• BIST 110.059
 • Altın 174,736
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 19 °C
 • Adana 15 °C
 • Antalya 17 °C

Müthiş dönüş

1 Kasım'da yapılan seçimlerin sonuçları dünyada da ilgi uyandırdı

ABD ve Avrupa basını, Türkiye'deki 1 Kasım genel seçim sonuçlarıyla ilgili haberlerinde, AK Parti'nin konumunu pekiştirdiğini belirterek, "çarpıcı zafer" ve "müthiş geri dönüş" gibi ifadeler kullandı.

ABD basını, Türkiye'deki 1 Kasım genel seçim sonuçlarıyla ilgili haberlerinde AK Parti'nin elde ettiği oy oranının tek başına iktidar için yeterli göründüğünü, iktidar partisinin konumunu pekiştirdiğini belirterek, "çarpıcı zafer" ve "müthiş geri dönüş" gibi ifadeler kullandı.

Washington Post gazetesi, AK Parti"nin 7 Haziran seçiminden sonra bugün yapılan seçimde iktidar için gerekli kesin çoğunluğu kazanmış göründüğünü bildirdi. Gazete, oyların yüzde 80'inin sayılmasından sonra AK Parti'nin yaklaşık yüzde 50 oy oranına ulaştığını ve bir kez daha tek başına hükümet kurabileceğini, sonuçların ardından AK Partililerin genel merkez önünde toplandığını yazdı.

Sonucun "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına kayda değer bir siyasi darbe" olduğu değerlendirmesini yapan Washington Post, Erdoğan ve AK Parti'nin istikrar söyleminin hem milliyetçi hem de Kürt vatandaşların oylarını geri kazandığını görüldüğünü belirterek, "Sonuçlar, Kürt nüfus ağırlıklı güneydoğuda iktidar partisi için kayda değer bir gelişme olduğuna işaret ediyor" ifadesini kullandı.

"AK Parti iktidarını pekiştirdi"

Bloomberg haber ajansında yer alan haberde ise AK Parti'nin haziran ayında kaybettiği oyları geri aldığı ve 13 yıllık iktidarını pekiştirdiğinin görüldüğü belirtildi.

AK Parti'nin beklediğinden daha fazla oy aldığı vurgulanan haberde, bu sonuçların Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı ofisine daha fazla güç beklentisini artırabileceği ifade edildi.

"Çarpıcı zafer"

Associated Press haber ajansı da 1 Kasım seçimleriyle ilgili haberlerinde "İlk sonuçlar iktidar partisinin çarpıcı bir zaferle çoğunluğu geri kazandığını gösteriyor" ifadesine yer verdi.

TRT'nin seçim sonuçlarına ilişkin verilerini haberlerinde kullanan AP, AK Partililerin Ankara ve İstanbul'daki parti binaları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul'daki evinin önünde kutlama yaptığını yazdı. Ajans, "İlk göstergeler iktidar partisinin yeniden seçime giderek girdiği kumarın karşılığını aldığına işaret ediyor" değerlendirmesini yaptı.

WSJ ve NY Times: Müthiş geri dönüş

Wall Street Journal gazetesi, seçimlere ilişkin haberinde AK Parti'nin seçmenlerin yarısının oyunu alarak parlamentoda çoğunluğu sağladığı belirtildi.

AK Parti'nin "müthiş geri dönüşünün" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gücünü daha da pekiştirme umutlarını artırdığı yorumu yapılan haberde, seçimde Erdoğan ve AK Parti'nin "artan güvenlik kaygılarıyla mücadele etmenin tek yolunun tek parti iktidarı olduğu yönündeki mesajlarının seçmenlerce kabul edildiğinin görüldüğü" ifadesine yer verildi.

New York Times gazetesinde de ilk sonuçlara göre, AK Parti'nin mecliste çoğunluğu sağladığı kaydedilerek, "Sonuçlar bu şekilde olursa bu müthiş bir geri dönüş olarak Türkiye'de bir dönem daha tek parti hükümetinin ve Erdoğan'ın siyasi hakimiyetinin süreceğini gösterir" denildi.

AK Parti'nin 7 Haziran'daki seçimlere göre oylarını keskin bir şekilde artırdığı vurgulanan haberde, sonuçların, Erdoğan'ın "Kürt militanlarla" mücadelede daha milliyetçi ve sert bir politikaya dönüşünü seçmenlerin onayladığı anlamına geldiği yorumu yapıldı.

 Avrupa basını da AK Parti'nin seçim zaferini konuşuyor

Avrupa basını Türkiye'de yapılan genel seçimi yakından izlerken, seçimin ilk sonuçlarını "AK Parti önemli ve büyük bir zafer kazandı" başlıklarıyla duyurdu. 

Türkiye’deki 1 Kasım genel seçiminin ilk sonuçları Alman basınında geniş yer buldu. Bild gazetesi “Türkiye’de seçim-Erdoğan’ın AK Partisi–salt çoğunluk” başlığıyla verdiği haberde, ilk tahminlere göre AK Parti’nin salt çoğunluğu geri kazandığı belirtildi.

Spiegel dersinin internet sayfası ise “Erdoğan’ın AK Parti’si açık bir şekilde kazandı” başlığını kullandı. Seçimlerde oyların çoğunluğunun sayıldığı ve her şeyin salt çoğunluğu gösterdiğine işaret edilen haberde, AK Parti’nin oy oranının yüzde 49,5 olduğu belirtildi.

"Tahminler AK Parti’nin salt çoğunluğu alacağını gösteriyor” başlığıyla haberi veren Die Welt gazetesi de, sandıkların büyük bölümünün sayılmasının ardından AK Parti’nin oylarını geri aldığı belirtildi. 

HDP’nin parlamentoya girip girmeyeceği konusunda endişe yaşadığı ifade edilen haberde, “AK Parti’nin yeniden tek başına hükümete gelmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan için büyük zafer olur” ifadesi kullanıldı. 

Fransa

Fransız resmi haber ajansı AFP genel seçim sonuçlarını, "AK Parti tek başına iktidar" flaşıyla duyurdu. Fransız basını "AK Parti mutlak çoğunluğun sahibi" manşetlerini atarken, 7 Haziran'dan bu yana Türkiye'nin ağır ve kasvetli bir seçim havasına büründüğünü yazdı.

Fransız Le Monde gazetesi ise Türkiye'deki seçimleri Diyarbakır'a gönderdiği muhabirle izledi. Le Monde, Diyarbakır'da seçim günü polis ve askerin yoğun güvenlik önlemleri aldığını ve tansiyonun çok yüksek olduğu yorumunda bulundu. Gün boyu sandık başında seçmenlerle yaptığı röportajları ve fotoğrafları paylaşan gazete, seçim sonuçlarını "AK Parti yeniden mutlak çoğunluğa ulaştı" ifadesiyle duyurdu. Haberde AK Parti'nin seçimde kazandığı yüksek oranda oyla tek başına iktidarı garantilediği kaydedildi.

Liberation gazetesi ise seçim anketlerin AK Parti'yi yüzde 42-43 bandında gösterdiğini ancak sonucun sürpriz olduğunu yazdı. Gazete, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin seçim öncesi yaptıkları açıklamalara yer verirken, oy verme işlemi boyunca herhangi bir olayın yaşanmadığı aktarıldı. 

Le Figaro gazetesi ise, Türkiye'deki ilk seçim sonuçlarını, "Erdoğan'ın partisi büyük bir farkla ilk sırada" başlığıyla verdi. Haberde, yüksek gerilimlerin yaşandığı seçim kampanyaları sonrası AK Parti'nin aldığı oylarla tek başına iktidara geldiği belirtildi. Haberde AK Parti'nin seçimde kazandığı yüksek oranda oyla tek başına iktidarı garantilediği ifadesi kullanıldı.

secim-001.jpg

İngiltere

İngiliz yayın kurumu BBC, “AK Parti çoğunluğa doğru ilerliyor” başlıklı haberinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin genel seçimin ilk sonuçlarına göre parlamentoda çoğunluğu elde etmiş göründüğünü bildirdi.

BBC, “sonuçlar AK Parti’nin haziran ayında çoğunluğu elde edememesinin ardından bu kez tek başına hükümet kurma olasılığını gösteriyor” ifadesini kullandı.  BBC ayrıca internet sitesi üzerinden Türkiye’deki genel seçim sonuçlarını Anadolu Ajansı’nın İngilizce grafiği ile okuyucularına duyurdu. 

BBC’nin Ankara’dan canlı yayına bağlanan muhabiri Gavin Hewitt ise, “Avrupa bu seçimin sonuçlarını çok yakından izleyecek. Avrupa Türkiye’ye baktığında belki daha güçlü bir hükümeti görecek karşısında. Bu da özellikle göçmen krizine ilişkin müzakerelerin daha kolay gerçekleşmesini sağlayabilir” yorumunda bulundu.

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi ise genel seçimin ilk sonuçlarını “Erdoğan zaferin eşiğinde” başlığı ile okuyucularına duyurdu. FT genel seçimde oyların yüzde 70’inin sayıldığını ve AK Parti’nin yüzde 50’nin üzerinde oy elde ettiğini belirterek, “haziran ayındaki seçimde kaydedilen yenilgi tersine çevrildi” ifadesine yer verdi. 

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Guardian ise genel seçimin ilk sonuçlarını okurlarına “Erdoğan’ın AK Parti’si çoğunluğu elde edecek” başlığı ile duyurdu. Reuters haber ajansı ise mevcut seçim sonuçlarına ilişkin olarak “AK Parti tek parti iktidarına doğru ilerliyor” başlığını kullandı. 

Hollanda

Hollanda medyası da Türkiye’de yapılan genel seçim sonuçlarına geniş yer verdi. AK Parti’nin açıklanana ilk sonuçlara göre seçimde büyük başarı sağladığını belirten Hollanda yayın kurumu NOS televizyonu, bu sonuçla tek başına iktidarın elde edildiğini kaydetti. 

Haziran ayındaki seçimde oylarında yaklaşık yüzde 10’luk bir düşüş yaşanan AK Parti’nin bu seçimde yüzde 50’nin üstünde oy aldığına işaret edilen haberde, HDP’nin de barajı aştığı kaydedildi.

De Volkskrant gazetesi ise "Erdoğan’ın AK Partisi kazanmaya doğru" başlığını kullandığı haberinde, ilk sonuçlara göre AK Parti’nin oyların yüzde 51’den fazlasını aldığı belirtildi. Sonuçların değişmemesi halinde AK Parti’nin mecliste çoğunluğu elde ederek tek başına iktidar olabileceğine belirten gazete, ana muhalefetteki CHP’nin yüzde 22 civarında oy alabildiğini kaydetti. Gazete, seçim büyük güvenlik önlemleri altında gerçekleştiğine de dikkati çekti.

De Telegraaf gazetesi de “Erdoğan’ın AK Partisi başarı sağladı” başlığıyla haberi duyurdu. Alınan ilk sonuçlara göre AK Parti’nin çoğunluğu elde ettiğini yazan gazete, partinin bundan sonra tek başına iktidar şansının oldukça yüksek olduğunu duyurdu. Kürt yanlısı HDP’nin büyük ihtimalle meclise gireceğine yer verilen haberde, bu partinin yaklaşık yüzde 11 oranında oy aldığı kaydedildi. 

Yunanistan

Yunan medyası, Türkiye’de bugün yapılan genel seçim sonuçlarını AK Parti’nin kendisini yeniden tek başına iktidara taşıyacak önemli bir başarısı olarak nitelendirdi.

Yunan Haber Ajansı AMNA, “Erdoğan’ın AKP’si meclis çoğunluğunu kazanabilir” başlıklı haberinde, seçimlerde AK Partinin önemli bir zafer kazandığını, muhalefet partilerinin ise oy kaybettiğini duyurdu.

To Vima gazetesi, sandıkların kapanmasının ardından yapılan sayımlarda elde edilen ilk sonuçların AK Parti’nin yüzde 50’nin üzerinde oy alarak tek başına iktidar olabilecek güce sahip olduğunu yazdı. Ethnos gazetesi ise, “İlk sonuçlar Erdoğan’ın zafer kazandığını gösteriyor” başlığını kullandığı haberinde, AK Parti’nin yüzde 52,4’lük oy oranıyla önemli bir zafer kazandığını belirtirken, Kathimerini gazetesi, resmi olmayan ilk sonuçların AK Parti'nin büyük bir zafer kazandığına işaret ettiğini belirtti.

Belçika

Belçika'nın en büyük gazetesi Le Soir, AK Parti'nin tek başına iktidara geldiğini internet sitesinde manşetten okuyucularına duyurdu. Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kurduğu AK Parti'nin yaklaşık yüzde 50 oy alarak hiç zorlanmadan seçimi kazandığı ifade edildi. 

La Capitale gazetesi de, AK Parti'nin seçimlerde hükümet kurmak için gereken 276 milletvekilinden çok daha fazlasını aldığını vurguladı. Antwerpen gazetesi de, haberinde seçimlerde AK Parti'nin kolay bir şekilde tek başına iktidara geldiğini, oy oranlarına göre CHP'nin ikinci, MHP'nin üçüncü, HDP'nin ise dördüncü parti olduğu bilgisine yer verdi. 

İspanya

Türkiye'deki genel seçimi çok yakında izleyen İspanyol medyası, seçimi AK Parti'nin kazandığını duyurdu. Ülkenin yüksek tirajlı iki gazetesi El Pais ve El Mundo, "Erdoğan'ın desteklediği parti Türkiye'de mutlak çoğunluğu elde ediyor" başlıklarını attı.

Sağ görüşlü ABC de "AK Parti çoğunluğu elde ediyor ama Kürtler de meclise giriyor" başlığını kullandı. Katalonya bölgesinin önemli gazetelerinden La Vanguardia da "Erdoğan'ın partisi Türkiye'de mutlak çoğunluğu tekrardan yakalıyor" başlığını atarak, "AK Parti tek başına iktidarda olacak ancak Cumhurbaşkanı'na daha fazla güç vermek için gerekli olan 3'te 2'lik çoğunluğu elde edemiyor" ifadelerini kullandı.

İtalya

İtalyan basınında da AK Parti’nin seçim zaferi geniş yankı buldu ve bültenlerin ilk sırasında yer aldı.  Seçime katılım oranındaki rekor seviyeye dikkat çekilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve onun siyasi hareketinin seçimi kazandığı ifade edildi.

Ülkenin ana akım gazetelerinden La Repubblica, “Türkiye’deki ilk sonuçlara göre; zafer Erdoğan’ın. Erdoğan’ın AK Parti’si yüzde 54 ile tek başına iktidara” manşetiyle okuyucularına Türkiye’deki seçim sonuçlarını ilk sıradan duyurdu.

Yüksek tirajlı gazetelerinden Corriere della Sera da TRT’ye dayandırarak verdiği haberine "Erdoğan’ın yüzde 53,2 ile zafere doğru" başlığını attı. La Stampa gazetesi de “Seçimlerde zafer Erdoğan’ın. Salt çoğunluğa doğru gidiyor” başlığıyla 1 Kasım seçim sonuçlarını okuyucularına aktardı.

Il Giornale gazetesi de “Türkiye’de zafer Sultan’ın. AK Parti tek başına iktidar” manşetini attı. Rainews24 kanalı da “Türkiye’de Erdoğan zafere doğru. AK Parti yüzde 51’e gidiyor. Kürtler, meclis dışında kalma riski taşıyor” başlıklarıyla takipçilerine haberi aktardı.

TGCOM24 haber kanalı "Erdoğan yüzde 50 ile ilk sırada" manşetini kullandı. İtalyan haber ajansı ANSA da internet sitesinde ilk sıradan duyurduğu haberi için "Erdoğan salt çoğunluğa doğru" başlığını attı.

Avusturya

Avusturya devlet televizyonu ORF Türkiye’deki genel seçim sonuçlarını, "Türkiye’de seçim: Erdoğan’ın AK Partisi önde” başlığıyla verdi. Haberde AK Parti’nin 7 Haziran’da kaybettiği mutlak çoğunluğu yeniden ele geçireceği ve tek başına iktidar olabileceğini yazdı.

Heute gazetesi ise “AK Parti, büyük farkla kazanan oldu” başlığıyla verdiği haberinde "İlk gelen sonuçlar Erdoğan’ın partisinin, muhalefet partilerinin çok önünde olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı. Kruier gazetesi ise “AK Parti Türkiye’de kazandı” başlığıyla verdiğini haberinde “Muhafazakar AK Parti yüzde 52 oyla 550 sandalyeli Meclis’te 327 koltuğu elde edebilir” ifadelerini kullandı.

Balkanlar

Bosna Hersek'teki Hayat Televizyonunun haber sitesinde "Türkiye'deki genel seçimde AK Parti'nin büyük zaferi" başlığıyla yayınlanan haberde, resmi olmayan ilk sonuçlara göre, AK Parti'nin oyların yarıya yakınını alarak seçimleri kazandığı ifade edildi.

Ülkedeki gazetelerden Dnevni Avaz da "AK Parti'nin emin zaferi" başlığıyla yayınladığı haberde, yeni dönemde 4 siyasi partinin mecliste olacağı ve oyların 49,36'sını alan AK Parti'nin 316 milletvekiliyle tek başına iktidar olduğu kaydedildi.

Oslobodjenje gazetesi ise "Oyların yüzde 50'ye yakınını alan AK Parti, tek başına iktidar" başlıklı haberinde, AK Parti'nin bugünkü genel seçimde oyların yüzde 49,5'ini alarak seçimlerden galibiyetle çıktığını belirtti.

Karadağ Radyo ve Televizyonu'nun haber sitesindeki "Erdoğan'ın partisi, tek başına iktidar" başlıklı haberde, sandıkların yüzde 95'inin açılmasının ardından AK Parti'nin oyların yüzde 49,5'ini alarak tek başına iktidar olduğu bildirildi. Hırvatistan'daki Jutarnji gazetesi de "Erdoğan'ın büyük zaferi" başlıklı haberinde, AK Parti'nin "açık ara farkla" tek başına iktidar olduğu ifade edildi.

Arap basınında 1 Kasım seçimi

Türkiye'de 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçim sonuçları Ortadoğu ve Arap basınında geniş yer buldu.

Katar'da Arapça yayın yapan Eş-Şark gazetesi, "Erdoğan'ın partisi tarihi bir zafere imza attı. Türkler kutlama için toplanıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Dubai merkezli yayın yapan haber kuruluşu El Arabiya, Türkiye'deki seçimleri internet sitesinde "Erdoğan'ın partisi sonuçlarda önde görünüyor" manşetiyle yayınladı.

Katar merkezli Uluslararası haber kuruluşu El Cezire, Seçim sonuçları ile ilgili yaptığı açıklamada "Seçim sonuçlarına göre Kürtlerin yaşadığı doğu bölgesi dahil Ak Parti tüm Türkiye'de oylarını büyük ölçüde yükselterek tek başına iktidar olma yolunda ilerliyor" ifadeleri kullanıldı.

Londra'dan Arapça yayınlanan el-Arap el-Cedid gazetesi, "İlk sonuçlar AK Parti'nin büyük zaferine işaret ediyor" manşetiyle seçimleri okuyucularına duyurdu.

Londra'dan Arapça yayınlanan el-Şark el-Avsat gazetesi ise "İlk sonuçlar 5 ay önce tek başına iktidar olamayan Erdoğan'ın partisinin çoğunluğu sağlayarak tek başına iktidar olacağını gösteriyor" şeklinde haber geçti.

Lübnan basını

Lübnan Es-Safir gazetesi "Suriye'deki yangın Erdoğan'ın seçimlerini yakmadı" başlığıyla haber geçerken, Daily Star gazetesi "Seçim sonuçlarına göre Ak Parti tek başına iktidar. HDP'nin barajını geçtiği kesinleşti" başlığı ile sonuçları okuyucularına duyurdu.

El-Cumhuriyye gazetesi ''Esed'ın muhaliflerine yeni Türk müttefik'' başlığını verdiği haberde seçim sonuçlarının Suriye'deki durumu kötü yönde etkileyebileceği savunuldu.

Lübnan El-Akhbar gazetesi "Türkiye seçim sonuçları Erdoğan'ın referandum isteğini başlattı. Türkiye'deki seçim sonuçları ülkenin eski istikrarlı günlere dönmesine ışık yakıyor" değerlendirmesinde bulundu.

En-Nahar "Türkiye seçimleri Erdoğan'ı rahatlattı. Kısmi sonuçlar Ak Parti'yi diğer partilerin kolayca önüne geçirdi" yorumunu yaptı.

El-Meydan (El Mayadeen -Hizbullah) haberinde "Türkiye seçimleri: Ak Parti'yi işaret ediyor" başlığını kullandı.

El-Menar (Hizbullah) "Ak Parti çoğunluğu tekrar kazandı. Seçim sonuçlarına göre Ak Parti mecliste tek parti olmaya yetecek kadar oy aldı" ifadelerine yer verdi.  

Tunus basını

Al-Bavvaba yayın organı başlığında "İlk sonuçlara göre (AK Parti) çok rahat bir şekilde seçimleri alıyor" şeklinde yer verildi.

As-Sabah News gazetesi ve Turess haber sitesi "İlk sonuçlar Adalet ve Kalkınma Partisi'nin büyük bir zafer kazandığını ortaya koyuyor" şeklinde başlık attı. 

Mısır basını

Mısır medyası Türkiye’deki genel seçim sonuçlarını farklı şekillerde yansıtıyor. Özel ve devlet televizyon kanallarında seçim sonuçlarına fazla yer verilmezken, Mısırlılar El-Cezire ve El-Arabia gibi kanallardan Türkiye’yi takip ediyor. 

Mısır’ın yarı resmi yayın organı El Ahram’ın internet sitesinde "Seçimlerin ilk sonuçları; AK Parti çoğunluğu elde etmeye doğru ilerliyor" başlığını kullandı. 

İsrail basını

İsrail basını Türkiye'deki seçim sonuçlarını genel olarak okurlarına "tek parti iktidarına dönüş" şeklinde duyurdu.

İsrail'in sağcı Jerusalem Post gazetesi seçim sonuçlarını verirken, "Erdoğan'ın İslamcı kökenli hareketi Türkiye'deki seçimlerde tek başına iktidara geliyor" başlığını kullanmayı tercih etti.

"Türkiye'nin Ak Parti'si tek başına iktidara gelme hedefini başarmış gözüküyor. Bu da Erdoğan için önemli bir dönüm noktası anlamına geliyor" ifadeleri kullanılan haberde, Erdoğan'ın oy kullanırken gazetecilere yaptığı, "Bugünkü seçimlerde istikrarın milletimiz için ne kadar yararlı olduğu ortada ve vatandaşlarımız tercihlerini buna göre yapacaklardır" şeklindeki açıklaması hatırlatıldı.

Haberde ayrıca, Erdoğan'ın bu seçimi "yeniden tek başına Ak Parti iktidarı için fırsata çevirdiği" yorumunda bulunuldu.

Yediot Ahronot gazetesi seçim sonuçlarını, "İlk seçim sonuçlarına göre Türkiye yeniden tek parti iktidarına dönüyor" başlığıyla duyurdu. 

İsrail'in sol eğilimli Haaretz gazetesi seçim sonuçlarını okurlarına, "AK Parti tek başına hükümeti kurmaya doğru ilerliyor" şeklinde duyurdu. 

Etiketler: ,
   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)