• BIST 113.757
 • Altın 163,101
 • Dolar 3,7980
 • Euro 4,6452
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 2 °C
 • İzmir 9 °C
 • Adana 15 °C
 • Antalya 14 °C

Sanatın gerillasına bir şapka daha

Bedri Baykam Uluslararası Sanat Dernekleri Dünya Başkanı seçildi.

Cüneyt Ayral / Paris
Dünya çapında ünlü bir ressam, kitapları birkaç dilde yayınlanmış bir yazar, gazeteci, aileden politikacı ve hasta bir Fenerbahçeli, spor yazarı ve tenisçi…

Bedri Baykam’ın bu pek çok şapkasına bir yeni şapka daha eklendi ve Uluslararası Sanat Dernekleri Dünya Başkanı seçildi.

Baykam’ı 6 yaşında açmış olduğu ilk sergisnden bu yana tanırım ve izlerim, hakkında çok yazı yazdım, çok da söyleşimiz oldu, en son geçtiğimiz Şubat ayında Piramid Sanat’ta birlikte ÇIRILÇIPLAK sergisini açtık ve ortak bir başarıya imza attık.

18 Ekim günü Çek Cumhuriyeti’nin Pilsen kentinden gelen haber üzerine, önce derin bir nefes aldım, sonra da “bu adam bunca işin altından nasıl kalkacak?” sorusunu sordum kendime, ama bu soruyu sorarken onun yerinde duramayan, iki cep telenu ile 24 saat çalışan bir sanat garillası olduğunu unutup, sohbet ettiğim arkadaşımı düşündüğümü anladım. Hemen birkaç soru hazırlayıp gönderdim.

Bedri’nin dünya başkanı olduğu ULUSLARARASI PLASTİK SANATLAR DERNEĞİ’nin bulunduğu yer Paris’teki UNESCO binası, yani benim yaşamakta olduğum yere, birkaç sokak uzaklıkta, demek ki, artık daha sık görüşeceğiz...

Bedri Baykam yakın arkadaşı yazar Nedim Gürsel ile bir sergi açılışında

Sevgili Bedri Baykam Uluslararası Sanat dernekleri Dünya Başkanlığını kutlarız! Ancak kamu oyunun bu önemli görevinin ne anlama geldiğini daha yakından kavrayabilmesi için bize "Unesco-IAA/AİAP” nin tam açılımını ve bu başkanlığının tam olarak ne anlama geldiğini açıklar mısın lütfen .

Sorduğun kelimenin tam açılımı Uluslararası Sanat Dernekleri cümlesinin İngilizcesi yani International Association  of Art ve ardından Fransızcası'nın yani Association Internationale des Arts Plastiques'in baş harfleri. Tüm ülkelerin uluslararası düzeyde 20. yüzyıl ortasından itibaren organize ettikleri ve dünyaca ünlü sanatçıların önayak olduğu uluslarası bir oluşum. Benim başkanlığım da dünyanın bölünmüş olduğu tüm coğrafik alanların üzerinden dört yıl boyunca yürütülecek olan bir başkanlık. Başkan sonuçta her konudan sorumlu ve bu her yerde geçerli. Yani meselâ herhangi bir ülkede yaşanan sorun veya Dünya Sanat Günü'nün iletişim ve gelişme konuları ve buna benzer her şey, her sorun ve proje başkanla ilişkili.

Başkanlığın sana, yani dolayısıyla Türkiye’ye geçmiş olmasının önemini ve yapılacak toplantıların nerede ne zaman olacağını da öğrenebilir miyiz?

IAA-AIAP Merkezi Paris'te olan UNESCO binasında olan çok prestijli uluslararası bir oluşum. Meselâ bir çok ülkede, uluslararası müzede geçerli “sanatçı kartını” Milli Komite bu uluslararası oluşum adına üyelerine teslim ediyor. Dünyadaki her Milli Komite ve her sanatçı başkanlığın hangi ülkede olduğunu biliyor ve bunun önemli bir uluslararası prestij değeri var. Genellikle daha önce Genel Kurul'un yapıldığı yerin başkanının “başkan” yapıldığını gördük, örneğin Çin ve benden önceki dönem Meksika'da olduğu gibi. Burada ise benim dışımda diğer aday ev sahibi Slovakya Başkanı Pavol Kral'dı ve kendisi zaten bu organizasyonun geçen dönemki Avrupa Başkanıydı.  İtiraf etmek gerekirse bu mağlûbiyet, onun için ciddi bir hayal kırıklığı oldu. Yani Türkiye bu demokratik zaferi deplasmanda kazanmış oldu.

Toplantıların ne zaman yapılacağı konusuna gelince, bunun şu anda belli bir senaryosu ve zamanlaması yok. Arada değişik ülkelerde uluslararası yönetim kurulu toplanacak, sorunları ve projeleri konuşacak. Onun dışında üretilen başka projelere finansman bulunduğu ölçüde yeni çeşitli aktiviteler yapılabilecek.

Dünyaca ünlü fotograf sanatçısı Uwe Ommer’in İstanbul Baraz Galerisinde açılan sergisinde Yahşi Baraz Uwe Ommer ve Bedri Baykam ile

Senin Uluslararası Sanat Dernekleri Dünya Başkanı olmanın Türk sanatçılarına fazladan bir yararı olacak mı?

Burada senin soruyu sorma biçiminden ister istemez Kennedy'nin meşhur cümlesini hatırlıyorum: "Ülkenin sana ne yapabileceğini değil, senin ülkene ne yapabileceğini düşün!". Yani ben de şunu söylemek istiyorum: şimdi Türk sanatçıları kalkıp "oh ne güzel başkan Türk, acaba  ben bundan nasıl bir torpil veya nasıl bir çıkar elde edebilirim" diye düşünecek değiller! Tam tersine Türkiye'nin üzerine binen sorumluluklarının farkına vararak "biz ülke olarak nasıl katkılar ve özverilerde bulunarak iyi veya mükemmel bir başkanlık dönemi nasıl geçirebiliriz" sorusunu sormaları ve düşünmeleri lazım. Meselâ Dünya Sanat Gününü nasıl geliştirebiliriz veya nasıl daha çok ülkenin IAA 'ya katılmasını sağlayabiliriz gibi konuları düşünmeleri lazım.

Dünya başkanı olarak yapmayı tasarladıkların neler?

İlk hedefim gerçekten dünya sanatçılarının Uluslararası ve Ulusal Komiteler üstünden kendilerini birbirleriyle iletişimde birer dünya sanatçısı hissetmeleri ve dayanışma içinde olduğumuzun bilincine varmaları. Bu dostluk kardeşlik ve barış havasının yayılmasına katkıda bulunacak keza aynı şekilde sorunların çözümünde de bunun bir önemli etken haline gelmesi gündeme gelebilecek. 

Bedri Baykam’a açıklamaları için teşekkür ettikten sonra başkan seçilince yayınlamış olduğu bildiriyi aynen okurlarımızla paylaşıyoruz.

Bedri Baykam’ın ilk sergisinden çıplaklar

UNESCO-IAA/AIAP Dünya Sanat Birlikleri (International Association of Art) 18. Genel Kurulu 14-18 Ekim 2015 tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti’nde Pilsen’de düzenlendi.

25 ülkenin katılımıyla gerçekleşen UNESCO-IAA/AIAP Dünya Sanat Birlikleri Genel Kurulu’nda 2015-2019 Dönemi Yönetim Kurulu ve Dünya Başkanı seçimi dün yapıldı. Türkiye Komitesi, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) Başkanı Bedri Baykam, dört yıl için UNESCO-IAA/AIAP Dünya Başkanı seçildi.

Fransa delegesi Anne Pourny ikinci başkanlık görevini, Porto Riko delegesi Marta Mabel Perez saymanlık görevini üstlendi. Asya-Pasifik Koordinatörü Güney Kore delegesi Cho Kang Hoon, Avrupa Koordinatörü Slovakya delegesi Pavol Kral, Latin Amerika Koordinatörü Meksika delegesi Dolores Ortiz, Afrika Koordinatörü Gana delegesi Franklyn King Glover olarak belirlendi. Diğer Yönetim Kurulu Üyeleri: Katarina Jönsson Norling (İsveç), Maria Moroz (Polonya), Christos Symeonides (Kıbrıs), Ryoji Ikeda (Japonya).

Genel Kurul’da ayrıca Onursal Başkan unvanı 2011-2015 Dönem Başkanı Rosa-Maria Burillo ve Yönetim Kurulu eski Üyesi İsveç delegesi Anders Liden’e; Onursal Danışman unvanı ise 2011-2015 Dönem İkinci Başkanı Norveç delegesi Grete Marstein, Asya-Pasifik Koordinatörü Japon delegesi Kaan İrie ve Afrika Koordinatörü Anton Loubser’e verildi.

Seçimden sonra Bedri Baykam başkanlığında devam eden Genel Kurul’a sanatçı haklarını ve sanatçının yaşam koşullarını savunan 5 önerge sunuldu ve kabul edildi. Bunların en ilginçlerinden biri İsveç, Norveç, Danimarka ve İzlanda’nın birlikte sunduğu kamuya açık alanda sergilenen sanat eserlerinin teşhirinden, görsel sanatçıların da aynen eserleri radyoda çalınan müzisyenler gibi bir maddi karşılık almalarını öngören sunumdu.

Diğer kabul edilen sunumlar ise ‘sanatçı hakları’ konusundaydı. Slovakya’nın sunumu ‘sanatçıların kimlik ve koşulları’ üzerine iken, Kıbrıs ‘her sanatçının kendi ülkesinde legal sanatçı birliklerine üye olma hakkı’ konusunda önerge verdi. Almanya, İsveç ve Meksika’nın ortak bildirgesiyle Anne Bamford’un The Wow Factor isimli kitabı ve sanatta eğitim konusu ele alındı. İsveç’in verdiği diğer bir ilginç önerge ise, her uluslararası komitenin, daha önce İsveç Sanatçı Konseyi’nin uyguladığı ICORN Residency Program gibi kendi ülkelerinde düşünceleri nedeniyle risk altında yaşayan görsel sanatçı ve entelektüellere güvenli bir liman oluşturabilecek misafir sanatçı programları sunmalarını öneren teklifti.

UNESCO-IAA/AIAP Avrupa Başkanlığı’na ise Alman delegesi Werner Schaub seçildi. Avrupa Yönetim Kurulu Üyeleri: Anne Pourny (Fransa), Maria Moroz (Polonya), Francis Desidero (Belçika), Elena Guryanova (Rusya), Anders Werdelin (Danimarka), Pontus Raud (İsveç).

1948 yılında gerçekleşen 3. UNESCO Genel Kurulu’nda sanatçıların hangi açılardan UNESCO’nun amaçları doğrultusunda yol alabileceğine ve karşılarına çıkan politik, sosyal ve ekonomik engellerin neler olduğuna dair sunulan öneriyi takiben, 1952 yılında ünlü İtalyan sanatçı Gino Severini başkanlığında düzenlenen Uluslararası Konferans ile sanatçıların çalışma koşulları ve özgürlük alanlarının genişletilmesi konuları daha da detaylı olarak gündeme getirildi. Venedik’te 23 hükümet ve 19 ülkeden 48 dernek bu yapıyı taşıyacak bir uluslararası ressam ve heykeltıraşı bir araya getirecek bir oluşumu, Paris’te UNESCO binasında açtılar. 1954’te, yine Venedik’te, tüm kuruluş çalışmalarını tamamlayan oluşum, 18 ülkenin delegasyonlu katılımı, 22 ek ülkenin de dışarıdan gözlemci olarak yer alışlarıyla açıldı. Aralarında Geoges Braque, Joan Miro, Hans Hartung, Andre Masson, Laurencin, Victor Vasarely, Henry Moore, Cesar, Calder ve Soto gibi sanatçıların başından beri üyesi olup destek verdikleri oluşum, o günden itibaren UNESCO’nun doğrudan partneri olan uluslararası sivil toplum kuruluşlarından biri olarak faaliyet gösteriyor. Dünyanın değişik yerlerinde sürekli olarak sanatçı hakları ve ifade özgürlüğünün korunması doğrultusunda çalışmalar yapan IAA/AIAP’ın Genel Merkezi Paris’te UNESCO binasında yer almaya devam ediyor.

Baykam, UPSD’nin 1989-90’da kuruluşunu gerçekleştiren ilk yönetim kurulunda yer aldıktan sonra, 2006 yılında UPSD’nin Başkanlığına seçildi ve o tarihten beri bu görevini sürdürüyor. Sanatçı aynı zamanda daha önceki dönemde de UNESCO-IAA/AIAP Avrupa ve Dünya Yönetim Kurulu’nda yer aldı. 2011 yılında Guadalajara/Meksika’da düzenlenen 17. Dünya Genel Kurulu’nda Türkiye Komitesi adına verdiği önergenin oybirliğiyle kabul edilmesiyle, Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan Dünya Sanat Günü (World Art Day/WAD)olarak kabul edildi ve 4 senedir kutlanıyor. 2015’te de yine 40’ı aşkın ülkede ve Türkiye’nin birçok noktasında kutlandı.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)