• BIST 103.200
 • Altın 197,070
 • Dolar 4,7083
 • Euro 5,4926
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 25 °C
 • Adana 31 °C
 • Antalya 24 °C

Özelleştirmeler sorulan Bakan: Aklımda olmayan şeyleri aklıma getiriyorsunuz

Özelleştirmeler sorulan Bakan: Aklımda olmayan şeyleri aklıma getiriyorsunuz
Maliye Bakanı Naci Ağbal, kent merkezlerinden çıkartılacak askeri bölgelerin özelleştirme yoluyla satılacağı yönündeki muhalefet milletvekillerinin eleştirilerine, “Aklımda olmayan şeyleri aklıma getiriyorsunuz” sözleriyle karşılık verdi.

Türkiye Varlık Fonu kurulmasını düzenleyen yasa teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda önemli değişiklikler yapılarak kabul edildi. Komisyonun CHP, MHP ve HDP'li vekilleri, hükümetin Atatürk Orman Çiftliği, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih kurumu başta olmak üzere özel bütçeli 110 kamu idaresine ait varlıklarının Özelleştirme İdaresi tarafından satılmasının önünü açan düzenlemeyle yeni bir Varlık Fonu kurulmasının kafalarda soru işareti oluşturduğunu söylediler.

Sözcü'de yer alan habere göre, CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu, komisyonda bulunan Maliye Bakanı Ağbal'a, “Bu yasalarla amacınız askerin kentlerde boşaltacağı kıymetli arsa ve arazileri özel sektöre satmak mıdır?” diye sordu

AKLIMA GETİRMEYİN

Bakan Ağbal, bu düzenlemeleri yapmalarının arka planında askeri tesislerin özelleştirilmesi ya da AOÇ'nin satılması olmadığını belirtirken, “Siz bu düzenlemeyi getirirken aklınızda, planınızda, projenizde askerî tesisler var mıydı, diye soruyorsanız asla, zinhar öyle bir şey yok. Yok öyle bir planımız arkadaşlar. Yani, aklımda olmayan şeyleri aklıma getiriyorsunuz” dedi.

‘BAKAN GİRMİYOR DEDİ' DEMEYİN

Erdoğdu, “Bakan olarak bu beyanlarınız da yasama iradesinin bir parçasıdır. Demek ki askerî alanlar özelleştirme kapsamına girmeyecek” sözleri üzerine Ağbal, “Hayır, ben sadece öyle bir plan yok diyorum. Yarın bir gün Bakan hukuken kesin girmiyor dedi demeyin. Öyle bir planımız yok, onu söylemek istedim” karşılığını verdi. Halen yürürlükte olan mevzuatlarla askeri arazilerin özelleştirilmesinin zaten mümkün olduğunu belirten Ağbal, 1956 yılından önce askerin elinde bulunan gayrimenkullerin Milli Savunma Bakanlığı'nın görüşü alınarak, bu tarihten sonra askeriyeye geçmiş arazilerin ise Hazine tahsisi kaldırılarak Özelleştirme İdaresi tarafından satılabileceğini bildirdi.

TAKDİRE ŞAYAN BİR GÖRÜŞ!

CHP'li Erdoğdu, Bakan Ağbal'ın bu açıklaması üzerine, “O zaman CHP olarak bu konuyla ilgili biz pozisyonumuzu da bildirelim. Biz, şehir içinde kalan askerî alanların asla bir rant projesine konu edilmeden park ve benzeri kentsel ihtiyaçlar çerçevesinde değerlendirilmesi konusunda son derece ısrarlıyız” dedi. Ağbal, Erdoğdu'ya, “Çok takdire şayan bir görüş” sözleriyle karşılık verdi.

SAYIŞTAY YERİNE MECLİS DENETLEYECEK

Komisyon'da değiştirilerek kabul edilen düzenlemeyle, ekonomiyi olası iç ve dış krizlere karşı korumak, mega projelere kaynak sağlamak ve ekonominin büyümesine katkı sağlamak amacıyla kurulacak Türkiye Varlık Fonu'nun adeta denetim dışı bırakılması fikrinden vazgeçildi. Başbakan'ın atayacağı yöneticiler tarafından idare edilecek Fon'un hesapları, bağımsız denetimin yanı sıra Başbakan tarafından görevlendirilecek 3 denetim elemanı tarafından ayrıca denetlenecek. Denetim raporları hem Bakanlar Kurulu'na hem de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunulacak. Fon, Kurumlar Vergisi, KDV ve Gelir Vergisi olmak üzere bir çok vergi, harç ve ödemeden muaf tutuldu.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)