• BIST 101.090
 • Altın 200,828
 • Dolar 4,7878
 • Euro 5,6116
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 20 °C
 • İzmir 24 °C
 • Adana 24 °C
 • Antalya 24 °C

Necdet Özel: Işık Paşa'yı üzmek istemedim...

Necdet Özel: Işık Paşa'yı üzmek istemedim...
Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, kendisinden önceki Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in kendisi hakkındaki 'Suçlayıcı ifadeleri yakışıksız buldum" sözlerine ilişkin olarak "Ben Işık Paşa’yı üzmek istemem...' ifadelerini kullandı.

28. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Necdet Özel, kendisinden önceki eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in kendisi hakkındaki "Suçlayıcı ifadeleri yakışıksız buldum" sözlerine ilişkin olarak "Ben Işık Paşa’yı üzmek istemem. Açıklamamın böyle bir amacı yoktu. Alınmasına üzüldüm" dedi. Özel, TSK tarihinde ilk kez halef-selef Genelkurmay başkanları arasındaki tartışmanın kamuoyu önünde yapılmasıyla ilgili olarak "Ben silah arkadaşlarımla polemik yapmayı, basın önünde tartışmayı ahlaki bulmam" diye konuştu. 

NE OLMUŞTU? 

Org. Özel, Hürriyet yazarı Fikret Bila'ya yaptığı açıklamada, darbe komisyonuna yazılı cevap vermek istemesine dair yorumlarla ilgili olarak “Kaçmadım, buradayım. Komisyonun sorularını bekliyorum. Kaçsaydım 2011’de kaçardım. Ben elini taşın altına koymuş biriyim. O dönem gidenler gibi yapmadım. Görevi üstlendim” demişti.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Işık Koşaner, ise "Polemiğe girmek istemiyorum. Böyle şeylerden TSK zarar görüyor. '2011'de ayrılanlar' dendiğine göre bizim kastedildiğimiz belli. Görüşleri kendi takdiridir. Saygı duyarım, ben gereken açıklamayı yazılı olarak yapacağım" diye cevap vermişti.

Koşaner de dün yaptığı yazılı açıklamada da, Özel Paşa’nın  açıklamalarını yakışıksız bulduğunu belirtmiş; şartlar değişmediği halde Özel’in görevde kaldığına değinerek, Ergenekon ve Balyoz davalarını algılamalarının farklı olduğunu ifade etmişti.

Fikret Bila'nın Hürriyet gazetesinin bugünkü (3 Kasım 2016) 'Işık Paşa'nın takdiridir' başlıklı yazısında Özel'in ifadelerine  yer verdi.

Bila'nın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

BİR önceki Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Necdet Özel'in, Meclis Araştırma Komisyonu üyelerinden gelen eleştirilere yanıtını dün yansıtmıştım.

Özel Paşa, “Komisyondan kaçtı” eleştirisinde bulunan üyelere, “Kaçmadım. Hukuka uygun olarak soruların yazılı gönderilmesi için başvuruda bulundum. Benim alnım ak. Kaçsaydım 2011’de kaçardım. Ben elimi taşın altına koymuş biriyim. O dönem gidenler gibi yapmadım, görevi üstlendim” demişti.

"Üzmek istemem"

Koşaner Paşa’nın açıklamasından sonra konuştuğum Özel Paşa, “Ben Işık Paşa’yı üzmek istemem. Açıklamamın böyle bir amacı yoktu. Alınmasına üzüldüm. Ben Işık Paşa ile uzun dönem ve yakın çalıştım. O Kara Kuvvetleri Komutanı iken, ben onun ordu komutanıydım. Sonra o Genelkurmay Başkanı’yken ben Jandarma Genel Komutanı olarak birlikte çalıştık. Işık Paşa sevip saydığım, kişilikli bir komutandır”dedi.

"Ahlaki bulmam"

Özel Paşa, “Kaçsaydım 2011’de kaçardım, o dönem gidenler gibi yapmadım, görevi üstlendim, elimi taşın altına koydum” ifadesini açarken de şu değerlendirmeleri yaptı:

“Kaçsaydım 2011’de kaçardım derken, ‘Görevden kaçacak olsam o günün koşullarında görev üstlenmezdim’ anlamında söyledim. Bu komisyon üyeleri için verdiğim bir yanıttı. Ben silah arkadaşlarımla polemik yapmayı, basın önünde tartışmayı ahlaki bulmam. Hiçbir zaman da hiçbir ortamda yapmamışımdır. Hele iki kişi arasında yapılan görüşmeler bende kalır, benimle mezara gider.”

"Herkesin tarzı var"

Necdet Paşa, değerlendirmesine şöyle devam etti:

“Herkesin meziyetleri farklıdır. Herkesin bir tarzı vardır. O günün koşullarında Işık Paşa öyle takdir etti, ayrıldı. Kendi takdiridir. Ben de görevi üstlendim, takdirimi o yönde kullandım. Ancak ben bu kararı tek başıma da vermedim. O gün, YAŞ üyesi arkadaşlarımla değerlendirme yaptık. Arkadaşlarım benim görevde kalmamı istediler, görevi üstlenmem gerektiğini belirttiler. Ben bu değerlendirmeleri yapıp, ailemle bile görüşme fırsatı bulamadan, 5-6 saat içinde arkadaşlarla birlikte karar verdim. O günün koşullarında öyle olması gerekiyordu. Her olay yaşandığı koşullarda değerlendirilmelidir. Geçmişte kalmış olaylar üzerinde durmayı, tartışmayı anlamlı ve yararlı bulmam. Benim yanıtım komisyon üyelerinden gelen suçlamalara dönüktü, Işık Paşa’yı üzmek gibi bir niyetim yoktu, olamaz da.”

Yazının tamamı...

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   İlgili Haberler
   Diğer Haberler
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)