• BIST 117.651
 • Altın 166,968
 • Dolar 3,9253
 • Euro 4,8117
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 17 °C
 • Adana 19 °C
 • Antalya 17 °C

Rıza Sarraf'ın kaçak katına kimse dokunamıyor

Rıza Sarraf'ın İstanbul Kanlıca’daki tarihi yalılarına kaçak kat çıkıp, imara aykırı yapılaşmaya gittiği geçtiğimiz mayıs ayında ortaya çıktı.

Sözcü'de yer alan habere göre, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Rıza Sarraf ve eşi Ebru Gündeş’in yalısına kaçak kat çıkıp, tarihi katletmesine 4 yıl boyunca göz yuman ve yıkım kararını da yerine getirmeyen Boğaziçi İmar Müdürlüğü yetkilileri hakkında soruşturma izni vermedi.

Yalıya kaçak kat çıkan Reza Zarrab, ayrıca binaları tünelle birbirine bağladı ve asansör inşaa etti.

17 Aralık yolsuzluk operasyonun kilit ismi Rıza Sarraf ve eşi şarkıcı Ebru Gündeş’in İstanbul Kanlıca’daki tarihi yalılarına kaçak kat çıkıp, imara aykırı yapılaşmaya gittiğini geçtiğimiz mayıs ayında ortaya çıkmıştı. CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri Hüseyin Sağ ile Hakkı Sağlam, çıkan haberlerin ardından hem Sarraf ve Gündeş, hem de Boğaziçi İmar Müdürlüğü yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Boğaziçi İmar Müdürü Cem Eriş, yardımcıları Toygar Şişman ve Yusuf Koç için soruşturma izni verilmemesine karar verdi. Restorasyon sırasında denetim yapmayan Boğaziçi İmar Müdürlüğü yetkilileri, Temmuz ayında alınan yıkım kararına rağmen hâlâ Sarraf ve Gündeş’in yalılarına dokunamadı.

3 YILA KADAR HAPİSLE YARGILANMALI
Vali Şahin’in Boğaziçi İmar Müdürlüğü yetkilileri hakkında soruşturma izni vermemesini değerlendiren İBB’nin CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, “Kanuna göre, Boğaziçi alanındaki yapılarda, çalışma izni verildiği günden itibaren inşaat ruhsatına ve kanuna uygunluk açısından denetim yapması gereken Boğaziçi İmar Müdürlüğü de kusurlu” dedi.

Boğaziçi Kanunu’nun 18’inci maddesinde, yasayla verilen görevleri belirtilen süre içinde yapmayanlar veya görevini kötüye kullananların bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağının yazdığını hatırlatan Sağ “Hem denetimi hem de yıkım işlemini gerçekleştirmeyen Boğaziçi İmar Müdürlüğü yetkilileri de yargılanmalı” diye konuştu.

Mehmet Arif Bey yalılarındaki tarih katliamının görmezden gelindiğine dikkat çeken Sağ şunları söyledi: “Rıza Sarraf'ın önüne yatanlar her yerde. Restorasyon 2011’de bitmiş, 2015 yılında rezalet ortaya çıkmış. 4 yıldır Boğaziçi ön görünümde tarihi yalılardaki kaçak yapılaşma nasıl görülmüyor? Demek ki görevi ihmal var. Hadi diyelim ki gözlerinden kaçtı, peki neden kaçak katı ve eklentileri yıkıp eski haline getirmiyorlar? Burada da görevi kötüye kullanma var. İstanbul Boğazı yasayla verilen yetkiler kullanılmadığı için kaçak yapı cenneti haline geldi.”

YASALARA AYKIRI TADİLAT YAPILDI
Rıza Sarraf, Kanlıca sahilinde toplam üç yalıdan oluşan Mehmet Arif Bey Yalıları’ndan ikisini 2011’de satın almış, birini kendi, diğerini ise eşi Ebru Gündeş Sarraf üzerine kaydettirmişti. Sarraf, Osmanlı döneminde inşa edilen ve 1970’de ikinci derece tarihi eser olarak tescili yapılan yalılarda tadilat çalışması başlatmış ve bu proje, İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ve Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nce onaylanmıştı. Tadilatın 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’na aykırı gerçekleştiğinin Mayıs 2015’te gündeme getirilmesi üzerine, yalılarda inceleme başlatan Boğaziçi İmar Müdürlüğü, 2960 sayılı yasaya aykırılıklar tespit etmiş ve dosyayı, İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na göndermişti. Kurul tarafından yaptırılan incelemede, yalılarda onaylı projede olmayan fazlalıklar bulunduğu, iki yalıyı birbirine birleştiren tünel ve asansörlerin onaylı projede yer almadığı tespit edilmişti. Kurul, temmuz ayında her iki yalının onaylı projede görünen eski haline geri getirilmesine ve mülk sahipleri hakkında Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı’na Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 9. maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunmuştu.

YIKIM KARARI VAR AMA YIKAN YOK
İstanbul Boğazı’nda basında çıkan haberler üzerine, 1 metrelik duvarı 60 zabıta eşliğinde hiçbir itirazı dinlemeden aynı gün içinde yıkan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Zarrab – Gündeş çiftinin Kanlıca’daki yalısına dokunamıyor. Boğaziçi Kanunu’na göre, yapılardaki imar mevzuatına aykırı olarak yapılan değişiklikler ve eklentiler yıkılacak ve yıkım masrafları yüzde 20 fazlası ile Zarrab’dan tahsil edilecekti. Koruma Kurulu, temmuz ayında Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nden Mehmet Arif Bey Yalıları arasında yapılan asansörün kaldırılmasını, dış cephenin eski haline getirilerek kaçak katın yıkılmasını istemişti. Topbaş’a bağlı Boğaziçi İmar Müdürlüğü, yasalara rağmen altı aydır tarihi eserleri eski haline getirmek için hiçbir adım atmadı.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)