, Marmara Depremi, ekonomik kriz, AKP’nin iktidara gelmesi gibi keskin dönemeçlerle sönmeye yüz tuttu.

AKP dönemiyle birlikte de “ALTIN NESİL” iddiasıyla yola çıkan Gülen Cemaati’nin “ALTIN YILLARI” başladı.

Dışişleri Bakanlığı’na, yurt dışındaki Gülen Okulları için “ilgilenin, yardım edin” talimatları veriliyordu. Gülen’e devletin zirvesinden saygı dolu selamlar gönderiliyordu.

Gülen’e yakın gazeteciler, televizyonlardan eksik olmuyordu. Medya’dan ünlü isimler peşpeşe ABD’ye ziyaretine gidiyor, bağlılıklarını bildiriyordu.

İşte onlardan biri, SABAH Gazetesi yazarı Mahmut Övür, Mart 2009’da bir yazısında kaseti tekrar gündeme taşıdı. Kasetin 28 Şubat sürecinin bir parçası olduğunu, Gülen’in bu yüzden yurt dışına çıkmak zorunda kaldığını yazdı. Oysa, 28 Şubat süreci çok geride kalmıştı.. Gülen de, kasetten aylar önce ABD’ye gitmişti.. Ama, olsun! Mahmut Övür, anlaşılan, Gülen’e sevgisini göstermek ihtiyacı hissetmişti. Bunun için de yıllar sonra kaseti ve Ali Kırca ile beni gündeme getirmişti.

Peki ya kendisi! Öyle ya, o sırada Mahmut Övür atv Haber’de haber müdürüydü. Yani bizimle birlikte çalışıyordu.

Bu durumu şöyle izah ediyordu Mahmut. Atv Haber’den ayrılmak üzereydi ama “odasını henüz terk etmemişti”. Dolayısıyla olan bitene tanık olmuştu. Ama her nedense, itiraz için tek bir şey söylememişti. Yıllar boyunca ailece görüşecek kadar yakın arkadaş olduğumuz (ya da öyle davrandığı) halde, bana bile “sıkıntısını” hissettirmemişti.

Oysa, yıllar sonra ortaya çıkıp, “Gülen kaseti hakkında soru sorulacaksa Ali Kırca ile Ayşenur Arslan’a sorun” diyordu.

Rastlantıya bakın, Mahmut Övür’ün yazısından birkaç gün önce Zaman’dan röportaj talebi gelmişti. Ben de kabul etmiştim. Nitekim yazının ertesi günü genç bir muhabir geldi, konuştuk. Tahmin ettiğim üzere Gülen kasetini sordu. Ben de “EVET BİZ YAYINLADIK” dedim. Ve o günden bu yana, soran herkese tekrarladığım şeyi anlattım:

“Görüntüden, çekimi yapan kameranın Gülen’in bilgisi ve elbette rızası ile orada olduğu net biçimde anlaşılıyordu. Gülen, bir salonda yaklaşık 20 kişiye bir konuşma yapıyordu. Belli ki, kaset çoğaltılıp sohbeti izleyemeyen çok daha fazla sayıda kişiye ulaştırılacaktı. İşte o konuşmasında Gülen hedeflerini anlatıyordu. Bütün bunlar, benim haber kriterlerime uyuyordu: Gizli kamera çekimi değil.. Gülen, kandırılarak konuşturulmuş değil.. Kaset ondan ya da o mekandan çalınmış değil.. Ayrıca Gülen, devletin ve siyaset sahnesinin en ünlü isimleriyle görüşüp ağırlayacak kadar önemli bir figür. Dolayısıyla devlet / yargı konusundaki görüşleri haber değeri taşır.”

Zaman muhabirine bunları anlattım. Ve ekledim: “Bugün olsa yine yayınlardım.”

Elbette, bundan ibaret değildi röportaj. Bir buçuk saate yakın sürmüştü. Medya Mahallesi programını da konuşmuştuk. Gündemi de değerlendirmiştik.

Ama birkaç gün sonra, bir buçuk saatlik röportajdan ortaya çıka çıka kısacık bir haber çıktı. Üstelik, öyle bir haberdi ki, okuyanlarda bırakacağı izlenim “pişmanlık”tan başka bir şey olamazdı. Boynumu büküp “evet, ben yayınladım” demiş ve korkunç kumpastaki rolümü “itiraf” etmiştim!! Hatta, bu yüzden “kirlendiğimi” bile kabullenmiştim!!

****

“Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür'ün, 1999 yılında Fethullah Gülen'le ilgili kasetleri atv'ye getiren ismin Ergun Poyraz olduğunu söylemesinin yankıları devam ediyor. Zaman'a konuşan o dönemde kanalın iki numaralı yetkilisi olan Ayşenur Arslan, "Evet, Ergun Poyraz'la bu süreçte tanıştım." dedi.

Poyraz'ın halen mahkeme önünde olduğunu hatırlatan Arslan, "Kendisi çok uzun süredir tutuklu. Şimdi onun hakkında süreci etkileyecek herhangi bir cümle kurmam son derece yanlış. Ama onu tabii ki tanıdım." ifadelerini kullandı. O dönem kasetleri kimlerin aktardığına ilişkin soruya ise bunun muhatabının Ali Kırca olduğu karşılığını verdi.

Şu an CNN Türk'te Medya Mahallesi programının yapım ve sunuculuğunu üstlenen Arslan, kasetlerle ilgili şöyle konuştu: "Bir yerden geldiği belli. Asker mi gönderdi, x şahıs mı? Her şeyden haberim olsaydı, Ali Kırca'yla birlikte neden Star'a gittiğimizi de bilirdim. İkinci insandım; ama bir ve iki numaranın arasındaki mesafe bazen çok değişebiliyor. Dolayısıyla her şeyi bilmemiz söz konusu değildi. Samimi olarak söylüyorum ki, nereden geldiğini bilmiyorum."

Ünlü televizyoncu, kasetlerin montajlanmadığını; bizzat kendileri tarafından yayına verildiğini söyledi. Ancak, "Elbette sizin dünya görüşünüz doğrultusunda seçiyorsunuz. Ben Fethullah Gülen ideolojisine çok uzağım. Dolayısıyla benim seçimim başka türlü." sözleriyle kasetlere son şeklini kendilerinin verdiklerini kaydetti.


Arslan, kasetler furyasının başlangıcı sayılan 28 Şubat sürecini ise şöyle değerlendirdi: "Ekranda bir cümleyle insanları sokağa da dökebilirsiniz. Bütün bunlar da yaşandı aslında." Ardından şu çarpıcı tespitte bulundu: "Çamurda dolaştığınız zaman paçanıza değmemesi mümkün değil. Öyle zamanlarda öyle yerlerde olmuşsunuz ki, temiz olmanız söz konusu değil." “

****

Hemen Zaman Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’yı aradım. Nedense (!) telefonuma çıkmadı. Asistanı ile konuştum. Röportajın son derece yanlış anlaşılacak şekilde kısaltılıp çarpıtıldığını söyledim. Özellikle, kasetin “gizli kamera çekimi olmadığı” yolundaki sözlerimin yayınlanması gerektiğini.. Aksi takdirde yayınlama gerekçemizin anlaşılamayacağını anlattım.

“Bir düzeltme gönderiyorum” dedim. Nitekim gönderdim:

“- 28 Şubat süreci atv Haber için bir “meslek sınavı” niteliğindeydi. O sınavdan, gazeteciler ve işadamlarına yönelik ağır ithamlara “hiç” yer vermeyerek alnımızın akıyla çıktığımıza inanıyorum. Kaynağı belirsiz o iddialar gibi, Ali Kalkancı vakasından da uzak durduk. Birkaç “o vakaya medyanın bakışını yansıtan” haberden öteye yer vermedik.

- Fethullah Gülen kasetleri konusunda ise, Zaman Gazetesi’nde yayınlanan ifademin devamını paylaşmak isterim. Kasetleri yayınlama konusunda bir yanlış yaptığımız kanaatinde değilim. O günlerdeki yaklaşımı bugün de muhafaza ediyorum: Çekimler, gizli kamerayla değil, Fethullah Gülen’in bilgisi ve hatta muhtemelen “izni” dahilinde yerleştirilen kameralarla yapılmıştı. Sonrasında da Gülen’in vaazlarını dinleyemeyenler için kopyalanarak Türkiye’nin her köşesine dağıtılmıştı. Ve o kopyalarla kim bilir kaç bin kişi Gülen’i dinleme fırsatı bulmuştu. Biz, kaseti Gülen’den çalmadık, alabilmek için herhangi bir kişiyi tehdit etmedik veya herhangi bir vaatte bulunmadık. Sadece, haber merkezimize ulaşan kopyalardan birini yayınladık. O kasetin, “sıfır yorum” ile ekrana taşınmasında nasıl bir sakınca olduğunu o gün de anlayamamıştım, bugün de anlayamıyorum. Tıpkı Nuray Mert’in yazdığı gibi, ben de bir gazeteci olarak Fethullah Gülen’in sır perdesinin arkasından çıkmasını, bizlerin de sorularını yanıtlamasını diliyorum.

- Zaman Gazetesi’nde Ali Kırca ile ilgili bölümde yer alan ifadeler de çok eksik, dolayısıyla fikir vermekten çok uzak. Örneğin, Ali Kırca’nın “28 Şubat’ta düğmeye ben bastım” ifadesinin olsa olsa bir “ironi” taşıdığına inandığımı belirttim. Dinç Bilgin’in onunla ilgili suçlamalarının da “haksız” olduğunu söyledim.

- Son olarak, Zaman Gazetesi’nde yayınlanan haberin sonunda yer alan “çamurda dolaşınca izi kalır” ifadesine açıklık getirmek isterim. O sözler, yaklaşık iki saat süren röportajın içinde medyaya genel bir bakışın özetidir. 28 Şubat’taki habercilik çabamızın veya kaseti yayınlama kararımızın “tarifi” değildir.”

****

Düzeltmeyi gönderdim. Bir süre sonra Dumanlı’nın asistanı aradı ve “kusura bakmayın, gönderdiğiniz metni yayınlayamayacağız” dedi. Sadece Ali Kırca ile ilgili maddeyi verebilirlermiş.. Kalanını kullanamazlarmış.. Neden? Kim bilir neden!!

Ergenekon sürecinde, ben de payıma düşeni böyle almıştım. Yargılananları, Silivri’ye kapatılanları düşününce çok ama çok küçük bir bedeldi hiç kuşkusuz. Ama o sıralarda Cemaat ile balayı yaşayan AKP iktidarı ve AKP-Cemaat cephesinin çeperindeki medya patronları-elemanları açısından “büyük çizik” yemiştim!

Nitekim, Medya Mahallesi programı o haberden sonra bir de bu açıdan büyüteç altına alınmıştı.

Nitekim, arada sırada Ferhat Boratav’dan “Cemaat’ten yine şikayet telefonu geldi” diye duyar olmuştum.

Onun anlattığına göre, iktidar cenahından şikayetler CNN Türk veya Kanal D yöneticilerine yapıldığı halde, Cemaat’ten telefonlar doğrudan Aydın Doğan’a açılırmış. Anlayacağınız, Cemaat’in benimle ilgili sıkıntısı, patronu (doğrudan muhatap olduğu için) daha fazla rahatsız edermiş.

Sürecin Ergenekon / Balyoz / Oda TV kumpasları dönemi olduğunu düşünürseniz, rahatsızlığın ölçüsünü tahmin edebilirsiniz.

Ama, bir süre sonra “rahatsızlık” bambaşka bir BOYUTA taşınacaktı. AKP ile Cemaat.. Erdoğan ile Gülen.. Ve elbette iki tarafın medyası arasında “BİR ŞEYLER” olmaya başlamıştı.

İki taraf da inkar ediyordu, “etle tırnak ayrılmaz” diyordu falan.. Oysa, 2014 sonrasında gün ışığına çıkan büyük kavganın ilk perdesi çok daha önce açılmıştı. Erdoğan’ın ameliyatı sonrasındaki gelişmelerde!

Hayır, ikinci ameliyat döneminde, 7 Şubat’taki MİT Müsteşarı’nın ifadeye çağrılmasından söz etmiyorum. İki kanat arasındaki kavga, ilk ameliyat, yani Kasım 2011 sonrasında açığa çıkmaya başladı.

Dikkatimi çeken, Erdoğan’ın sağlık durumu hakkındaki iki üç fısıltı oldu.

Hepsi de medyada önemli yerde olan.. Abdullah Gül’e, Erdoğan’a ve Gülen’e “bazı sırlara vakıf olacak kadar” yakın duran isimler.. Birbirine zıt şeyler söylüyordu.

Kimilerine göre Erdoğan turp gibiydi. Kanserli bölüm ameliyatta tamamen temizlenmişti.

Kimilerine göre ise, Erdoğan neredeyse son aylarını yaşıyordu. Ağır ilaçlar kullanıyor, zaman zaman da ağrısı çok şiddetli olduğu için morfine bile ihtiyaç duyuyordu.

Bu farklı, hatta taban tabana zıt fısıltılar dikkatimi çekince biraz daha “yakından” baktım. Gördüğüm şuydu: Cemaat’e mensup gazeteciler Erdoğan için “gitti gidecek” söylentisi yayıyordu. Erdoğan’a yakınlığı ile bilinenler ise tam aksi yönde propaganda yapıyorlardı.

Bu arada bir başka fısıltı daha dolaşıyordu medyada. Erdoğan, ameliyat olacağını bir sır gibi saklamıştı. Hastaneye de, yanında sadece çok çok güvendiği iki kişiyle gitmişti. Ama haber, çok kısa sürede ortaya çıkmış ve yıldırım hızıyla yayılmıştı.

Gerçi, aralarında CNN Türk’ün de olduğu haber kanalları, yayınlamaya cesaret edememişler.. Ve Başbakanlık’tan –söylentiler artınca mecburen yapılan- açıklamayı beklemişlerdi.

O ilginç saatlerde konuşulan bir başka mesele de, “ameliyatı kim öğrenip yaydı” sorusu olmuştu. Sahiden.. Kim nasıl öğrenebilmişti? Kulaktan kulağa nasıl yayılmıştı?

Delilim yok. Ancak konuşulanlara göre, haberi ortaya çıkartan Cemaat medyasıydı. Muhtemelen Erdoğan’ın telefonunu dinledikleri için ameliyatı öğrenmişler ve “bilinmesini” istemişlerdi.

Bu söylentilere rağmen, kol kırıldı yen içinde kaldı. Kasım 2011’den, ikinci ameliyatın gerçekleştiği Şubat 2012’ye kadar iki taraf arasındaki kavga inkar edildi.

Daha sonra yaşananlarla, artık inkar edilecek bir yanı kalmamıştı kavganın. Medyadaki saflaşmadan da, bu, rahatça anlaşılabiliyordu.

Benim açımdan en çarpıcı örnek, Nazlı Ilıcak’ın evinde verdiği küçük bir davet olmuştu.

Nazlı, o çalkantılı günlerde, beni ve program partnerim Akif Beki’yi davet etti. Bizim dışımızda bir de Altan Öymen olacaktı.

Davetin amacı ise, Ergenekon / Balyoz / OdaTV kumpaslarının mimarı Ali Fuat Yılmazer ile bizi tanıştırmaktı. Yılmazer, hakkındaki iddialar yüzünden, Emniyet İstihbarat’taki kilit görevinden alınmıştı. Ama Nazlı, onu “hiç değilse dinlememizi” istiyordu.

Yılmazer, davete çağdaş görünümlü, belli ki iyi eğitimli (20’li yaşlarda) iki kızıyla gelmişti.

Önce sade suya sohbet ettik.

Sonra masaya ve “esas konuya” geçtik.

Ama ben, Yılmazer konuşmaya başlamadan önce bir şerh düştüm: “Nedim Şener benim evladım gibidir. Onun hakkında söyleyeceğiniz her şeye baştan itirazım olduğunu bilin ve lütfen dikkatli konuşun..”

Nedim, o sırada Silivri cezaevindeydi. Ve bunun neredeyse tek sorumlusu da, hakkında “belgeleriyle” yazdığı haberler nedeniyle Ali Fuat Yılmazer’di.

Buna o kadar öfkeliydim ki, uyarmadan geçememiştim.

Ne var ki, birkaç dakika sonra uyarımın boşuna olduğu ortaya çıktı. Zira, masanın konusu Nedim ya da öteki kumpas mağdurları değildi. Ali Fuat Yılmazer’in asıl derdi Erdoğan’dı. Daha ikinci tabağa geçmeden de, bu yüzden Akif Beki ile sert bir tartışmaya tutuşmuşlardı.

O akşamki kavganın hararetini düşününce, AKP ile Cemaat’in yolları ayrılınca yaşananlara, ortaya serilen düşmanlıklara şaşırmıyorum.

Aslında şaşırmamam gerektiği halde, tek şaşırdığım ise, o zamana kadar Cemaat’in yanında yer alanlardı.

Ekranlarda, eline tutuşturulan “sahte” Cemaat belgelerini sallayan Nagehan Alçı..

Pensilvanya’da kim bilir kaç kez Hocaefendi’sinin dizi dibinde oturan Mahmut Övür..

Abant toplantılarının müdavimi Oral Çalışlar..

Yıllarca Cemaat’in gazetesinde yazıp, televizyonlarında program yapan Gülay Göktürk..

Bir anda dönüverdiler. Cemaat’in “içyüzünü” keşfettiler. Bizlerin yıllarca anlattığını, dönüp bize anlatmaya başladılar.

Pek çoğunun, TAMAMEN DUYGUSAL, yani akçeli nedenlerle davrandığını biliyorduk. Cemaatin yayın organlarından, bankalarından, dış gezilerinden, iş ilişkilerinden nemalandıkları açıktı.

Ama.. Ali Kırca gibi, 1999 yılında Gülen kasetinin yayınlanmasına birlikte karar verdiğimiz bir ismin, 2000’lerde neden ve nasıl Türkçe Olimpiyatları’na katıldığını.. Uzatılan mikrofona, o etkinliği neden öve öve bitiremediğini anlamam zor.

“Zamanın ruhu” denilen, insanı aşağılayıcı kavram bile açıklayamıyor bana.

Bu çerçevede, anlamakta zorluk çektiğim bir başka mesele de, eğitimli gencecik insanların tarikatlarda ne aradığı.. Asıl önemlisi, ne bulduğu!!

Doğan Medya Grubu’nda öyle isimler tanıdım ki, bir zamanlar Adnan Oktar’ın müridiymiş.. Daha sonra ailelerinin ricası / minneti / çabası ile kurtarılmış..

Veya, Gülen Cemaati’ne “yazılmış”! Hayatını, çağdaş makyajla koyu bir şeriat düzeni öneren Gülen’e vakfetmiş.

Hangisi daha vahim, seçmekte zorlanıyordum: Öylesine karanlık bir dünyaya, çıkar için kapılanmak mı daha kötüydü yoksa “inanarak” koşmak mı!

Hala yanıtım yok!

---------------------------0------------------------

BİR YİĞİT BULUT ANISI

(DİPNOT: Şu sıralarda Türkiye’nin en güçlü isimleri arasında sayılan Yiğit Bulut’u, Doğan Grubu’nda çalıştığım sırada tanımıştım. Deli dolu bir gençti. Ulusalcıydı. AKP’den nefret ediyordu. Güya!!! Fatih Altaylı’nın onun hakkında yazdığı bir yazı, hem Saray’ın baş danışmanlarından Yiğit Bulut’u hem de medyanın kritik koltuklarındaki ilişkileri çok iyi anlatıyor. Bu yüzden paylaşmadan geçmek istemedim. Zira, gerçekten de medya tarihine kayıt düşülmesi gereken bir yazı.)

“O (Ergenekon, Balyoz vs. operasyonlarının hızlandığı) dönemde Habertürk’te çalışan, şimdinin Başbakan Başdanışmanı Yiğit Bulut, İstanbul İstihbarat Şube Müdürü ile çok yakın, çok samimi bir ilişki içindeydi ve sık sık görüşüyorlardı.

Ben de Yiğit Bulut’u bu konuda uyarma ihtiyacı hissetmiş ve 'Bir emniyet mensubu ile bir gazetecinin bu kadar yakın olması doğru olmaz’ demiştim.

O günlerde bir gün Habertürk yönetim katındaki kütüphaneden bir kitap almaya girdiğimde şoke oldum.

Yiğit Bulut, Ali Fuat Yılmazer ve tanımadığım bir kişiyle beraber yemekteydiler.

Ben, “Kusura bakmayın burada olduğunuzu bilmiyordum’’ diyerek çıkmak isterken Yılmazer, “Lütfen Fatih Bey, buyurun siz de katılın. Anlatacaklarımı siz de dinleyin’’ deyince ben de masaya iliştim.”

Evet…

Ali Fuat Yılmazer, Cemaat’in en önde gelen emniyetçilerinden biriydi.

Yiğit Bulut, Yalçın Küçük’le yakınlaştığı dönemde, Küçük için önce Ergenekon, ardından Odatv operasyonları kapsamında davalar açıldı ve cezaevine konuldu. Şuan hala Ergenekon davası kapsamında Silivri Cezaevi’nde…

Yiğit Bulut ise Habertürk gazetesinden gönderildikten kısa bir süre sonra Başbakan Erdoğan’a danışman oldu.

Bulut’un danışmanlığının ardından kısa bir süre geçmişti ki, 17 Aralık yolsuzluk operasyonu yapıldı. Bu kez operasyonun hedefindeki isim doğrudan Başbakan Erdoğan oldu.

Yiğit Bulut kimin yanında yer aldıysa, Cemaat o isme operasyonlarla hücum etti.

Şimdi akla gelen soru ise şudur:

Yiğit Bulut kime çalışıyor?”

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Yazarın Diğer Yazıları
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.