• BIST 107.202
 • Altın 145,263
 • Dolar 3,5161
 • Euro 4,1312
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 29 °C
 • İzmir 31 °C
 • Adana 34 °C
 • Antalya 30 °C

Nakliyat-İş'ten kıdem gasbı protestosu

Nakliyat-İş'ten kıdem gasbı protestosu
Nakliyat-İş sendikası Topkapı Nakliyeciler sitesinde kıdem tazminatının gasp edilmesine, özel istihdam bürolarına, kölelik yasalarına karşı 1000 işçi ile öğleye kadar iş bırakarak kitlesel ve coşkulu sloganlarla bir yürüyüş ve basın açıklaması yaptı.

Nakliyat-İş İstanbul Şubesi önünde bugün saat 9.00 sıralarında toplanan işçiler site çıkışına kadar sloganlarla yürüyüşe geçti. Site çıkışında saat 10:00’da yapılan açıklamanın ardından yeniden  sendika şubesi önüne sloganlar ve yürüyüş kortejiyle dönüldü.

Konya Nakliyat ambarlarındaki Nakliyat-İş üyesi 150 işçi, sabahtan 2 saat işbaşı yapmayarak, işyerlerinde bildiriler okudu.

İzmit-Gebze Ambarlarında  işçiler, sabahtan 2 saat iş başı yapmayarak işyerlerinde bildiriler okudu,

Adapazarı Ambarında işçiler sabah sabahtan 2 saat iş başı yapmayarak işyerlerinde bildiriler okudu.

Topkapı Nakliyeciler sitesindeki basın açıklamasını Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu yaptı.

Basın açıklaması dün Ankara’da ki terör saldırısında hayatını kaybedenler için saygı duruşuyla başlandı. Ankara’da ki terör saldırısını lanetlenerek protesto edildi.

Eylemde; “Kıdem Tazminatımızın Gasp Edilmesine, Taşeron Cehennemine, Özel İstihdam Bürolarına, Kölece Çalışmaya Karşı, Direnelim, Örgütlenelim, Mücadele Edelim. İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız.”, “Kıdem Tazminat Hakkımız Gasp Edilemez”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Taşeronlaştırmaya, Esnek Çalışmaya, Güvencesizliğe Karşı, Direnelim,  Örgütlü Mücadele Edelim”  pankartı açıldı.

“Özel İstihdam Bürolarına Hayır”, “Kiralık İşçi Olmayacağız”, “Kıdem Tazminatımız Gasp Edilemez”, “Kıdem Tazminatımız İş Güvencemizdir” dövizleri taşındı.

Eyleme, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu katılarak bir konuşma yaptı.

Ayrıca eyleme, Cam Keramik Genel Başkanı Zeki Yıldırımer  ve  Gıda-İş İstanbul Böle Temsilcisi İbrahim Kızılyer, Sosyal-İş Sendikası İstanbul Şubesi  yöneticileri katıldı.

İş bırakma eylemlerinde okunan ortak metinde ise şunlar söylendi:

"İşçi Sınıfımızın önemli ekonomik hakkı ve aynı zamanda iş güvencesi olan Kıdem Tazminatı 1936 yılından itibaren iş kanununda yapılan bir düzenlemeyle başlamıştır. Beş yıldan fazla çalışması olan işçi her yıl için 15 günlük ücret üzerinden kıdem tazminatı alıyordu. 1950 yılında iş kanunda yapılan değişikliklerle kıdem tazminatı almak için gerekli süre 5 yıldan 3 yıla düşürülmüştür. 1975 yılında yapılan değişiklikle de kıdem tazminatı için gerekli süre bir yıla indirilmiş her yıl için 15 günlük olan ücret ise 30 güne çıkartılmıştır.

Kıdem Tazminatı fonu adı altında işverenlerin, patronların istemi doğrultusunda, yapılacak yasal düzenleme ile mevcut kıdem tazminat hakkı gasp edilmeye çalışılmaktadır.

1-    Kıdem Tazminatı işçiler için önemli bir haktır. İş Kanununda her yıl için 30 günlük ücret ve sosyal haklara ilave edilerek hesaplanan kıdem tazminatı işçiler için 13, Bazı işyerlerinde 14, maaş anlamına gelmektedir.

2-    Kıdem tazminatı, işçilerin iş güvencesidir. İşveren işten çıkardığı (ahlak ve iyi niyet kuralı ihlali dışında) işçilere kıdem tazminatı ödemek zorundadır. Bundan dolayı şu an kıdem tazminatı bizlerin aynı zamanda iş güvencesidir.

Özel İstihdam Büroları Düzenlemesi Sermaye Sınıfının Patronların İşçi Sınıfı Emeğine, Onuruna, Örgütlülüğüne, Sendikalarına Saldırıdır.

2009 yılında çıkan kanun, üç işçi konfederasyonun karşı çıkması üzerine dönemin Cumhurbaşkanı Gül tarafından “İşçinin emeğinin istismarı, insan onuruna yakışmayan durumlara yol açabilir” gerekçesiyle veto edilmişti. Ancak bu sermaye sınıfının gündeminde çıkmamıştı. Kendileri açısından uygun zaman olduğu düşüncesiyle yeniden gündeme getirildi. Ve Özel İstihdam Bürolarıyla ilgili yasa tasarısı AKP tarafından Meclis gündemine getirildi.

Tasarıya göre kiralık işçilik nasıl işleyecek? İş arayan işçiler işçi arayan işverenler Özel İstihdam Bürolarına (ÖİB) başvuracak. ÖİB işveren ile işçi sağlama (kiralama), geçici işçi ile de iş sözleşmesi imzalayacak. İşçiyi çalıştıracak olan işveren işçi kiralama karşılığında ÖİB’ye bir bedel ödeyecek. ÖİB bu bedelden işçinin ücretini ödeyecek ve bir bölümünü ise komisyon olarak alacak.

Geçici işçi çalıştıran işveren ise hukuki bağlamda işveren olmayacak. Ancak işçiye talimat verebilecek. İşçinin ücreti ve sosyal hakları ile vergi, sosyal güvenlik ve benzeri diğer ödemeleri ÖİB tarafından ödenecek. ÖİB’nin işveren olarak yükümlülüğü işçinin kiralık çalıştığı süreyle sınırlı olacak. Tasarı ile işçi kiralamanın çerçevesi ve koşulları, sınırları belirlenmektedir.

Askerlik, hamilelik, yıllık izin kullanımı, hastalık gibi durumlarda mevsimlik işlerde iş hacminin artması durumlarında kiralık işçi çalıştırılabilecek. Kiralık işçi sayısı toplam işçi sayısının dörtte birini geçemeyecek. Ancak on veya daha az işçi çalıştırılan işyerleri için on kişiye kadar kiralık işçi çalıştırılabilecek. Bir diğer ifade ile küçük işyerleri kiralık işçi cenneti haline gelecek

ÖİB, kiralık işçilik düzenlemesi, dayıbaşılık, elçilik vb. köle pazarının meşrulaştırılmasıdır. Bu düzenleme işçilerin ekmeklerine kazanılmış haklarına, onurlarına saldırıdır. Kiralık işçilerin sendika, toplu iş sözleşmesi hakları yoktur. ÖİB’nin kapanması iflas etmesi durumunda işçilerin hakları, gelecekleri yok olmaktadır.

Yani tam bir köle pazarı, bu yasa tasarı ile sermaye sınıfı, patronları işçilere kölelik koşulları dayatılmaktadır. Karlarına kar, zenginliklerine zenginlik katmanın hesabını yapmaktadır.

İşçi Sınıfı olarak bu düzenlemeye karşı örgütlenmek ve direnmek zorundayız."

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Aroma'da grev başladı17 Ağustos 2017 Perşembe 16:09
 • AKP’den 6 ayda rekor dış açık!17 Ağustos 2017 Perşembe 12:17
 • Riva arsası el değiştirdi17 Ağustos 2017 Perşembe 08:16
 • Birleşik Metal-İş MESS Grup sözleşmesi taslağını açıkladı16 Ağustos 2017 Çarşamba 23:20
 • Böyle iş sözleşmesi görülmedi: İşçilere köleliği imzalayın denmiş!16 Ağustos 2017 Çarşamba 20:38
 • IMF'den açıklama16 Ağustos 2017 Çarşamba 20:33
 • Kredi kartından alışveriş için onay süresi uzatıldı16 Ağustos 2017 Çarşamba 18:15
 • Tarihi fabrika kapandı!16 Ağustos 2017 Çarşamba 14:54
 • İşverenin kreş açma zorunluluğuna uymaması haklı fesih nedenidir16 Ağustos 2017 Çarşamba 14:22
 • Ünlü patrona yakalama kararı16 Ağustos 2017 Çarşamba 07:20
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)