• BIST 106.862
  • Altın 145,039
  • Dolar 3,5263
  • Euro 4,1266
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 26 °C
  • Adana 28 °C
  • Antalya 27 °C

Oscar rekoru:85 yapım aynı ödül için yarışacak

Oscar rekoru:85 yapım aynı ödül için yarışacak
Oscar’lar için, “en iyi yabancı dilde film” dalında aday adayı olan 85 film açıklandı. Bu rakam, 83 aday adayı filmin değerlendirildiği 2014’ün rekorunu da kırmış oldu.

Bu senenin en dikkat çeken katılımcıları arasında, Altın Palmiye adayı ve Cannes FIPRESCI ödülü sahibi üç saatlik Alman komedisi “Toni Erdmann” ve yine Altın Palmiye adayı, “Temel İçgüdü” filminin yönetmeni Paul Verhoeven tarafından çekilen, başrolünü Isabelle Huppert’in üstlendiği intikam filmi “Elle” var.

89. Oscar Ödülleri en iyi yabancı dilde film aday adayları arasında, tanıdık isimler de var. 2011’de “Ayrılık” filmiyle İran’ın ilk Oscar ödülünü kazanan Asghar Farhadi, yeni filmi “Satıcı” ile listede yer alıyor. Yeni filmi “Julieta” ile aday adayı olan İspanyol yönetmen Pedro Almodóvar, şayet ana listeye seçilirse ikinci kez Oscar adayı olacak. Aday adayı listesinde politik olarak dikkat çeken iki film de bulunuyor. Berlin Film Festivali’nde Altın ayı kazanan, Lampedusa adasındaki mülteci krizini anlatan Gianfranco Rosi imzalı belgesel “Fuocoammare” (Denizdeki Ateş) ve Mohamed Diab’ın Mısır’daki 2013 ayaklanması sonrası gözaltına alınan farklı görüşlerden insanları bir polis aracında çektiği gerilim filmi “Çarpışma”. Bu sene ayrıca İsrail’den ilk kez Arapça bir film aday adayı oldu. Türkiye’den ise Mustafa Kara imzalı “Kalandar Soğuğu”, en iyi yabancı film Oscar’ı aday adayı. 

Aday adaylarının tam listesi şöyle

Almanya: Toni Erdmann (Maren Ade)
Arjantin: El ciudadano ilustre (Mariano Cohn, Gastón Duprat)
Arnavutluk: Krom (Bujar Alimani)
Avusturya: Stefan Zweig: Farewell to Europe (Maria Schrader)
Avusturalya: Tanna (Bentley Dean, Martin Butler)
Bangladeş: Oggatonama (Tauquir Ahmed)
Belçika: D’Ardennen (Robin Pront)
Birleşik Krallık: Under the Shadow (Babak Anvari)
Bolivya: Carga Sellada (Julia Vargas Weise)
Bosna Hersek: Saraybosna’da Ölüm (Danis Tanovic)
Brezilya: Pequeno Segredo  (David Schurmann)
Bulgaristan: Karatsi (Ivaylo Hristov)
Cezayir: Le puits (Lotfi Bouchouchi)
Çin: Da Tang Xuan Zang (Huo Jianqi)
Çek Cumhuriyeti: Ztraceni v Mnichove (Petr Zelenka)
Danimarka: Under sandet (Martin Zandvliet)
Dominik Cumhuriyeti: Sugar Fields (Fernando Báez)
Ekvator: Sin Muertos No Hay Carnaval (Sebastián Cordero)
Endonezya: Surat dari Praha (Angga Dwimas Sasongko)
Estonya: Ema (Kadri Kõusaar)
Fas: Massafat Mile Bihidayi (Said Khallaf)
Filistin: Ya tayr el tayer (Hany Abu-Assad)
Filipinler: Ma’ Rosa (Brillante Ma Mendoza)
Finlandiya: Hymyilevä mies (Juho Kuosmanen)
Fransa: Elle (Paul Verhoeven)
Güney Afrika: Noem My Skollie: Call Me Thief (Daryne Joshua)
Güney Kore: Karanlık Görev (Kim Jee-woon)
Gürcistan: House of Others (Rusudan Glurjidze)
Hindistan: Visaaranai  (Vetri Maaran)
Hırvatistan: S one strane (Zrinko Ogresta)
Hollanda: Tonio (Paula van der Oest)
Hong Kong: Daap hyut cam mui (Philip Yung)
Irak: El Clásico (Halkawt Mustafa)
İran: Satıcı (Asghar Farhadi)
İsrail: Sufat Chol (Elite Zexer)
İspanya: Julieta (Pedro Almodóvar)
İsveç: En man som heter Ove (Hannes Holm)
İsviçre: Kabakçığın Hayatı (Claude Barras)
İtalya: Fuocoammare (Gianfranco Rosi)
İzlanda: Þrestir  (Rúnar Rúnarsson)
Japonya: Nagasaki: Memories of My Son (Yoji Yamada)
Kamboçya: Before the Fall (Ian White)
Kanada: Alt Tarafı Dünyanın Sonu (Xavier Dolan)
Karadağ: Igla ispod praga  (Ivan Marinović)
Kazakistan: Amanat (Satybaldy Narymbetov)
Kırgızistan: A Father’s Will (Bakyt Mukul, Dastan Zhapar Uulu)
Kolombiya: Kad Adı Maria (José Luis Rugeles)
Kosova: Home Sweet Home (Faton Bajraktari)
Kosta Rika: Entonces Nosotros (Hernán Jiménez)
Küba: El acompañante  (Pavel Giroud)
Letonya: Ausma (Laila Pakalnina)
Litvanya: Seneca’s Day (Kristijonas Vildziunas)
Lübnan: Very Big Shot (Mir-Jean Bou Chaaya)
Lüksemburg: Voices from Chernobyl (Pol Cruchten)
Macaristan: Tiszta szívvel  (Attila Till)
Makedonya: Osloboduvanje na Skopje (Rade Šerbedžija, Danilo Šerbedžija)
Malezya: Redra (Tunku Mona Riza)
Meksika: Desierto (Jonás Cuarón)
Mısır: Çarpışma (Mohamed Diab)
Nepal: Kalo Pothi (Min Bahadur Bham)
Norveç: Kongens Nei (Erik Poppe)
Pakistan: Mah-e-Mir (Anjum Shahzad)
Panama: Salsipuedes (Ricardo Aguilar Navarro, Manolito Rodríguez)
Peru:  Videofilia: y otros síndromes virales (Juan Daniel F. Molero)
Polonya: Powidoki (Andrzej Wajda)
Portekiz:  Cartas da Guerra (Ivo M. Ferreira)
Romanya: Sieranevada (Cristi Puiu)
Rusya: Ray (Andrei Konchalovsky)
Sırbistan: Dnevnik masinovodje (Milos Radovic)
Singapur: Apprentice (Boo Junfeng)
Slovakya: Eva Nová (Marko Skop)
Slovenya: Houston, We Have a Problem! (Žiga Virc)
Suudi Arabistan: Barakah yoqabil Barakah  (Mahmoud Sabbagh)
Şili: Neruda (Pablo Larraín)
Tayvan: Lokah Laqi (Laha Mebow)
Tayland: Karma (Kanittha Kwunyoo)
Türkiye: Kalandar Soğuğu (Mustafa Kara)
Ukrayna: Ukrainian Sheriffs (Roman Bondarchuk)
Ürdün: 3000 Layla (Mai Masri)
Uruguay: Migas de pan (Manane Rodríguez)
Venezuela: Desde allá (Lorenzo Vigas)
Vietnam: Tôi thay hoa vàng trên co xanh  (Victor Vu)
Yemen: Ana Nojoom bent alasherah wamotalagah (Khadija Al-Salami)
Yeni Zelanda: A Flickering Truth (Pietra Brettkelly)
Yunanistan: Chevalier (Athina Rachel Tsangari)

Kaynak:Kültür Servisi
;

 

      UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
      Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
      Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
    Diğer Haberler
    Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : +90 212 963 1051 (pbx)