• BIST 117.216
 • Altın 165,528
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 13 °C
 • Adana 13 °C
 • Antalya 12 °C

ÖDTÜ Rektörü'nden mescit açıklaması

Havuz medyasının ODTÜ’de 'mescide solcu öğrenciler tarafından saldırı düzenledi' yalanınından ardından ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar açıklama yaptı.

Havuz medyasının ODTÜ’de 'mescide solcu öğrenciler tarafından saldırı düzenledi' yalanınından sonra konuşan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, "Çok ciddi bir çatışma olmadı. Orada mescidin basılması gibi bir olay da söz konusu değil. Bunun bilinmesi önemli" diye konuştu.

A Haber'de yer alan habere göre, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, ODTÜ yerleşkesindeki "mescit" tartışmaları üzerinden başlayan ve ardından öğrenciler arasında yaşanan gerginliklere ilişkin, "Bu işin çözümü polisiye bir çözüm değil. Farklı düşünen grupların birbirine bir şekilde güven vermesi gerekiyor" dedi.

ODTÜ kampüsünde 27 bini aşkın öğrencinin bulunduğunu, üniversite bünyesinde de 108 öğrenci topluluğunun faaliyette olduğunu ifade eden Acar, "ODTÜ kampüsü 2008'de jandarma alanından çıktığında polis karakollarına ihtiyaç olmadığını, kendi kendimizi yönetebileceğimizi söyledik. 7 sene geçti. Bu süre içinde ciddi bir olay da yaşanmadı" değerlendirmesini yaptı.

KAMPÜSTE ÇOK SAYIDA MESCİT BULUNUYOR

Kampüsün güneyinde ODTÜ Camii bulunduğuna, bunun yanı sıra 3 mescit ve yurtlarda namaz kılmak için mekanların yer aldığına işaret eden Acar, bu ibadet mekanlarının arasının yürüme mesafesiyle 10 dakika olduğunu belirtti.

İhtiyaç oldukça ibadet edilecek yerleri büyüttüklerini dile getiren Acar, iki yıl önce camiyi genişlettiklerini, 4 yıl önce de merkez mescidinin mekanını büyüttüklerini, namaz kılmak için yeni mekanlar oluşturduklarını anlattı.

'İKİ ODTÜ'LÜNÜN İSİD'E KATILDIĞI BİLGİSİ BİZE DE ULAŞTI'

Bunun üzerine oradaki barakanın bir bölümüne yeni bir mescit alanı yapılmaya başlandığını bildiren Acar, bu aşamada ise öğrenciler arasında çeşitli gerginliklerin yaşandığını söyleyerek, şunları ifade etti:

"Terör örgütü IŞİD'in gündeme gelmesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki çatışmalar dolayısıyla karşıt gruplu öğrenciler arasında bir huzursuzluk başladı. Tabii bir fizik bölümü mezunu bir de halen fizik bölümünde öğrenci olan iki ODTÜ'lünün IŞİD'e katıldığı konusunda bize bilgiler de ulaştı. Bu öğrenci, bu yıl üniversiteye kaydını yenilememiş. Bunun resmi olarak teyidini alamıyoruz ama böyle bir durumun olabileceğini bize resmi kaynaklar iletti ancak elimizde resmi bir tebligat yok. Tabii bu tür bilgiler öğrenciler arasında da duyuldu. Dolayısıyla bir teyakkuz hali de söz konusu. Türkiye'nin çevresinde yaşanan gerginlik, üniversite kampüslerini de etkiliyor.

Bu gergin ortamda bu konuda da bir tartışma çıktı. Oranın mescit değil de okuma salonu, cemevi olması gibi farklı talepler de gelmeye başladı. Onun için bu işi iki tarafla konuşuyoruz. Sonuçta mescit ihtiyacı varsa bu karşılanacak ama bunu da kavga konusu haline getirmeden yapmak önemli ve şunu da altını çizerek söylemek istiyorum, şu anda mevcut olan mescit zaten çalışıyor. Yeni mescit ayrı bir binada yapılıyor. Yani bu inşaat süresince mescidin kapanması söz konusu değil."

"DIŞARIDAN GELECEK ÇÖZÜM FAYDALI OLMAZ"

Rektör Acar, iki gün önce de ODTÜ Kampüsünde basketbol sahasında namaz kılmak isteyen öğrencilerle farklı görüşe sahip öğrenciler arasında bir gerilim yaşandığını bildirerek, bu gerilimin ardından öğrencilerle görüştüğünü ve tüm öğrencilerin içinde, herkesin duyması için bir konuşma yaptığını aktardı.

"Bir şekilde çözüm bulmamız lazım ama dışarıdan getirilecek bir çözümün de faydalı olacağını sanmıyorum. Bunu ne kadar dışarı taşırsak o kadar fazla aktör devreye girecek ve o zaman da iş şirazesinden çıkacaktır. Bu kampüsün özgür öğrenme, üretim odağı olmasını istiyorsak çeşitliliklere de farklılıklara da tolerans göstereceğiz. Şiddetin olmadığı, kimsenin başkasının özgürlüğünü kısıtlamadığı, üniversitenin faaliyetlerinin engellenmediği ve çevreye zarar verilmeyen çerçeve bizce özgürlük alanıdır. Ama bu çerçeve aşıldığı zaman da bu sistem gidemez ve öyle bir şeye de biz tolerans gösteremeyiz."

ODTÜ yerleşkesinde yaşanan bu tür gerilimlerin çözümünün polisiye olmaması gerektiğinin altını çizen Acar, "Polis gelse de bu bir çözüm değil. Çözüm öğrencilerde" dedi.

'EN RADİKAL ÖĞRENCİLER BİLE KİMSENİN İBADETİNE KARIŞMADIKLARINI SÖYLÜYOR'

"İki tarafın da farklı düşünen grupların birbirine bir şekilde güven vermesi gerekiyor. Bir grup diğerinin ibadetiyle bir derdi olmadığı, diğer grup da IŞİD'le bir bağlantılarının olmadığı, siyasi İslam örgütlenmesi içinde olmadığı yönünde güven verebilirse bu problem aşılır diye düşünüyorum. Yani sorunları konuşarak halledeceğiz. Tabii ki ibadet etmek isteyen edecek. 'Bu kampüste namaz kılınmasını istemiyorum' diyecek bir öğrenci yok. En radikal öğrenciler bile kimsenin ibadetine bir itirazlarının olmadığını söylüyor. Ama bunun bir siyasi şov haline getirilmesi, IŞİD örgütlenmesine gidilmesi gibi bir endişeden bahsediyorlar. ODTÜ Mescid Topluluğu öğrencileri ise ibadet etmek istediklerini belirtiyorlar. Dolayısıyla karşıt görüşlü öğrencilerin iletişim kurarak uzlaşma sağlayabileceklerine inanıyorum. Ama provokasyonlar oluyor. Böyle gergin ortamda hep en sivri olanlar inisiyatifi alır. Onlar bir anda grubu galeyana getirebiliyor. Önemli olan burada çatışma ortamını ortadan kaldırmak, onu da yapabileceğimizi ümit ediyorum."

"KÖR DÖVÜŞÜNE DÖNÜŞTÜ"

Barakanın bir bölümünün mescide dönüştürülmesi için inşaatın durdurulduğu yönündeki bilgilerin de doğru olmadığını dile getiren Acar, "Şu anda barakanın bir bölümündeki ofis inşaat çalışmaları sürüyor. Islak alanlar elden geçiriliyor. Bu bir şekilde götürülecek ama böyle bir çatışma ortamında karşılıklı anlayışla güven vererek bazı konuların aşılması gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

ODTÜ kampüsündeki gerilimlerin sosyal medyada çeşitli şekillerde yansıtıldığını anlatan Acar, bu yolla işin iç yüzü bilinmeden herkesin tartışmaya dahil olduğunu belirterek, "Bunun sonucunda bu olaylar, maalesef kör dövüşü haline geldi. Meselenin özü anlaşılmadan kategorik olarak 'bizden' ya da 'bizden değil' şeklindeki bir kutuplaşma kampüslere yansıyor. En üzülecek tarafı bu belki. Üniversite ortamında insanların bilgi sahibi olarak, sorgulayarak karar vermesi lazım. Üniversitenin farkı bu olmalı" diye konuştu.

'CEM EVİ İHTİYAÇSA BUNU DA DEĞERLENDİRİRİZ'

Prof. Dr. Acar, ODTÜ Kampüsünde ibadet için yeni mekanlara ihtiyaç olması halinde bunu da değerlendirebileceklerini belirterek, "Mesela 'Cemevi istiyoruz' diyenler var. Cemevi gerçekten ihtiyaçsa bunu da dikkate alabiliriz" dedi.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)