• BIST 103.200
 • Altın 197,070
 • Dolar 4,7083
 • Euro 5,4926
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 26 °C
 • Adana 34 °C
 • Antalya 25 °C

OHAL ve KHK mağduru öğretmenlere destek eylemi

OHAL ve KHK mağduru öğretmenlere destek eylemi
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında olağanüstü hal ilanı ve KHK'lerle Çanakkale’de açığa alınan Eğitim-İş ve Eğitim-Sen üyesi öğretmenler, açığa alınmalarının üzerinden 5 aya yakın süre geçmesine rağmen görevlerine iade edilmedi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında olağanüstü hal ilanı ve KHK'lerle Çanakkale’de açığa alınan Eğitim-İş ve Eğitim-Sen üyesi öğretmenler, açığa alınmalarının üzerinden 5 aya yakın süre geçmesine rağmen görevlerine iade edilmedi. Sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler bugün saat 17.30’da Golf Çay Bahçesi önünde buluşacak. 

Eylemde, "FETÖ" bahanesiyle görevden alınan, işten el çektirilen, haksızlığa uğrayan öğretmenlere sahip çıkılacak. 

"Çanakkale öğretmenine sahip çıkıyor" eylemine ilişkin sendika temsilcilerinin ve eğitimcileri görüşleri şöyle: 

Eğitim-İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş: 657 devlet memurları kanunun ilgili maddelerine göre suçluyorlar. Ama hakkımdaki iddialar kamu görevim sırasında ve kamu görevim ile ilgili bir konuda olmadığı gibi de bir durum net ve açık olarak ortada duruyor. Gerekçe olarak sosyal medya paylaşımlarımı gösteriyorlar. Benim paylaştıklarım haber sitelerine ait paylaşımlar. Aynı haberleri milyonlarca insan paylaşmış ve haber siteleri yayın hayatına halen devam etmektedir.  Merkeze alınan Çanakkale eski valisi Hamza Erkal’ın kamuoyuna yaptığı bir açıklama var: “Eğitim-İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş’ın FETÖ ile bir mensubiyeti yoktur. İl Milli Eğitim Müdürümüz resen yapmıştır.” Yani hem o dönem valisi hem de İl Milli Eğitim Müdürü FETÖcü olmadığımı biliyorlar. Fakat Eğitim-İş’in Çanakkale’deki mücadelesinden duyduğu rahatsızlıktan dolayı OHAL fırsatçılığı yapıyorlar. Bir an önce bu hukuksuzluk son bulmalıdır. Hem Eğitim-İş hem de Eğitim-Senli öğretmenler görevine iade edilmelidir.

Muhittin Tut: Şuan yaşadığımız şey tam anlamıyla bir komedi . Soruşturma geçirdik biz. Bana Hollanda’da çekilen bir fotoğrafı gösterdiler. Altına da 15 Temmuz gecesi paylaşıldı diye yazılmış. Ben onu o gece paylaşmadım. İkinci olarak da Whatsapp üzerinden mezun öğrencilerim ve onların velileriyle yaptığım konuşmalardan “hırsızlardan hesap sorulsun” diye bir mesajı atmışım, bunu alıp önüme suç unsuru diye koydular.  Whatsapp sosyal paylaşım ağı değil. İçerikte suç yok. Olsa bile savcılık izni olmadan konuşmalar deşifre edilemez. Hukuksuz bir şekilde delil toplanıyor.  5 aydır bekliyoruz. FETÖ’cüler kendilerini saklamak için bizi öne sürüyolar. Ortada suç yok, ama biz töhmet altında bırakılıyoruz. Bizden sonra bizi görevden alan vali de görevden alındı. Arkasında Milli Eğitim Müdürü var. Çanakkale’de bu oyun tutmaz. Kentimizin kamuoyu ilerici, aydın insanlara hep sahip çıkmıştır yine çıkacaktır. Bu hukuksuzluk da halkın desteğiyle  son bulacaktır.

Çanakkale Eğitim-Sen Hukuk Sekreteri Barış Demir: Biz her zaman Deniz Gezmiş gibi devrimcilerin peşinden koştuk. Fethullah Gülen ya da başka din bezirganlarıyla ilişkimizin olması mümkün değildir. Ne Fethullah Gülen'in askeri darbe ile iktidara gelme çabasını alkışlarız ne de mevcut hükümetin otoriter,tekçi,dayatmacı ve toplumu kutuplaştırıcı politikalarıyla iktidarını sağlamlaştırma stratejilerinin bir parçası olabiliriz. Bizim hukuksuz bir biçimde açığa alınmamıza vesile olan kişiler de bizim hem gericiliğe hem de darbelere karşı net duruşumuzu çok iyi biliyorlar. Ancak onları asıl rahatsız eden sorun hem benim hem de arkadaşlarımın "Devlet Memuru" değil "Halkın Öğretmenleri" olmamızdır. Yaşadığımız alanlarda toplumsal muhalefeti örgütlüyor oluşumuzdur. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar memleketimizi de,okullarımızı da,çocuklarımızın yarınlarını da bu gerici zihniyete teslim etmeyeceğiz.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)