• BIST 118.396
 • Altın 162,396
 • Dolar 3,7798
 • Euro 4,6291
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara 3 °C
 • İzmir 9 °C
 • Adana 11 °C
 • Antalya 17 °C

Saint Joseph ve Tevfik Fikret Lisesi mezunları da karanlığa sırtını döndü!

Saint Joseph ve Tevfik Fikret Lisesi mezunları da karanlığa sırtını döndü!
Liselilerin AKP gericiliğine ve yandaş okul idarecilerine karşı başlattığı bildirili isyana, İzmir Saint Joseph ve Tevfik Fikret Lisesi mezunlarından destek geldi.

Liselilerin AKP gericiliğine ve yandaş okul idarecilerine karşı başlattığı bildirili isyana, İzmir Saint Joseph ve Tevfik Fikret Lisesi mezunlarından destek geldi. Bildiride, "Gelecek kuşaklarımızın, gericiliğin karanlık ellerinde, insan onuruna yakışmayan ilkel zihniyetin elinde tek tip öğrencilere dönüştürülmeye çalışılmasından kaygılıyız" denildi. 

İzmir Özel Saint Joseph Lisesi 1986 mezunları ile Özel Tevfik Fikret Lisesi 1989 mezunları bir bildiri yayımlayarak, liselilerin çıkışına destek verdi. 

Bildiride şu ifadelere yer verildi: 

"Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi, aydınlık geleceğinin yol haritası olarak benimsediğimiz ve çağdaş yarınların temeli olduğuna inandığımız Kemalist devrimlere karşı sürdürülen baskıların uzun zamandır farkındayız.

Siyaset, ekonomi ve sosyal hayatımıza hakim kılınmak istenen gerici anlayışın bilimden uzak, sorgulamayan bireyler yetiştirerek, ‘Dindar’ ve ‘Kindar’ nesiller yaratmak çabası, belirli merkezlerin himayesinde eğitim kurumlarının her kademesine sirayet etmiştir.

Yeni anayasa tartışmalarıyla, laikliğin tartışılmaya açıldığı, emperyalizme karşı tartışılmaz bir zafer olarak addettiğimiz Kurtuluş Savaşımızın küçümsenmeye çalışıldığı, doksan yıllık cumhuriyet döneminde Kemalist devrimler ışığında elde ettiğimiz bilimsel ve demokratik gelişimimizin durdurulmak istendiği bir dönemde, bireyin düşünce ve inanç hürriyetini hiçe sayarak, ulusumuza empoze edilmeye çalışılan ortaçağ zihniyetine karşı liselerimizde ortaya konan haklı ve son derece demokratik tepkinin, doğru değerlendirilmesi gerektiğine inanıyor, gençlerimizin laik, özgürlükçü, çağdaş, bilimsel eğitim taleplerini destekliyoruz.

Gençler okullarında hakim olan, kadın erkek eşitliğine inanmayan, farklı inanç türlerine yaşam hakkı tanımayan, bilimden kopuk anlayışın çağdaşlarıyla rekabet gücünü ellerinden alacağını görmüş, gelecekte modern dünyada söz sahibi olabilmek için çağdışı uygulamalara karşı duruşlarını ortaya koymuşlardır.

Bu talepler, birtakım ideolojik kalıplara, ‘lobi’ faaliyetlerine, politik yapılara ilintilenerek siyasi malzeme yapılamayacak kadar haklı ve gerçekçidir.

Atatürk ilke ve devrimlerine gönülden bağlı, bilimsel vizyona sahip eğitimcilerce büyük millet ülküsüyle, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bireyler olarak yetiştirilerek, çağdaş dünyanın etkin bireyleri olma şansını yakalamış olan bizler Türkiye sevgisi, ulus bilinci ile harmanlandık ve yükselmenin ancak bağımsız bilgiyle mümkün olduğuna inanıyoruz.

Gelecek kuşaklarımızın, gericiliğin karanlık ellerinde, cinsel ayrımcılık, biat kültürü gibi insan onuruna yakışmayan ilkel zihniyetin elinde tek tip öğrencilere dönüştürülmeye çalışılmasından kaygılıyız.

Gelişimin durdurulamayacağına olan kesin inancımızla, yetki sahiplerinin; gençlerimize, farklı kültürlere saygılı, bilimsel gelişime inanan, dünyayla rekabet edebilecek, donanımlı bireyler olarak yetişmelerini sağlayacak şartları bir an önce hayata geçireceğini ümit ediyoruz."

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)