• BIST 116.603
 • Altın 172,599
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 11 °C
 • Adana 16 °C
 • Antalya 16 °C

Seçim yasakları öncesi son anket

Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici, seçim yasakları öncesi son anketi araştırma bulgularını kamuoyu ile paylaştı.

Türkiye’deki son üç seçimi en yakın bilen ve K.K.T.C. Cumhurbaşkanlığı seçimini tek bilen Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici araştırma bulgularını kamuoyu ile paylaştı.

1 Kasım'ın en kritik oranları

Gezici Araştırma Şirketi tarafından YSK tarafından belirlenen seçim yasakları kapsamında anket açıklanması için belirlediği son tarih olan 22 Ekim Perşembe günü öncesi son seçim anketini açıkladı. 

17-18 Ekim tarihleri arasında yapılan anketin sonuçlarına göre, 1 Kasım seçimlerinde de sandıktan tek parti hükümeti çıkmıyor. 

PARTİLERİN OY ORANLARI

Araştırmaya katılan halkın 1 Kasım 2015 milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vermek istediğine ilişkin dağılım incelendiğinde % 41,3’ü AKP’ye oy vereceğini ifade ederken % 27’si CHP’ye, % 15,6’sı MHP’ye ve % 12,5’i HDP’ye oy vermek istediğini ifade etmektedir.

AKP VE CHP OYUNU ARTTIRDI

Gezici anketine göre, 7 Haziran sandık sonuçları baz alındığında AKP oy oranını yüzde 0,4, CHP ise yüzde 2,05 oranında arttırdı. MHP oyları ise yüzde 0,69 gerilerken, HDP de anket sonuçlarına göre 7 Haziran'dan bu yana yüzde 0,62 oranında oy kaybetti.

7 Haziran seçim sonuçları:

AK Parti: % 40.87
CHP: % 24.95
MHP: % 16.29
HDP: % 13.12

TÜRKİYE RAPORU BÖLGELER

Marmara Bölgesi

Marmara Bölgesi’nde 7 Haziran 2015 Milletvekili seçim sonuçları ve 1 Kasım 2015 olası beklenen genel sonuçlar incelendiğinde, MHP oy oranında küçük bir artış yaşanırken, AKP oylarında yaklaşık 1 puanlık düşüş beklenmektedir. Bunun yanı sıra CHP oylarında artış beklenirken HDP oylarında kayda değer bir değişiklik beklenmemektedir.

Ege Bölgesi

Ege Bölgesi’nde 7 Haziran 2015 Milletvekili seçim sonuçları ve 1 Kasım 2015 olası beklenen genel sonuçlar incelendiğinde, MHP oylarında 2 puanlık artış beklenirken AKP oy oranında yaklaşık 2 puanlık düşüş beklenmektedir. Bunun yanı sıra CHP oy oranında yaklaşık 3 puanlık artış beklenirken, HDP oy oranında yaklaşık 2 puanlık düşüş beklenmektedir.

İçanadolu Bölgesi

İçanadolu Bölgesi’nde 7 Haziran 2015 Milletvekili seçim sonuçları ve 1 Kasım 2015 olası beklenen genel sonuçlar incelendiğinde, MHP oylarında kayda değer bir değişiklik beklenmezken, AKP oylarında da çok az bir yükseliş beklenmektedir. Bunun yanı sıra CHP oylarında da çok az bir yükseliş beklenirken HDP oylarında kayda değer bir değişiklik beklenmemektedir.

Karadeniz Bölgesi

Karadeniz Bölgesi’nde 7 Haziran 2015 Milletvekili seçim sonuçları ve 1 Kasım 2015 olası beklenen genel sonuçlar incelendiğinde, MHP oy oranında ciddi bir düşüş beklenirken AKP oy oranında ise yükseliş beklenmektedir. Bunun yanı sıra CHP oylarında yaklaşık 1 puanlık düşüş beklenirken HDP oy oranında kayda değer bir değişiklik beklenmemektedir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 7 Haziran 2015 Milletvekili seçim sonuçları ve 1 Kasım 2015 olası beklenen genel sonuçlar incelendiğinde, MHP ve AKP oy oranında kayda değer bir değişiklik beklenmezken, CHP oy oranında 2 puanlık artış ve HDP oy oranında çok az bir artış beklenmektedir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Doğu Anadolu Bölgesi’nde 7 Haziran 2015 Milletvekili seçim sonuçları ve 1 Kasım 2015 olası beklenen genel sonuçlar incelendiğinde, MHP oylarında kayda değer bir değişiklik beklenmezken, AKP oylarında yaklaşık 3 puanlık artış CHP oylarında bir miktar artış ve HDP oy oranında düşüş beklenmektedir.

Akdeniz Bölgesi

Akdeniz Bölgesi’nde 7 Haziran 2015 Milletvekili seçim sonuçları ve 1 Kasım 2015 olası beklenen genel sonuçlar incelendiğinde, MHP oy oranında artış beklenirken, AKP oy oranında düşüş beklenmektedir. Bunun yanı sıra CHP oy oranında düşüş beklenirken HDP oy oranında az bir artış beklenmektedir.

Araştırmanın Künyesi;

Bu araştırma Gezici Araştırma Şirketi tarafından 17 – 18 Ekim  2015 tarihlerinde saha çalışması yapılmıştır.  Araştırmanın örneklemi TÜİK 7 Haziran 2015 milletvekili seçim sonuçları dikkate alınarak, Türkiye’de 7 coğrafi bölgeyi temsil edecek nitelikte oluşturarak düzenlenmiştir. Araştırma kapsamında 36 il ve 126 ilçede 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden, yaklaşık yarısı kadın olmak üzere toplam 4.864 katılımcı üzerinde yürütülmüştür. Yapılan çalışmada tüm veriler hanelere gidilip yüz yüze görüşme metodu ile toplanmıştır.

Örneklemin seçilmesinde, tesadüfü örnekleme yönteminden tabakalı örnekleme yöntemi kullanılıp, görüşülecek deneklerin belirlenmesinde ise cinsiyet ve yaş kotası uygulanmıştır.

Araştırma sonuçları gerek sahada, gerekse bilgisayar ortamında çeşitli kontrollere tabi tutulmuş, elde edilen bulguların tutarlılığı gözlemlenmiştir. Araştırmanın hata payı güven aralığı sınırları içerisinde % 1,5’dir.

ABCgazetesi.com

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)