• BIST 116.019
 • Altın 170,650
 • Dolar 3,9594
 • Euro 4,8834
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 16 °C
 • Adana 25 °C
 • Antalya 20 °C

'Rusya gazı keserse Kürt gazı var'

Muhsin Kızılkaya, Rusya ile yaşanan kriz nedeniyle Moskova'nın doğalgazı kesmesi halinde Türkiye'nin 'Kürtdistan gazı' alabileceğini söyledi.

Rusya ile yaşanan kriz ve gazeteciler Can Dündar ile Erdem Gül'ün tutuklanmasının tartışıldığı Habertürk TV'deki 'Enine Boyuna' programının konukları arasında yer alan, AKP'nin eski, raha doğrusu 7 Haziran (5 Aylık) Milletvekili ve Habertürk yazarı Muhsin Kızılkaya, yine bütün gücüyle Tayyip Erdoğan'ı savunarak, satır aralarında ilginç mesajlar verdi. 

Kızılkayan, "Ben 10 saniye içinde böyle bir plan yapılıp uçağın vurulduğunu düşünmüyorum" diyerek Rusya uçağının düşürülmesinin anlık bir kararla gerçekleşmeği görüşünü savundu. Uçağın vurulmasının 'başkanlık' için bir 'prova' olduğunu da ileri süren Kızılkayan, Rusya'nın doğalgazı kesmesi halinde, 'Kürtdistan' gazının alınabileceğini söyledi.

İşte Muhsin Kızılkaya'nın o konuşması:

"Bir tane adam var kabadayılık yapıyor. Gelmiş işte orada KGB'den geliyor. Ukrayna'yı, Gürcistan'ı istediği gibi bombalıyor. Ondan sonra sağa sola hava atıyor. Ata biniyor bilmem ne yapıyor. Bize de böyle korku salıyor. Türkiye de hala 'bunlar vakti zamanında çok büyük bir devletti, sosyalizmden çıktılar, kendilerini toparladılar. Şimdi ne olduğu belli olmayan bir devlet düzeni kurmaya çalışıyorlar. Bunlar yukarında inerler, vakti zamanında nasıl Yeşilköy sahillerine geldilerse takrar gelirler' diyorlar. Öyle bir şey yok. Türkiye artık, kendi ülkesinin hava sahasına giren uçak düşüren bir ülkedir.Özeti bu. Artık bundan sonra hiç kimse, Türkiye'nin bu pısırık politikasıyla (karşılaşmayacak)...

"Hiç kimse şunu sorgulamıyor; Bunların Suriye'de ne işi var. Niye başka ülkelerin uçakları oralaarda dolaşmıyor da, bunların uçakları dolaşıyor. Türklerin kardeşlerini bombalıyor. İstediği gibi oradaki iç politikaya ayar veriyor. Bunun karşısında bizim hiç bri şeyimiz olmayacak. Neymiş efendim; Rusya çok büyük bir ülke, bizim ticari ilişkilerimiz var, doğalgazı onlardan alıyoruz.

"Doğalgazı alıyoruz ama paramızla alıyoruz. Bedava vermiyor ki! Vermiyorsa vermesin, başka yerden alırsın. Soğukta kalırsın bir mevsim, ondan sonra kendini toparlarsın. Başka türlü bir kaynak bulursun. İşte yanı başımızda Kürditan bölgesinde yeni enerji kaynakları bulundu. Aslında bu savaş biraz da onun savaşıdır. Yani enerji savaşlarıdır. Gelecekteki enerjinin kimin kontrolünde olacağının savaşıdır. Ve Türkiye burada net olarak tavrını koydu. Dünya da artık bunu biliyor. Bundan sonra artık hiç kimse hort zortluk yapmayacak. Yani, senin bildiğin bir takım şeyler varsa, eğer senin elinde bir takım güçler varsa, benim de var.

"Senin turistin buraya gelemeyecek, başka bir yere gönderirsin. Antalya gibi daha güzel bir yer bulursan oraya gidersin. Bize de burayı seven birisi gelir. Sürekli ama sürekli kendi devletimizi aşağılayan, sürekli ama sürekli kendimizde hata arayan, sğrekli ama sürekli kendimizi küçük gören, hakir gören bir şeyden kurtulalım. Yeter artık. Bu mesele ile ilgili olarak bizim de bir tavrımız var. Ama bizim sorunlarımız var. Bizim dağ kadar sorunlarımız var. Evet gazeteciler tutuklanmasın, olmasın. Birileri ana diliyle konuştu diye hakir görülmesin. Cesetler şeyde sürüklenmesin. Ama bunları ortadan kaldırmak için de oturalım beraber yeniden bir Anayasa yapalım ve kendi içimize düzen verelim. Ama biraz da karşı tarafla ilgili bu tür meselerlere karşılaştığımız zaman kendi memleketinin yanında durmak gerekiyor. Kendi ülkenin yanında durmak gerekiyor. Sürekli bir komplo teorisi ya da 'başımıza kar yağacak' yağacaksa yağsın yani ne olacak?

"Bunun gösterdiği başka bir şey daha var. Evet bu memlekette başkanlık sistemi elzemdir. Ona doğru gidiliyor, bunun provasını da bu meseleyle ilgili olarak da Erdoğan bir kaç gündür krizi yönetiyor. Şahane yönetiyor ayrıca da, bütün samimiyetiyle, bütün dürüstlüğüyle 'Telefon ettim, telefonuma çıkmadı' diyor. Bunu başkası olsa söylemez. Bunu Erdoğan söyler. Dolayısıyla da müsterih olalım, enseyi karartmayalım. Bir şey olmaz, soğur zaman içerisinde.

"Rusya'nın yapabileceği tek bir şey var. Ayrılıkçı Kürt gruplarını daha çok destekleyebilir, bununla Türkiye'nin başını daha çok ağrıtabilir. Bununla ilgili Türkiye'nin yapması gereken bir şey var; bir an önce kendi Kürt meselesini Meclis toplandıktan sonra terörizmden arındıracak bir hale sokmak. Ondan sonra kim ne yaparsa yapsın."

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)