• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 21 °C
 • Adana 29 °C
 • Antalya 25 °C

Ronaldo reklamı hangi firmanın?

Hayri CEM

Son günlerde her TV kanallarında ve bu kanalların tüm reklam kuşaklarında Ronaldo’lu bir reklam filmi bombardımanı var. Reklamı ilk izlediğimde bu işte bir yanlışlık, bir gariplik var diye düşünmeye başladım. Sonra da reklamın yayın sıklığı verilerine baktığımda, bu reklamla ilgili sorunların birden fazla olduğunu hissettim.

İnternette bu reklamla ilgili ‘surf’ yaparken, fikircok.net adlı sitede, Senior Stajyer kod adlı bir yazarın yorum ve tespitlerini okudum. Kafam iyice karıştı; Senior Stajyer adlı yazar bu reklamın üç ayrı reklam filminden ‘esinlenerek’ yapıldığını iddia ediyor. Haklı mı değil mi konusuna girmeyeceğim. Merak eden aşağıda benzer reklamları izleyebilirler.

Ronaldo’lu Türk Telekom reklamını hatırlamak istiyorsanız:

Senior Stajyer’in üstteki reklamı ilişkilendirdiği diğer reklamlar...

Nike: Write The future: 

Bir İsrail Telekom şirketinin 2 ay önce yayına soktuğu Ronaldo’lu reklam:

Arjantin’in Dünya Kupası 2010 için yaptığı reklam:

Reklamın yaratıcılığı ve özgünlüğüyle ilgili fikir edinmek isteyenler yukarıdaki ilgili diğer reklam filmlerini izleyebilirler.

Benim kafamın takıldığı konu ise reklamın hedeflenen etkileri yaratıp yaratmayacağı ile ilgili. Bir reklamın temel amacı, ait olduğu ürün/hizmet’e ve firma/marka’ya ait olan mesajları hedef kitleye ulaştırmaktır. Sonuçta reklamın verdiği mesaj doğru hatırlanıyor ve mesajla firma/marka eşleştiriliyorsa başarılı olduğu kabul edilir.

Öncelikle bu reklamı defalarca izlememe rağmen reklamın hangi firmaya ait olduğunu hatırlamakta zorlandım. Ne kadar izlersem izleyeyim filmi hep, ‘Ronaldo reklamı’ olarak hatırladım. Yani araştırmacılık deyimiyle, reklam markanın hatırlanma düzeyini artırmıyor.

Bu reklam, bir firmanın yeni bir ürününü tanıtmak, desteklemek için değil de, sektördeki firmaların bir araya gelip, toplam pazarı büyütmek için desteklediği reklamlara benziyor. Hani bir zamanlar fındık üreticilerinin bir araya gelip, fındık tüketimini artırmak için yaptırdıkları reklamlar vardı ya, işte bende o çağrışımı yapıyor.

Ben Türk Telekom yöneticisi olsam, derhal tüketicilerin, ‘yardımsız hatırlama’ tekniği ile bu reklamı hangi firma ile eşleştirdiklerini araştırırdım. Şayet tüketici de benim gibi bu reklamı Türk Telekom’la kolayca eşleştiremiyorsa boşuna para harcanıyor demektir.

Bu reklamın ana mesajı ile de bazı sıkıntılar olduğunu düşünüyorum; Her reklamın bir ana mesajı iki ya da en fazla da 3 yan mesajı olabilir. Çok fazla mesajı bir reklamın içine sıkıştırırsanız mesajlarınız doğru şekilde algılanmaz, kaybolur.

Bu reklamı izlerken, ‘temel mesajı nedir’ diye düşündüm ama kesin bir sonuca varamadım. Benim aklımda ana mesaj olarak ‘Hız’ konsepti kaldı. Oysa reklamı tekrar izleyince mesajların başında ‘Türk Telekom’a özgü fiber gücü’  mesajı var, hız mesajı var, 4,5G mesajı var, alt yazılarla geçen onlarca başka mesaj var. Ve bunların hepsinin Türk Telekom tarafından sunulduğu mesajı var. Yani tam bir mesaj mezarlığı!

Ronaldo’nun kişiliği reklamın tüm mesajlarının önüne geçmiş. Yapılan araştırmalarda bu reklam, Telekom reklamından çok Ronaldo reklamı olarak hatırlanırsa hiç şaşırmam. Ayrıca Ronaldo’nun bu reklamda kullanılmasının iyi bir fikir olup olmadığı da araştırılmalıydı; zira halen yayınlanmakta olan Clear Men Şampuan reklamında da Ronaldo oynuyor. Aynı ünlüyü aynı dönemde faklı markaların reklamlarına çıkartmak büyük bir risktir. Hangi marka söz konusu ünlüyü önce kullandıysa o kendine avantaj sağlar. Arkadan gelenin yaptırdığı reklamlar uzun bir süre, önce yayınlanan diğer marka reklamına fayda sağlar.

Tekrar reklamın ana mesajına dönersek; şayet bu reklamın ana mesajı ‘Hız’ ise neden Ronaldo kullanılmış? Dünyaca ünlü bir koşucu, örneğin Hüseyin Bolt daha uygun bir karakter olmaz mıydı? İlla da futbolcu kullanalım diye düşünüldüyse Ronaldo dünyanın en yetenekli oyuncularından biri ama kesinlikle en hızlısı değil. Örneğin, Ronaldo ile aynı karizma ve tanınırlığa sahip Messi, Ronaldo’dan çok daha hızlı. O zaman Messi daha uygun olmaz mıydı? Bende, reklamın ana karakteri konusunda, sanki kolaya kaçılmış izlenimi uyandı.

Bazı büyük reklam ajansları ve ün yapmış reklamcılar araştırmaya inanmazlar. Kendi hislerine, tecrübelerine ve şişkin egolarına daha çok değer verirler. Bu reklamın öncesinde, ‘konsept geliştirme testi’ ve pre-test gibi araştırmalar yapılıp yapılmadığını çok merak ediyorum. Çünkü bu tür araştırmalar, yukarıda saydığım reklamın sakıncalı ve/veya eksik etkilerini, reklam filmi çekilmeden önce önler.

Bir de bu reklamın yayın frekansını yani yayın adet ve sıklığını da incelemek gerekir. Çünkü ekonomi teorilerindeki Azalan Marjinal Fayda teorisi reklamda da geçerlidir. Optimum reklam frekansını aştıktan sonra elde edilen fayda terse dönebilmektedir. Medya planlaması yapılırken önce bu reklamla kaç GRP (genel kullanımıyla rating) alınması gerektiği tespit edilir. Hedeflenecek GRP miktarını saptamak için iki faktör dikkate alınır;

OTS (Opportunity to See): Reklamın ana mesajı kaç kere seyredilince algılanıyor.

Reach: Bu reklam ile hedef kitlenin yüzde kaçına ulaşmak istiyoruz.

GRP = OTS x Reach

Varsayalım ki bu reklamı izleyenler en az 6 kere seyrettikten sonra reklamdaki ana mesajımızı algılayacaklar. (Tabii bu rakam işkembeyi kübradan gelmemeli; bazı araştırmalar sonucu belirlenmeli.) Yine varsayalım ki bu reklamın, hedef kitlemizin %90’ına ulaşmasını istiyoruz. Bu durumda hedeflememiz gereken GRP = (6x90) 540 olacaktır. Hedeflenen bu miktar GRP’yi en etkili, en hızlı ve en uygun fiyata nasıl elde edileceğinin tespiti ise Medya Planlama şirketinin görevidir. Bu hedefin altında kalmak da üstüne çıkmak da hem parayı havaya savurmak hem de reklamın etkisini negatife döndürebilir.

Ronaldo’lu Türk Telekom reklamı hazırlanırken bu tür planlamaların yapılıp, yapılmadığını, yapıldıysa şimdi hangi aşamada olunduğunu çok merak ediyorum. Çünkü yayın sıklığı benim marjinal fayda eğrimi negatife çevirmeye başladı bile.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.