• BIST 104.539
 • Altın 163,690
 • Dolar 3,9376
 • Euro 4,6999
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 8 °C
 • Adana 10 °C
 • Antalya 10 °C

Rejime karşı yeni bir duruş; Demokratik ve özgürlükçü bir cephe

Torun Ahmet TÜRKMEN

Cuma günü bir oylama olacak. Parlamentodaki dokunulmazlık dosyalarının toptan oylanacağı bir oylama olacak bu. Muhtemel sonuçla birlikte ülkede yeni bir politik atmosferin ortaya çıkacağını söyleyebiliriz.

Eğer önlem alınmaz ise ortaya çıkacak tablo son yıllarda kurgulanan ve yaşama geçirilmeye çalışılan “Kimlikler üzerinden” yapılan siyaset yeni bir evreye ve atmosfere girecek. Gerginlik yeni bir boyut kazanacak. Kürtlerin ayrışma süreci için daha çok zemin yaratılacak. Özellikle HDP üzerine oynanan oyunun sadece Kürt siyasal hareketini kapsamadığı, bir bütün olarak ülke siyasetini ipotek altına alabilecek bir özellikte olduğu daha da belirginleşecek. “Temsil ettiğim değerlere bir şey olmaz” yaklaşımı içinde olanlar en azından yanıldıklarını görecekler.

Yarınki oylama tarihi bir özellik taşıyor. Bu sadece Anayasa değişikliğinin referanduma gitmesini önlemek açısından değil, aynı zamanda süreç içerisinde yükselmesini beklediğimiz demokrasi ve özgürlük mücadelesi için bir umut oluşturması açısından çok önemli.

Şimdi milletvekilleri sadece bugüne değil, tarihe karşı da sorumlulukla karşı karşıyalar. Ya “Ben ülkemi ve onun değerlerini savunuyorum” diyecekler ya da diktatöre boyun eğmiş, yok olmuş bir kişilik olarak tarihteki yerlerini alacaklar.

Zaten son dönemlerde parlamentonun işlevinin kaldığını kimse söyleyemez. Parlamentoda yaşananlar bir anlamıyla komediden ve tarihe kayıt düşme olgusundan öte bir özellik taşımıyor. Umarım oylama beni yanıltır. Yanılmayı çok isterim.

Siyasal İslam soslu bir diktatörlükle karşı karşıyayız. Şimdi sadece bunun hukuki alt yapısı oluşturuluyor.

Türkiye’de gelişen süreç ve rejim dünyada yaşanan hiç bir diktatörlükle tam örtüşmüyor. Parlamento biçimsel, yargı işlevsiz. Kuvvetler ayrılığı ortadan kaldırılmış. Son olarak yapılan Davutoğlu operasyonu ile devletin tek bir kişinin kontrolünde olduğu tescillendi.

Bu yanıyla işleyen klasik bir devlet çarkından söz edilemiyor.

Ezici bir çoğunluk desteğini almış AKP’nin bir parti olarak hiçbir şahsiyeti kalmamış, tamamen liderin mutlak kontrolüne girmiştir. İfade edildiği gibi “Türk tipi” bir diktatörlük oluşmuş durumda. Yıllarca “Laik” sistemin savunucusu olarak görülen ordu kontrol altına alınmış, hatta kendi ideallerinin savunucusu durumuna getirilmiş bulunuyor. Kimi iş çevreleri, tatlı para kazandıkları için hallerinden hoşnut gözüküyorlar.

Hitler, Mussolini faşizmine, Latin Amerika diktatörlüklerine baktığımızda lider önemlidir ama sistem kendi kurumlarına dayanır. İran’daki rejim kurumlaşırken Humeyni, mollalarla iktidarı paylaşmış durumda idi. Şimdi de aynı yapı korunuyor.

MHP, derin kimlik bunalımının baskısıyla ayrışma sürecini yaşıyor. Anlaşılan o ki MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin son misyonu partisini ve kitlesini Erdoğan’a teslim etmek. 7 Haziran’dan sonraki tutumları bunu ortaya koyuyor.

Ülkede tüm bunlar yaşanırken, Erdoğan ve AKP etrafında güçlü bir ittifak oluşmuşken, nelerin yapılabileceğinin iyi hesaplanması gerekiyor. CHP’de son yıllarda yaşanan sağa açılma, sağ görünümlü partilerle birlikte davranma senaryosu tümden çökmüş bulunuyor.

En önemli çıkış yolu olarak emek, üretim eksenli bir bakış açısı etrafında gelişebilecek sol, demokratik ve özgürlükçü bir bloğun oluşturulması gereği öne çıkıyor. Bu kötü gidişi değiştirebilecek güçlerin etkinliklerini artırmaları büyük önem taşıyor.

Bu noktada; Kılıçdaroğlu’nun kararlılık ifade eden “Erdoğan’ın istediği rejim kansız oluşturulamaz” yollu açıklamaları son derece önem taşıyor.

Şimdi bunun gereği olarak CHP’nin geniş halk kesimlerini rejim karşıtı platformda birleştirip anayasal halklar çerçevesinde eylemliliğe davet etmesi ve  bu süreçte misyon üstlenmesi beklenmektedir.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)