• BIST 105.964
 • Altın 162,960
 • Dolar 3,9325
 • Euro 4,6364
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 1 °C
 • İzmir 1 °C
 • Adana 5 °C
 • Antalya 11 °C

Neyini destekleyecek Türkiye solcusu?

Ender HELVACIOĞLU

Bazı noktaları netleştirmek gerekiyor. Hayat bu netleşmeyi dayatıyor.

PKK yöneticileri buyurmuş: Türkiye solcuları, sosyalistleri onları desteklemeliymiş… Savaşı her yere yayacaklarmış… Erdoğan’ı devireceklermiş…

Neyi, kimi destekleyecekmiş Türkiye solcuları?

Kör terör eylemleri yapacaksın; bu ülkenin güzelim insanlarını, öğrencisini, emekçisini, gencini yaşlısını katledeceksin… Sonra, Türkiye solcuları bizi desteklesin…

Savaşı yayacağını söylüyorsun… Demek ki, meydanlarda, çarşılarda yeni bombalar patlayacak, yeni katliamlar yaşanacak… Sonra, Türkiye solcuları bizi desteklesin…

Erdoğan’ı devireceğini iddia ediyorsun… Bu halk AKP’yi ve Erdoğan’ı devirmek için milyonlar halinde sokakları, meydanları doldurduğunda, gençlerini, çocuklarını yitirdiğinde kılını kıpırdatmayacaksın, karşısında yer alacaksın, hatta “Erdoğan’ı biz kurtardık” diye övüneceksin… Sonra, Türkiye solcuları bizi desteklesin…

“Erdoğan’ı devirmek” adına, Gül’e, Arınç’a, Gülen’e göz kırpacaksın, açık açık “başkanlık olsun ama başkan Abdullah Gül olsun” diyeceksin… Sonra, Türkiye solcuları bizi desteklesin…

“ABD arabuluculuk yapsın” diyeceksin; NATO generalleriyle, Amerikan kurmaylarıyla ortak komuta merkezlerinde yer alacaksın… Sonra, Türkiye solcuları bizi desteklesin…

Şeriatçı, emperyalist işbirlikçisi Said-i Nursi’yi kahraman ilan edeceksin; dincisini, şeriatçısını, tarikatçısını, solcu döneğini, kaşarlanmış liberalini Meclis’e dolduracaksın… Sonra, Türkiye solcuları bizi desteklesin…

Neyini destekleyecek Türkiye solcusu? İntikamcılığını, katliamcılığını, Amerikancılığını, AKP’nin şu veya bu kanadıyla, olmadı Cemaatle dansını mı destekleyecek? Solun böyle bir eylem çizgisi, böyle bir politik çizgisi olabilir mi?

Senin Türkiye diye, Türkiye emekçisi diye, Türkiye devrimi diye, bağımsız Türkiye diye, laik-aydınlık Türkiye diye, emeğin Türkiye’si diye bir derdin mi var? Neyini destekleyecek Türkiye solcusu?

***

Formüller halinde, altını kalın kalın çizerek vurgulayalım:

- Bugün Kürt illerinde yaşanan ve Türkiye çapına yayılma eğilimi taşıyan savaş, gerici, kör milliyetçi ve halk düşmanı bir iç savaştır. Hem Türk devleti ve AKP, hem de PKK açısından. Dolayısıyla ikisinden birinin mevzisinde saf tutmak gibi bir politika yanlıştan da öte vahimdir, halka ihanettir.

- AKP iktidarının Kürt illerine yönelik saldırılarına nasıl karşı çıkılıyorsa, PKK’nın büyük kentlerdeki bombalı terör eylemleri de aynı sertlikte kınanmalı ve tavır alınmalıdır.

- Savaşan taraflar birbirlerini güçlendiriyorlar ve meşruiyet kazandırıyorlar. Dahası emperyalist müdahalelere açık bir zemin yaratıyorlar.

- PKK’nın stratejisi ve eylem tarzı ile Türkiye sosyalistlerinin stratejisi ve eylem tarzı arasında hiçbir ortaklık yoktur. Türkiye solu, PKK ile arasına kalın ve net bir sınır çekmelidir. Bu sınır çizilmezse emekçi halkla yürünemez.

***

Bugün Türkiye halkının yakıcı talebi bu gerici iç savaşın son bulmasıdır. Türk’üyle Kürt’üyle bütün emekçi halkı birleştiren bir taleptir bu.

Çok haklı bir talep. Ama bu barış talebinin de olgun bir politik öncüye ve sağlam bir politik çizgiye ihtiyacı var. Çünkü her geniş talep gibi sayısız tuzaklarla dolu bir alandır bu da.

Barışta da iki çizgi var: “Savaşanların barışı” ile “halkın barışı”.

Gerici savaşlarda taraflar genellikle “barış” için savaşırlar. Çıkarlarına en uygun pozisyonu sağlamak için savaşırlar. “Savaş rantı” olduğu gibi, “barış rantı” diye de bir olgu var. “Barış rantı”ndan pay kapmak için yapılır gerici savaşlar.

Bu nedenle vurguluyoruz gerici savaşın iki tarafıyla da araya net sınırlar çekmek gereğini. Sadece gerici savaşa karşı çıkmak için değil, olası bir gerici barış konusunda da aşılanmak için.

Gerçek bir barış, bu gerici iç savaşın taraflarından hesap sorularak gelebilir ancak. Yoksa bu emperyalist güdümlü “savaş-barış sarmalı”ndan kurtulamayacaktır Türkiye halkı.

Türkiye sosyalistlerinin görevi, Kürt hareketinin yancısı olmak değil, kendi bağımsız politik hattı doğrultusunda ön almak, Türk-Kürt geniş kitlelerin barış talebini AKP iktidarını devirme hedefine yöneltmek ve bu mücadeleye önderlik edecek örgütsel adımları atmaktır.

Bu, hem savaşı durdurmak, hem de savaşı bahane ederek gündeme sokulabilecek emperyalist senaryolara set çekmek için gerekli. Gerici savaşı halkın barışına çevirmek için gerekli. 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Yazarın Diğer Yazıları
   123456
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)