• BIST 117.522
 • Altın 161,933
 • Dolar 3,7875
 • Euro 4,6596
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 2 °C
 • İzmir 8 °C
 • Adana 9 °C
 • Antalya 9 °C

Mehmet Kılıç: Yezid hala yaşıyor

Muharrem ayı vesilesiyle Almanya’da Yeşiller Partisi Hamburg eyaleti Meclis Grubu ile Alevi dernekleri ortaklaşa düzenledikleri etkinlikte aşure dağıttı. 

SÜHEYLA KAPLAN-Hamburg
Hamburg’da Belediye Sarayı’nda Alevilerle imzalanan ‘ Devlet anlaşması’ kapsamında ilk kez düzenlenen aşure etkinliğine çok sayıda Alevi dedesi, Alman ve Türk davetli katıldı.

‘Almanya’da ve Hamburg’da 25 yıllık Alevilik’ adıyla düzenlenen etkinliğin ev sahipliğini yapan Yeşiller Partisi Hamburg Eyalet Milletvekili Filiz Demirel, çoğulcu bir toplumun ancak eşit katılımla mümkün olabileceğini ifade ederek Almanya’da ilk kez Hamburg kentinde 25 yıl önce Alevi derneklerinin Hamburg’da kurulduğuna dikkati çekti.

Kültürlerarası diyaloğun geliştirilmesi, Alevilerin kimliklerinin hukuksal ve siyasal alanda tanınması, akademik alanda bilim adamı yetiştirilmesi için üniversitede Alevilik kürsüsüsünün açılması gibi taleplerle Hamburg’da Aleviler ile ‘devlet anlaşması ‘imzalandığına işaret eden Demirel, Alevilerin sadece geçmişte değil, günümüzde de hala baskıya uğradığını söyledi.

‘’ HALA KATLİAMLAR YAŞANMAKTA’

Demirel, ‘’ Geçmişte olduğu gibi  Türkiye’de hala katliamlar yaşanmakta. Çorum, Maraş, Sivas, Diyarbakır, Suruç ve Ankara bunlardan sadece birkaçı. Dininden, etnik kökeninden ve düşüncesinden dolayı insanlar hala baskı altına alınmakta ve katliamlar uygulanmakta. Bu nedenle İmam Hüseyin Aleviler için hala yaşayan bir semboldür’ dedi.

Günümüzde İŞİD tehlikesine de değinen Demirel, ‘’ İŞİD islam devleti yaratma uğruna Suriye’de azınlıklara ve başka inançtaki insanlara kanlı katliam yaşatmaktadır. İŞİD’den kaçan mültecilerin birçoğu  Almanya’ya sığınmıştır. Sığınmacıları, mültecileri dışlamak yerine onları buraya entegre etmek en büyük çabamız olmalı’ şeklinde konuştu.

‘ALEVİLER DE DİĞER SIĞINMACILAR GİBİ ÜLKELERİNİ TERK ETMEK ZORUNDA KALDILAR’

Demirel konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘’ Aleviler de buraya politik sığınmacı olarak geldiler. İnançlarınden ve politik düşüncelerinden dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kaldılar. Alevilik Türkiye’de tanınmamakla birlikte eşit yurttaşlık hakkı elde etmek için mücadele verdiler. Bunun sonucunda da başarı elde edildi. Uzun süren mücadelelerin sonucunda Hamburg eyaletinde Aleviler ile hukuksal anlamda diğer dinlerle  eşit  hakların verilmesi noktasında devlet anlaşması imzalandı. Almanya’daki din özgürlüğü umarım Türkiye’deki azınlıklar için de bir model oluşturur’.

KILIÇ: ‘’ YEZİT HALA YAŞIYOR’

Bugün Hamburg Belediye Sarayında düzenlenen aşure etkinliğinin önemine değinen Yeşiller Partisi Federal eski Milletvekili Memet Kılıç, tarihte ‘ kötü’ ile ‘ iyi’ arasında bir savaş yaşandığını ve hala Yezit’in hayatta olduğunu  söyledi.

Kılıç, ‘’ Tarihte Hz. Hüseyin bir semboldü. Yezit hala yaşıyor. Sadece geçmişte değili Çorum’da, Maraş’ta, Diyarbakır’da, Suruç’ta, Ankara’da hala Yezit çalışıyor. Boş durmuyor. Nasıl  İmam Hüseyinler savaşlara boğun eğmediyse Aleviler de boyun eğmeyerek mücadelelerine devam edecekler’ dedi.

‘’ İSLAMCI HIRSIZDIR’

1 Kasım seçimlerinde sandıkların çok iyi korunması gerektiğini de ifade eden Kılıç, ‘’ İslamcı hırsızdır. İslamcının tek hedefi yağma yapmaktır. Halktan yaptıkları her işi saklarlar’ dedi.

‘’SIĞINMACI SORUNUNA KARŞILIK TÜRKİYE GÜNEY KIBRIS’I GİZLİCE TANIDI’’

Almanya Başbakanı Merkel’in Türkiye’ye ziyaretini de eleştiren Kılıç, şöyle konuştu: ‘’ Sığınmacı sorunu konusunda 19 Aralık 2013 tarihinde bir karar alındı ve 1 Ekim 2014’de de yürürlüğe girdi. Kirli pazarlıkların olduğu kanaatindeyim. Türkiye Güney Kıbrıs’ tanıdı. Bunu halkına söylemiyor. Erdoğan ve AKP hükümeti için Denktaş bir engeldi. Onu bir kenara iterek Erdoğan hırsızlığına burda da devam etti. İslamcı parasal getirisi olmayan hiçbir şey yapmaz’ .

YEZİD İŞİD’İ TÜRKİYE’YE SOKTU

Erdoğan’ın İŞİD’i desteklediğini ileri süren Kılıç, ‘’ İŞİD’i Türkiye’ye soktu, kimyasal silah yapma  olanağına izin verdi. İŞİD şu anda Türkiye’ye girmiş durumda. İçerde de zaten tehlikeli potansiyel var. Erdoğan seçimlerde istediği sonucu alana kadar karışıklık yaratmaya devam edecek’ dedi.

Alevi dernekleri temsilcilerinden Alper Doğan ( Bergedorf Alevi Kültür Merkezi Başkanı), Nurali Demir ( Altona Alevi Kültür Merkezi), Özgür Orhan ( HAAKBİR), Medet Doğan ( Harburg Alevi Kültür Merkezi) yaptıkları konuşmalarda Alevilerin Türkiye’de eşit yurttaşlık hakkı bulunmadığına dikkati çekerek Alevilere hala soykırım uygulandığını söylediler.

Alevi dernel temsilcileri yaptıkları konuşmada İŞİD’e karşı Alevilerin Almanya’da ciddi anlamda çaba gösterdiklerine değinerek Alevilerin siyasal taleplerinin burda olduğu gibi Türkiye’de de yerine getirilmesi için çağrıda bulundular.

Etkinlikte ayrıca Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir’in video kaydındaki mesajı yayınlandı. Mesajında Alevilerin Türkiye’de asimile edildiğini belirten Özdemir, Almanya’daki Alevilerle imzalanan devlet anlaşmasının Türkiye için örnek teşkil etmesi gerektiğini söyledi.

Etkinlikte Hamburg Üniversitesi Dünya Dinler Akademisi Alevilik Kürsüsü’nden Dr. Handan Aksünger de bir konuşma gerçekleştirdi.

Etkinlikte semah dönüldü, bağlama çalındı ve aşure dağıtıldı.

 

 

 

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)