• BIST 117.522
 • Altın 161,933
 • Dolar 3,7875
 • Euro 4,6596
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 8 °C
 • Adana 10 °C
 • Antalya 9 °C

Selahattin Demirtaş: Cumhuriyet rejimine sahip çıkıyoruz

Selahattin Demirtaş: Cumhuriyet rejimine sahip çıkıyoruz
Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “HDP, Cumhuriyet rejimine demokratikleştirerek sahip çıkan; ortak vatan yaklaşımıyla Türkiye’nin her santimetrekaresini sahiplenen, meşru ve yasal bir partidir” dedi.

Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Edirne Cezaevi’nden Cumhuriyet gazetesine bir mektup yolladı. Selahattin Demirtaş mektubunda, bazı siyasetçilerde “HDP fobisi” olduğunu ve özellikle HDP ile yan yana gelmeme çabası olduğunu savundu. “HDP fobisi”nin AKP’nin Türkiye’yi götürdüğü yıkımın karşısında yanlış bir tavır olduğunu belirten Demirtaş, “HDP, Cumhuriyet rejimine demokratikleştirerek sahip çıkan; ortak vatan yaklaşımıyla Türkiye’nin her santimetrekaresini sahiplenen, laikliği savunan, her türlü şiddete tereddütsüz karşı olan, ülkenin birliği içerisinde Kürt sorununun demokratik çözümü için mücadele eden; kadınların, inançların, yaşam tarzlarının özgürlüğünü savunan; emekten, emekçiden, üretenden yana ekonomik programı olan, altı milyon seçmenin desteğiyle parlamentonun ikinci büyük muhalefet grubuna sahip, meşru ve yasal bir partidir” ifadelerini kullandı.

Demirtaş ayrıca partisini, “Hiç kuşkusuz HDP eleştiriden muaf ve kusursuz bir parti değil. Ama AKP’nin en fazla saldırdığı parti olmasına rağmen, kararlı bir şekilde direnen ve mücadele eden bir partidir elbette” şeklinde yorumladı.

Demirtaş, “HDP fobisi” olduğunu savunduğu kesimleri, “Ancak bunlara rağmen HDP ile yan yana gelmekten imtina edip köşe bucak kaçanlar, AKP ile yan yana gelmekten ve görünmekten nedense rahatsızlık duymuyorlar” ifadeleriyle eleştirdi.

KÜRT SORUNU VE ‘DEMOKRATİK ULUS’
Selahattin Demirtaş, HDP’nin Kürt sorununu “Demokratik ulus” perspektifiyle çözmeyi hedeflediğini belirtti. Demirtaş bu konudaki görüşlerini, “Demokrasi zaten bütün bu farklılıkları eşitçe, barış içinde bir arada yaşatabilmektir. Bütün bu farklılıkları kapsayıcı, eşitler arası hukukla varlıklarını benimseyen ‘demokratik ulus’ çatısı altında birliği sağlamak mümkündür. HDP bunun için vardır ve olmazsa olmazdır” ifadeleriyle dile getirdi.

2019 ÇAĞRISI
Selahattin Demirtaş, yazısını 2019’da yapılacak seçimlere değinerek bitirdi. Demirtaş, 2019 seçim planlarının HDP görmezden gelinerek yapılamayacağını ifade etti. Demirtaş, “HDP seçmeni de diğer seçmenler gibi özgür iradeye sahip yurttaşlardan oluşur. Yurttaşlarımızı kimsenin ‘çantada keklik’ görmemesinde fayda var. Ortak ilkeler belirlenmeden, HDP’nin beklenti ve gelecek vizyonunu hesaba katmadan, sanki HDP birilerine mecburmuş gibi davranarak gerçekçi bir yol haritası oluşturulamaz. HDP’nin en güvendiği seçenek ise “tek başına dahi kalsa faşizme karşı direniş” seçeneğidir. Şu anda acil gündemimiz seçim olamaz. Çünkü ülkede özgür ve serbest seçim koşulları kesinlikle yoktur. Önceliğimiz bu koşulların oluşması için birlikte mücadele etmek olmalıdır. Umutsuzluğa yer vermeden, heyecanla ve şevkle demokrasi mücadelesini büyütme zamanıdır” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Diğer Haberler
   123456
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)