• BIST 115.978
 • Altın 164,065
 • Dolar 3,8194
 • Euro 4,6678
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 14 °C
 • Adana 11 °C
 • Antalya 15 °C

Şenal Sarıhan CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı'na aday oldu

Şenal Sarıhan CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı'na aday oldu
Av. Şenal Sarıhan CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı'na aday olduğunu duyurdu.

Çağdaş Hukuçular Derneği'nde üç dönem genel başkanlık yapan Av. Şenal Sarıhan Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları'nın 13 Şubat 2016 tarihinde gerçekleşecek 12'inci Olağan Kurultayı'nda başkanlığa aday olduğunu açıkladı. 

”Barış Birlik ve Başarı” gerçekleştirilecek olan kurultayda adaylığını bir basın bildirisi ile kamuoyuna duyuran Sarıhan,  şu açıklamalarda bulundu.

“Türkiye’de kadınlar, tıpkı diğer ülkelerdeki kadınlar gibi, verdikleri  mücadele ile güçlenerek siyasette daha etkin bir rol oynuyorlar.

senal.jpg

İktidarın;muhafazakar, gelenekçi ve cinsiyetçi bir tutumla  kadını kamusal alandan çekip eve kapatma, “doğum yapma ve annelik” üzerinden  bedensel bir işleve tanımlama ve böylece emeğini değersizleştirme, esnek ve güvencesiz çalışma koşulları ile  işsizliğe  mahkum etme  girişimlerine karşın,  yaşamın  her alanında  örgütlü şekilde mücadele ediyorlar. İradeleri ve görünürlükleri ile belirledikleri bir kamusal olan yaratıyorlar. Bu alan Türkiye’de özgürlükçü, laik bir demokrasinin oluşması  ve sürdürülmesi için  en önemli olanağı oluşturuyor.

Kadınlar; Toplumsal yaşamı sürdürülemez hale getiren şiddet ve çatışma ortamına karşı barış istiyorlar.

Kayıpları ve yitirdikleri için adalet istiyorlar.

Kuvvetler ayrılığını, hukukun üstünlüğünü, bağımsız bir yargı ile şeffaf denetlenebilir bir yönetme erkini temel alan,laiklik, katılımcılık ve çoğulculuk  esasına dayalı parlamenter bir demokrasi  rejiminde yaşamak istiyorlar.

Siyaset alanını kullanılamaz hale getiren %10 barajının kaldırılmasını istiyorlar.

Sağlıklı sürdürülebilir bir çevreyi savunmanın yaşam hakkını savunmak olduğunu biliyor, her yerde doğaya sahip çıkıyorlar.

Fabrikalarda, okullarda, tarlada, işyerlerinde cinsiyet ayrımcılığına karşı çıkıyorlar. Cinsiyet eşitliğine duyarlı bir bütçeleme ve ekonomik planlama istiyorlar.

Kadın olmalarından dolayı uğradıkları şiddet ve öldürümlere karşı her yerde örgütlü şekilde mücadele ediyorlar.

 Toplumsal yaşamın sosyokültürel, ekonomik, siyasal alanlarını  erkeklerle eşit olanaklara sahip olarak paylaşmak istiyorlar.“Bedensel bir imge”  olarak tanımlanmayı reddediyorlar.“Özel olan da politiktir” ilkesinden hareket ile ait oldukları sınıflar ve kültürlerüstü bir ortak mücadele alanı yaratıyorlar.

Bu mücadelelerin en etkin ve en önemli odaklarından birini, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları  oluşturuyor.

Bir kadın, bir  öğretmen ve insan hakları savunucusu bir  hukukçuolarak, bütün düşünce ve eylemliliğimle  parçası ve  sürdürücüsü  olduğum bu tarihsel birikimi, aktivist ve bir politikacıkimliğim ile  daha  kalıcı, daha güçlü yapmak için CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığına adayım.

Göreve gelecek arkadaşlarımla birlikte,politik söylem ve araçlarımızı daha kendimize özgü ve etkin şekilde oluşturacağımız,  toplumsal alanın bütününü Parti politikalarımız doğrultusunda eyleme geçireceğimiz ve Türkiye’yi kalıcı  barış koşullarında, insan haklarına dayalı,  laik ve özgür bir  demokratik yönetime kavuşturacağımız  bir dönem  yaşayacağız.

Buna olan inancımla, 21.Yüzyıl gerçeğini ve ihtiyacını karşılayan,başarılı bir Kongre geçirmemizi diliyor, saygılar sunuyorum.”

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)