• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 15 °C
 • Adana 15 °C
 • Antalya 18 °C

Mustafa Kemal aldatılsaydı...

Nahit DURU

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92'nci yılında Mustafa Kemal Atatürk'ü, İsmet İnönü'yü ve arkadaşlarını saygı ile anıyor, Bayramı'nızı kutluyorum.

Halife olması, padişahlık tahtına çıkması için yapılan baskıları, telkinleri elinin tersi ile itip, İsmet Paşa'ya , " yarın cumhuriyeti ilan ediyoruz " diyen Gazi Mustafa Kemal'in önünde bir kez daha saygı ile eğiliyorum. 

O ve arkadaşları, ne makam, ne de başka bir ödül karşısında, ödün vermedikleri için, "kandırıldık", "bizi kandırdılar", "aldatıldık" veya , "ne istediniz de vermedik" demediler.

Birilerinin hakaret ettiği, Atatürk ve arkadaşları kandırılsalardı, bugün bizler olur muyduk? Kurutuluş Savaş'ı gerçekleşir miydi?  Çökmüş, işgal edilmiş, Padişah'ı teslim olmuş, biat etmiş bir Osmanlı Devleti devam edebilir miydi? Sonuç  olarak Cumhuriyet kurulabilir miydi?

***

Cumhuriyetimizi kuranları, hiç kimse kandıramadı. Ne iç, ne de dış odaklar.

Mustafa Kemal, İsmet bey -İnönü-, kurtuluş savaşımızın, Cumhuriyetimizin  mimarları, iç ve dış mihrakların yalanlarına kanmadı.

Lozan; dik duruşun, kandırılmamanın, aldatılmamanın, entrikalara ve baskıları boyun eğmemenin kısaca aklın zaferi değil midir?

***

Günümüzde, iktidarı elinde tutanlar, "kandırıldık", "aldatıldık", " bizi kandırdılar" diyerek, mağduru oynayıp  milletle dalga geçmediler mi? 

Bugün iktidar olanlar, hukuku, düşünceyi, özgürlüğü, pozitif bilimi, güzel sanatları, erdemli olmayı yok etmeye, Cumhuriyetimizin temel ilkelerini ortadan kaldırmaya uğraşıyorlar.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92'nci yılında Mustafa Kemal'in şu sözünü anımsatmak istedim:

" Pozitif bilimlerin temellerine dayanan, güzel sanatları seven, düşünce eğitiminde olduğu kadar,beden eğitiminde de yeteneği artmış ve yükselmiş olan erdemli, kudretli bir kuşak yetiştirmek ana politikamızın ana dileğidir. "

Mustafa Kemal'e göre Cumhuriyet; kendisini, başkalarını, ulusunu, insanlığı farkeden, araştıran, yurttaşlarla yücelir. Bunun için insanların pozitif bilimlerle eğitilmesi şarttır.

Mustafa Kemal yurttaşlarını “pozitif bilim" eğitmek için Milli Eğitim politikası oluşturmuş, milletini  akıl ve bilim yolunda ilerlemeye yönlendirmiştir.

Günümüzde ise, O'nun eğitim politikası millilikten uzaklaştırılmış, pozitif ilim ikinci, üçüncü plana itilmiştir.

Şimdi, pozitif bilim ve aklı sayesinde kanmamış, kaldırılmamış, hilafet, diktatörlük veya padişahlık ısrarına boyun eğmeyip Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal'i, bir de kandırılan, aldatılan, padişahlık, diktatörlük, hatta halifelik özlemi peşinde koşanları düşünün...

***

Cumhuriyetimizin 92'nci yıldönümünü kutladıktan sonra, pazar günü yapılacak milletvekili erken seçiminde oy vereceğiz.

Ya aklı, hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi, pozitif bilimi, erdemli olmayı, özgür medyaya tahammül etmeyi, aldatılmamayı, yani Atatürk'ün kurduğu laik Cumhuriyeti ya da hurafeyi, hukuksuzluğu, medyaya yapılan baskıyı, kandırılmış insanlar tarafından yönetilmeyi, halk olarak kandırılmayı seçeceğiz.

Bu seçimde, aklın, pozitif bilimin galip geleceğine inanmak istiyorum.

Cumhuriyet Bayramınız kutlu, seçiminiz akılcı ve ulusumuz için uğurlu olsun...

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)