• BIST 103.704
 • Altın 195,373
 • Dolar 4,6820
 • Euro 5,4883
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 20 °C
 • İzmir 26 °C
 • Adana 26 °C
 • Antalya 27 °C

Metal işçileri Renault işçileriyle yürüdü

Metal işçileri Renault işçileriyle yürüdü
Bursa’nın Mudanya ilçesindeki Türk Pyrsmian Kablo Fabrikası’ndaki Birleşik Metal-İş Sendikası’na bağlı metal işçileri, Renault işçileriyle birlikte sendikal haklar için yürüyüş yaptı.

Bursa’nın Mudanya ilçesindeki Türk Pyrsmian Kablo Fabrikası’ndaki Birleşik Metal-İş Sendikası’na bağlı metal işçileri, sendikal haklar için yürüyüş yaptı. Yürüyüşe, grevdeki Renault işçileri de katıldı. İşçiler, kiralık işçilik uygulamasına ve kıdem tazmnatı haklarının gasp edilmesine karşı yürüdü.

Türk Pyrsmian Kablo Fabrikası işçilerinin saat 16.00’daki vardiya değişiminde gerçekleşen ve Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun da katıldığı eylemde Bursa asfaltı üzerindeki fabrika önünden İskele Meydanı’ndaki Atatürk Parkı’na kadar yüründü. Metal işçileri, burada yaptıkları açıklamada, kıdem tazminatına sahip çıkmak adına esnek çalışma ve kiralık işçilik sistemine karşı olduklarını dile getirdi.

Sendikanın açıklamasının tam hali:

Kiralık İşçi Olmayacağız! Kıdem Tazminatını Yedirtmeyeceğiz!

Sermayenin ve AKP hükümetinin işçi sınıfının kazanılmış haklarını talana yönelik saldırılarının ardı arkası kesilmiyor. Şimdi de, Hükümet, çalışma yaşamını derinden etkileyecek yasa tasarılarını art arda hayata geçirmeyi planlıyor. Bu adımlar, işçileri kazanılmış haklarını ellerinden alırken, kölelik koşullarında çalışmayı dayatıyor.

Köle Olmayacağız!

Bu yasalardan biri geçtiğimiz günlerde Sağlık, Aile ve Çalışma Sosyal İşler Komisyonu’nda görüşmesi tamamlanan kiralık işçi bürolarına geçici iş ilişkisi kurma yetkisi veren yasa tasarısıdır.

Bu yasayla birlikte işçi simsarlığı yasalaşacak, düzenli istidamın sonunu gelecek. İşçilerin geleceği, sağlığı ve kazanılmış olan “emeklilik, yıllık izin, kıdem tazminatı” gibi hakları ellerinden alınacak. En önemlisi de, bu yasanın hayata geçmesi ile birlikte, kiralık işçiler en temel haklarından olan sendikalaşma, toplu sözleşme ve grev hakkını kullanamaz hale gelecekler. Kiralık işçilik, düzenli istihdamın ve toplu sözleşmeli çalışma yaşamını baskı ve tehdit altında almanın, ücretlerin aşağıya çekmenin, yoksullaşmanın aracı haline dönüşecek.

Kıdem Tazminatımıza Dokundurtmayız!

Diğeri ise, sermayenin uzun süredir gasp etmek için peşinde koştuğu kıdem tazminatlarımızın fona devridir. Basına yapılan açıklamalardan kıdem hakkımızı elimizden alacak olan yasa tasarısı, bir kez daha Mart ayında Meclis’e gönderilmesi için hazırlıklar devam ediyor.

İşçinin çalışma hayatındaki yıpranması, iş güvencesi, işsizlik zamanlarında geçinmesine yardımcı olan, kıdem tazminatı da gasp edilmekle karşı karşıya. Fon uygulamasının büyük bir aldatmacadan ibaret olduğu, hak gasplarını beraberinde getirdiği ortada. Mevcut koşullarda bile emekli olmak zorken, işçilerin kıdemlerinin fonda biriktirilecek hikayesi büyük bir aldatmacadır.

Alanlardayız!

Bizler DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası olarak iş güvencemiz olan kıdem tazminatının fon adı altında talan edilmesine dün izin vermediğimiz gibi bugünde vermeyeceğiz. Düzenli istihdam koşullarında çalışmak ve kıdem tazminatı işçilerin vazgeçmeyeceği haklardandır. Çalışma hayatının tüm risklerini “esneklik” adı altında işçilerin sırtına yüklenmesini asla kabul etmiyoruz. Bizlere kölelik koşullarında çalışma dayatan, sağlığımızı geleceğimizi tehdit eden, güvencesizleştiren ve işçilerin alınıp satılmasına izin veren “güvenceli esneklik” adı altında süslemesi yapılan kölelik yasasının da yasalaşmaması ve meclisten çekilmesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler haklarına sahip çıkmak için alanlarda eylemlerine devam ediyor. Emekten yana herkesin sendika ve konfederasyonları sermayenin en büyük saldırısı olan başta esneklik uygulamaları ve kıdemin gaspına karşı her türlü mücadeleyi hayata geçirmelidir.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)