• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 16 °C
 • Adana 20 °C
 • Antalya 16 °C

Nasıl bir CHP ?

Nahit DURU

Ülke ve halkın sorunlarının doruğa ulaştığı bir dönemde, CHP yine içe döndü. Tartışma büyüyor, daha da büyüyeceğe benziyor.

CHP içindeki iktidar mücadelesini, olağanüstü kurultayı, yeni CHP'yi, yeniden CHP'yi bir başka yazı konusu yapacağım.

Bu vesile ile önce, "Mustafa Kemal Atatürk'ün 'iki büyük eseri'inden biri olan Cumhuriyet Halk Partisi, O'nun bıraktığı CHP mi? " sorusunu soralım.

Atatürk, CHP'nin ilkelerini 6 ok ile belirlemiştir. CHP bu ilkeleri yaşama geçirecek midir, yoksa; bir kısmından vaz geçerek, sağa kaymayı sürdürülecek midir? 1965'den başlayarak ortanın solu ve sosyal demokrat olduğunu söyleyen bir CHP 'den geri adım mı atılacaktır?

Bu soruların yanıtı, yeni CHP'de henüz netleşmemiştir.

Kanımca, CHP devrimci özüne dönmeli, 'Kemalist Devrim’i tamamlama kararlılığında olmalıdır. Ve bu konu her zaman dile getirilmelidir.

Şimdi, CHP 'nin seçimlerde oyunun neden artmadığına gelelim.

Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkan olduktan sonra, ilk seçimde arkasına aldığı rüzgarla, CHP'nin yüzde 19 olan oyunu yüzde 25'lere taşımış, sonra bu oranı aşağı yukarı korumuş, ancak bir türlü yükseltememiştir.

CHP oyunu neden yükselemiyor, sorusunun yanıtı da birlikte arayalım.

1.-CHP seçimlere iki üç ay kala çalışmaya başlıyor nedense. AKP ise, seçim biter bitmez.

CHP'liler ve örgütleri iç çekişmeye yerine, 2 Kasımdan başlayarak, iktidarlarında, herkesin dinini yaşaması için her türlü kolaylığı sağlayacaklarını, hatta bunun CHP'nin ilkelerinde mevcut olduğunu, neden sosyal demokrat olduklarını, solda bir parti olmanın faydalarını kapı kapı dolaşıp halka anlatmaya başlayamaz mıydı?

CHP Genel Başkanı da seçimleri beklemeden, mitingler, bölge toplantıları yaparak CHP'nin ne olduğunu, ne olmadığını sıfırdan başlayarak halkla paylaşamaz mıydı?

Seçim zaman il ve ilçe teşkilatları gibi ortalıkta görünmeyen kadın ve gençlik kolları da bu kampanyalarda ön safta yer alarak, çeşitli etkinlikler düzenleyemezler miydi?

Bunu önceki seçimlerde de yaşama geçiremezler miydi?

2.-CHP üst yönetimi, il ve ilçe yönetimleri - çok az bir bölümü hariç - her şeyi genel Başkan'a bırakmadı mı bu seçimlerde? 

Genel Başkan, bir - iki ay içinde ne yapabilirdi? O nedenle de bir şey yapamadı. 

Özellikle 1 Kasım seçimlerinde, önceki vaatlerini bile tam olarak anlatma fırsatı bulamadı. Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin büyük projesi diye açıkladığı " mega kenti" unuttu adeta bu seçimde...

3.-Genel merkez yöneticilerinin önemli bir bölümü, particilikten gelmeyip, parti dışından getirilmedi mi? Partiyi, partiliyi, hatta partinin tüzük ve programını tanımadan yöneticiliğe soyunmadılar mı? Bunların bir bölümü partiyi sağa, bir kısmı  başka yerlere çekmeye çalışmadı mı? 

Kemal Kılıçdaroğlu, bu insanları Parti Meclisi listesine alacağına, Genel Başkan Yardımcısı olarak atayacağına, kendisine danışman olarak görevlendiremez miydi?

Hatta , Kemal beyin yönetime almak istediği arkadaşları, yakınları, görevden aflarını isteyemezler miydi?

4.-Son iki üç seçimde CHP oylarının bir kısmı diğer partilere emaneten gittiği söyleniyor. Bu oyların neden gittiği, AKP'ye yönelen CHP oylarının ise neden hiç geri dönmediği araştırıldı mı? 

Araştırıldı ise, nedenleri üzerinde durulup önlem alındı mı?

Hiç sanmıyorum.

Yazılacak çok şey var, gelecekte yine bu konuları işleyeceğiz.

***

CHP ; 1970'li yıllarda Ecevit'le başlayan CHP'nin yükselişindeki ayrıntıları incelememiş görünüyor.  CHP yönetiminin, Ecevit döneminde seçimler beklenmeden  yapılan bölge toplantılarını, mitingleri, partili gençlerin illerde ve ilçelerde yaptıkları eylemleri, genel merkez yöneticilerinin, milletvekillerinin TBMM çalışmaları dışında bölgelerine giderek halkla bütünleşmelerini hiç dikkate almadığını görmek üzüyor insanı...

Dört yıl yatıp, iki ay çalışılarak iktidar olunduğunu gören var mı? 

CHP'liler zaman yitirmeden neler yapacağını ve CHP'nin sol parti olup olmadığını Türk halkına açık açık anlatmalıdır.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)