• BIST 103.200
 • Altın 197,070
 • Dolar 4,7083
 • Euro 5,4926
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 24 °C
 • Adana 22 °C
 • Antalya 21 °C

Sardunya’dan Suudi Arabistan’a, Yemen’de İtalyan bombası

Aslı Kayabal / İtalya

Silahsızlanma Ağı’nın (Rete Disarmo) geçtiğimiz çarşamba günü yayımlanan raporu, Suudi Arabistan tarafından bombalanan Yemen’de İtalyan yapımı bombaların kullanıldığını öne sürüyor. Belgelere dayanılarak yapılan suç duyurusu, Rwm İtalia Spa (Rheinmetall Defence Ag-Almanya) ile Çizme’deki yasalara dayanarak hükümet adına yurt dışına silah satışı yapan Uama derneğine (Silahların küresel satışına yön veren resmi makam) büyüteç tutuyor.

Soruşturmanın çekirdeğini Yemen’i 2015 Mart ayından bu yana yoğun bir biçimde bombalayan Suudi Arabistan’a İtalya’dan satılan silahlar oluşturuyor. Dosya, Alman Rmn’nin Sardunya Adası'ndaki fabrikasında üretilen silahların Yemen’de sivil halka karşı kullanıldığını belgelerle sunuyor.

Bu belgelerden hareketle İtalya’nın Yemen’de savaş suçu işlediği ileri sürülebilir mi? Sardunya Adası'nda merkezi Düsseldorf’da bulunan Rheinmetall endüstriyel grubunun İtalya’daki fabrikası Domusnovas’da üretilen silahlar söz konusu edildiğinde bu soruya “evet” yanıtı verilebilir.

Silahsızlanma Ağı’nın girişimiyle yapılan suç duyurusu, Roma Savcılığı'na iletildi ve ardından başkentte düzenlenen basın konferansında konunun ayrıntıları aktarıldı. Ağ adına hukuki süreci takip eden Avukat Francesca Cancellaro, savcılığa yeterli miktarda belge ilettiklerini söyledi. Soruşturma doğrudan Rwm İtalia ile Uaama Derneği'nin yöneticilerini hedef alıyor. Uama Derneği'nin çatısı altında faaliyet gösteren komite, hükümet adına İtalyan yasasındaki 185. maddeye dayanarak yurt dışına yapılan silah satışı trafiğinde yetkili tek resmi makam.

Roma Savcılığı'na iletilen dosyada fotoğraflar ve tanıkların ifadesi temel alınarak 6 Yemen vatandaşının Deir-Al Hajasi Kasabası'nda öldürüldüğü, bu kişilerden birinin hamile bir kadın, öteki dört kişinin çocuk olduğuna vurgu yapılıyor. Söz konusu kasabanın stratejik bir konuma sahip olmadığı, bölgede hiçbir askeri tesisin bulunmadığı, bu kasabada sivil vatandaşların ikamet ettiği belirtiliyor. Altı sivil Yemenlinin 8 ekim 2016’da Suudi Arabistan’ın yönetimindeki askeri koalisyonun düzenlediği füze saldırısında can verdiklerine dikkat çekiliyor.

Düşen füzenin açtığı çukurda uzman ekiplerce yapılan araştırmalarda incelenen parçaların Rwm İtalia’nın fabrikasında üretildiği gün ışığına çıktı. Avukatlar o dönemde Birleşmiş Milletler’in Yemen’de insan haklarının çiğnendiği yönündeki raporuna karşın İtalyan yapımı silahlar ve bombaların Suudi Arabistan’a yasal yolla satımının büyük bir suç olduğuna, 185. yasa maddesinin suistimal edildiğine ve kötü amaçla kullanıldığına vurgu yapıyor. Aynı maddenin savaş durumundaki ülkelere silah satışı yapılamayacağını yasaklamasına karşın bu ayrıntının da göz ardı edildiği vurgulanıyor.

 

 

Ölülerin sırtından kar ediyorlar

 

kjh.jpg

 

Çeşitli Avrupa ülkeleri halen Suudi Arabistan’a silah satışı yapmaya devam ediyor. Salgın hastalıklar ve savaşın pençesindeki bu yoksul ülkede insanlar can vermeye devam ediyor. Öte yandan Alman Rheinmetall ve bu fabrikanın İtalya’daki üretim merkezi bu kirli savaştan, ölülerin sırtından kar ediyor.

Bu çerçevede Almanya da İtalya kadar iki yüzlü bir siyaset gütmekte. Almanya’daki yasa, sınırı içinde kurulu fabrikalardan Yemen’e silah satışını net bir biçimde yasaklamasına karşın, İtalya örneğindeki gibi Almanya dışında kurulu fabrikalar Yemen’e silah satmaya devam ediyor.

İtalya’ya dönersek bomba üreticisi Alman Rwm fabrikasının Sardunya Adası'nda Iglesias ve Domusnovas’da 7 hektarlık bir alanda kurulu iki fabrikası 80 işçi istihdam ediyor. Öte yandan Rwm’nin Güney Afrikalı bir ortakla 2016’dan bu yana Suudi Arabistan’da bir silah fabrikası inşa ettiği de gelen bilgilerden bir başkası.

Sardunya Adası'nda tırmanan işsizliğe çözüm, elbette silah ve bomba üreten fabrikalar kurmaktan geçmemeli. Savaş karşıtı dernekler ve sivil halkın tepkilerine karşın yaz aylarında turist akınına uğrayan adada sorumlu turizme yapılan yatırımlar, silah tacirlerine alternatif olabilir.

 

Ama ne yazık ki özellikle Renzi Hükümeti döneminde önce Körfez ülkelerinden gelen Arap şeyhlerine açılan ve özelleştirilen nice koy hızla Araplaştırıldı. Adanın doğal dokusunu hiçe sayan yeni sahipleri, zevksiz oteller, eğlence merkezleri zinciriyle Sardunya’daki yerel kültürü siliyor. Bu bir yana silah ve bomba üreten yabancı sermaye, Amerikan askeri üssü ve poligon inşaatları adanın sonunu hazırlıyor.

 

Yaklaşan yaz mevsiminde Sardunya planları yapanlar, işsizliğin doruk noktasına tırmandığı, askeri üslere yakın bölgelerde ikamet edenlerin kanserden öldüğü, sağlık hizmetlerinin yetersiz kaldığı, eşsiz koylar ve plajların Arap şeyhlerinin zevksizliğine yenik düştüğü Sardunya’nın geleceğini geç olmadan düşünecek mi dersiniz?

 

jkhj.jpg

 

Sardunya adasında Alman fabrikası Rwm’nin tesisinde üretilen bombalar:

 

iouui.jpg

 

 

 

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)