• BIST 116.593
 • Altın 162,981
 • Dolar 3,8063
 • Euro 4,6601
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 15 °C
 • Adana 9 °C
 • Antalya 11 °C

Sayek'ten beklenen açıklama

Nahit DURU

Türkiye kaynıyor, terör, her gün gelen şehit ve sivil ölümleriyle ilgili haberler, öte yandan, pahalılık halkımızı vuruyor. Ancak gündem bu değil. CHP aşağı, CHP yukarı.

CHP'nin sürekli gündemde olması insanın aklına üç ihtimal getiriyor. 

Birincisi CHP günden güne güçleniyor, iktidarı zorluyor, yani çok iyi yönetiliyor. 

İkincisi, CHP kötü yönetiliyor. Üçüncüsü ise, iktidarın ve onun yalakaları gündemi unutturmak için CHP'yi sürekli öne sürüyor. Bu üçüncü olasılık her zaman geçerli, ancak ilk iki madde daha önemli gibi.

Şimdilerde, bir CHP milletvekilinin Atatürk'ün fotoğrafını indirmesinin ardından, CHP'ye "lider" arayışı da başlamış görünüyor. Olağandır, CHP'liler genel başkanlarını değiştirmeyi düşünebilirler. Ancak ABD'nin CHP'ye "lider" aradığı iddiasını kabul etmek mümkün olabilir mi? 

CHP'ye genel başkan seçme yetkisi herkesin bildiği gibi kurultay delegelerindedir. O delegeler de bugüne kadar, özgür iradeleri ile oy vererek genel başkanlarını seçmiştir. 

Yani CHP'ye genel başkan aramak, hatta genel başkanını değiştirmeye kalkmak ABD'nin haddi değildir.

Basında yer alan, ABD'nin CHP'nin başına düşündüğü ismin halen bu partinin genel başkan yardımcısı ve sözcüsü Selin Sayek Böke olduğu, bunun için ABD'ye çağrıldığı iddiası hala yalanlanmamıştır.

Sayek Böke, kendisini DYP'nin sonunu hazırlayan partinin başına bir günde paraşütle gelen Tansu Çiller'e benzetenlere kısmen karşı çıkıyor ve şunları söylüyor:

"...Çiller’e benzediğimi söylüyorlar. Siyaset tarzımız hiç benzemiyor. Ancak Çiller’e benzemek güzel bir şey. Sonuçta bu ülkeye bir kadın olarak başbakanlık yapmış biri. Ancak ben yine de Selin Sayek Böke olarak anılmak istiyorum, Tansu Çiller olarak değil”

Selin hanımın ABD seyahati sırasında bu konunun gündeme getirildiği, görüşmelerde ABD'nin Ankara büyükelçisinin de bulunduğu haberlerine de hala bir açıklık getirtmemiştir.

Selin Sayek Böke, konu ile ilgili iddiaları yalanlamamıştır. Ancak Selin hanım, DYP'yi batırmış Tansu Çiller'e yalnızca ilk kadın Başbakan olduğu için benzetilmesine karşı çıkmamış, siyaset tarzlarının aynı olmadığını söylemekle yetinmiştir. 

Selin hanım ABD'deki temaslarını açıklamak, iddiaları yanıtlamak zorundadır. ABD'de kendisine CHP "liderliği" önerilmiş midir, önerilmemiş midir? Varsa bu önerilere ne yanıt vermiştir. 

Selin hanımın ABD ziyaretini Cumhuriyet gazetesinden Işık Kansu kardeşim gündeme getirdi. Üç dört gün önce de, abcgazetesi.com'un Washington Temsilcisi sevgili Yılmaz Polat da Selin hanımın bu seyahatinden CHP'nin ABD temsilcisi Yusuf Özcan'nın haberi olmadığını yazdı ve bu gezinin neden gizlendiğini sordu.

Selin hanım sessiz kalmayı tercih etti ve hala bir yanıt vermedi. 

Hanımefendinin bir açıklama yapması gerekmez mi?

Bir defa şa çok iyi bilinmelidir.  CHP'nin lidere değil, olsa olsa bir genel başkana ihtiyacı vardır.  Bu kararı da CHP kurultay delegeleri verir.

Lider bir günde olunmaz kuşkusuz. Günü kurtaran, işi günlük polemiklerle götüren kişilere lider denilmeyeceği bir gerçektir. Lider, ileriyi görebilen, ona göre politikalar  üreten, söylevleri ve söylemleri ile geleceği şekillendiren kişidir.
CHP'nin, ve  Türkiye'nin tek önderi, dünya liderlerinin önünde saygı ile eğildiği büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk'tür. 

Atatürk, kendisinden sonra CHP genel başkanlığı, cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık yapmış CHP'lilerin de Önder'i olmuştur. Onlar iktidarları döneminde Atatürk'ün yarım kalan devrimlerini tamamlamaya çalışmışlar, ilkelerine sadık kalmışlardır. 

Bu nedenle de, CHP'ye ABD'nin telkini ile genel başkan seçtirmek, seçmek hiç kimsenin haddi olmamalıdır.

CHP Mustafa Kemal Atatürk'ün, bağımsızlık ilkesini kabul etmiş, bu ilkeyi hep korumuş  İsmet  İnönü'nün, Bülent Ecevit'in genel başkanlığını yapmış bir parti olarak böyle bir telkini asla kabul etmez, edemez.

Tekrarda yarar var...

CHP'nin önderi vardır ve onun adı Mustafa Kemal Atatürk'tür. Olsa olsa, CHP'nin önderinin devrimlerini tamamlayacak bir genel başkana ve kadrolara gereksinimi bulunmaktadır.  Buna karar verecek olanlar da, ABD yetkilileri değil, CHP'nin kurultay delegeleridir.

Kanımca CHP'nin iyi yönetilip yönetilmediği konusuna karar verecek olan da halktır. 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)