• BIST 103.200
 • Altın 197,070
 • Dolar 4,7083
 • Euro 5,4926
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 23 °C
 • İzmir 26 °C
 • Adana 30 °C
 • Antalya 28 °C

Özel Harp Dairesi nedir? Sabri Yirmibeşoğlu kimdir?

Görev süresi boyunca adı defalarca 'derin devlet', 'gladyo' ile anılan Sabri Yirmibeşoğlu, 6-7 Eylül olaylarını düzenlemekle suçlanmıştı. Yirmibeşoğlu, Selimiye Kışlası'ndaki 1. Ordu Komutanlığında yapılan askeri törenle uğurlandı!

ABC Gazetesi
Tedavi gördüğü GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesinde yaşamını yitiren Özel Harp Dairesi'nin kurucusu emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu için Selimiye Kışlası'ndaki 1. Ordu Komutanlığında askeri tören yapıldı. 

Daha sonra Büyük Selimiye Camisi'nde düzenlenen törene, Yirmibeşoğlu'nun ailesi ve yakınları ile 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, emekli orgeneraller İlker Başbuğ, Hüseyin Kıvrıkoğlu ve Çevik Bir katıldı.

ÖLÜNÜN ARKASINDAN ÖTÜ KONUŞULMAZ MI?
“Ölünün arkasından kötü konuşulmaz” sözü artık yürürlükten kalktı, Kenan Evren’in ölümünden sonra tarihe karıştı. 
Genç kuşaklar belki bilmez. 
Sabri Yirmibeşoğlu hakkında “eski Özel Harp Dairesi Başkanlarından biridir” denip geçiliyor. 

Özel Harp Dairesi (diğer adıyla Kontrgerilla) neydi? 
Özel Harp Dairesi, soğuk savaş döneminde NATO’nun kendine bağlı bütün ülkelerde “komünizm tehlikesine” karşı kurduğu bir yeraltı teşkilatıydı. 70’li yılların başında bütün ülkelerde tasfiye edildi, ancak Türkiye’deki örgütlenme olduğu gibi kaldı. 12 Mart dönemindeki bütün faili meçhul cinayetlerin, toplumu sarsan büyük terör olaylarının, aydınlara ve devrimcilere yapılan işkencelerin, Ziverbey Köşkünün altında hep bu yapı vardı.

O dönemde gözü bağlı olarak işkence görenlere işkenceciler kendilerini şöyle yanıtırlardı:  “Burası Genelkurmaya bağlı bir kontrgerilla üssüdür. Burada ne Allah, ne Peygamber vardır. Şimdi bize bütün bildiklerini anlatacaksın, yoksa seni öldürüp bir çukura atarız, kimse seni bulamaz.”

 Ziverbey Köşkü’nde işkence görenlerden Emekli Kurmay Yarbay Talat Turhan bu konuyla ilgili birçok kitap yazmıştır ve hayattadır. Tanıklığına rahatça başvurulabilir. 

“Derin Devlet” kavramı da bu yapıdan kaynaklanmıştır. 

Konumuza dönecek olursak.. 

MUHTEŞEM ÖRGÜTLENME
Görev süresi boyunca adı defalarca "derin devlet", "gladyo" ile anılan Sabri Yirmibeşoğlu, 6-7 Eylül olaylarını düzenlemekle suçlanmıştı.

Yirmibeşoğlu 1991 yılında verdiği bir röportajda, "6- 7 Eylül de bir Özel Harp işiydi. Ve muhteşem bir örgütlenmeydi. Amaca da ulaştı. Sorarım size, bu muhteşem bir örgütlenme değil miydi" ifadelerini kullanmıştı.

Şimdi, “6-7 Eylül konusu onun bir röportajından cımbızla ayıklandı” deniyor ya. 

Soner Yalçın ve Doğan Yurdakul’un birlikte yazdığı “Bay Pipo” kitabından alıntılayalım: 
(sayfa 50-51) ... O günlerin genç subayı  Sabri Yirmibeşoğlu... yıllar sonra Orgeneral rütbesinden emekli olduğunda, 6-7 Eylül olaylarının perde arkasını Gazeteci Fatih Güllapoğlu’na açıkladı: 
-Sonra 6-7 Eylül olaylarını ele alırsak. 
-Pardon Paşam, pek anlayamadım, 6-7 Eylül olayları mı?
-Tabii... 6-7 Eylül de bir Özel Harp Dairesi işidir ve muhteşem bir örgütlenmeydi. Amacına da ulaştı. (Paşa bunları söylerken benden de soğuk terler boşandı.) Sorarım size! Bu muhteşem bir örgütlenme değil miydi? 
-E, evet Paşam. 

PSİKOLOJİK HARP “TEORİSYENİ” 
(BAY PİPO sayfa 376-377)
“Modern Mücadele Yöntemi ve Özel Harp Uygulaması” adlı kitabında Yirmibeşoğlu, psikolojik savaş yürütülecek bir kuruluşa neden “Toplumla İlişkiler Başkanlığı adını verdiklerini şöyle açıklıyordu: “Günümüzde büyük bir uygulama alanı bulan psikolojik faaliyetlere, “psikolojik harp’ ve ‘psikolojik harekat’ deyimlerini kullanmaktan kaçınılmaktadır. Zira bu terimler uluslararası alanda politikacıların, diplomatların ve hatta bazı komutanların bile şüphe ile karşıladıkları sevilmeyen sözcükler olmuştur.” 

 

Aklımıza şu soru takılıyor, Sayın İlker Başbuğ, Ergenekon ve Balyoz tutuklamaları sırasında  “asimetrik psikolojik savaş” sözlerini söylerken, acaba bu kitabı okumuş muydu? 

'Bay Pipo' kitabında, Yirmibeşoğlu’nun Özal-Üruğ çatışması sırasında Üruğ’un tarafını tutarak Orgeneralliğe yükseldiği de yazılıdır (Bay Pipo, s.431)

Dipnot: (Fatih Güllapoğlu, Tanksız Topsuz Harekat, Tekin Yayınevi 1991, s.104. Sabri Yirmibeşoğlu emekli olduktan sonra “Askeri ve Siyasi Anılarım” adlı bir kitap yazdı (Kastaş Yayınları, 1999.) Emekli Orgeneral kitabında, gazeteci Güllapoğlu’na anlattıklarından bahsetmiyordu.) 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)