• BIST 103.200
 • Altın 196,867
 • Dolar 4,7083
 • Euro 5,4926
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 24 °C
 • Adana 25 °C
 • Antalya 22 °C

'Sileceğiz süpüreceğiz manşetlerinin Kürtler'in duygu dünyasındaki karşılığını düşünmüyorlar'

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşecek olan Demirtaş ziyaret öncesi açıklama yaptı.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Rusya'ya gidecek olan Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ziyaret öncesi açıklamalarda bulundu.

Geçen yıl dünyanın birçok yerinde diplomatik görüşmeler yaptık" diyen Demirtaş, "Daha önce Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Bovdamov ile de görüştük. Daha önce Lavrov görüşmesi mümkün olmamıştı. Daha önce bu girişimler vardı ama tarih bugüne denk geldi" ifadelerini kullandı.

İMC'nin haberine göre Demirtaş, ziyaret için şöyle konuştu:

Bu ziyaretle ilgili yapılan çiğ yorumları yadırgadığımızı belirtmek isteriz. Türkiye’nin iç ve dış sorunlarına uluslararası ilişkilere dair politikalarımız var. Bunların hiçbiri asla Türkiye aleyhine değildir. Ama hükümetin iç ve dış politikalarını tümden benimsemek zorunda değiliz.

Zaten hükümetin bu politikalarının yanlış olduğunu belirterek, sert bir şekilde eleştiriyoruz. Sorunların çözümü konusunda elimizde küçük de olsa bir imkan varsa Türkiye toplumunun lehine değerlendirmek isteriz. Suriye çözümü için görüşlerimizi belirteceğiz. Türkiye pasaportuna sahip çok sayıda vatandaşımız mağdur olmuş durumda. Hükümet bunlarla ilgili hiçbir şey yapmıyor. Bunların sorun ve sıkıntıları için neler yapılması gerekiyor?

Dün gece Sayın Sinirlioğlu ile görüştük. Dışişlerinin görüşleri varsa onları almak istedik kısa bir not bize iletildi. Biz Suriye ve Ortadoğu genelinde Türkiye’nin etkili bir güç olması gerektiğini düşünüyoruz ve böyle olabileceğine inanıyoruz.

Türkiye olmadan sorunları çözmenin zor olduğunu biliyoruz. Ama AKP politikaları ile bunun imkansız olduğunu düşünüyoruz. AKP Türkiye’nin gücünü zayıflatan taraf ülke haline getiren mezhepçi politikalarla kredilerini tüketti. Biz bu politikaları eleştiriyoruz ve bunları içeride, dışarıda dile getiriyoruz. Parlamentoda bilgi verebiliriz. Görüşmelerin sonuçlarını paylaşmaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.

Büyük fiyasko

Kara Kuvvetleri’nin 10 bine varan askeri ile haritaların önünde operasyonlar yapıyorlar. 150 bin nüfuslu ilçeler abluka altında ve bunu başarı öyküsü olarak anlatıyorlar. Ortada büyük bir fiyasko vardır. ‘Suriye’de halkına karşı tank kullanan yönetim meşru değil’ diyen hükümet bugün kendi ilçelerine tank sokmuş halkına tank atışı havan topu atışı yapıyor.

“Balkona çıkan, sokağa çıkan, kafasını pencereden çıkaran keskin nişancılarla öldürülüyor. Bir kaç saat sonra ‘Teröristler öldürüldü’ deyip o insanları katli vacip insanlar olarak gösteriyorlar. Devlet bu konuda kararlı olabilir, yakabilir, yıkabilir. Bunları daha ağır bir şekilde yapabilir. Ama hiçbir şey kazanamaz. Bunu unutuyorlar.

“Cizre’de, Silopi’de mesele gerçekten 10-20-30 PKK’li olsaydı şimdiye kadar çözülmüş olmaz mıydı? Halk bu özyönetim arkasında olduğu için hepsi hedef haline getirilmiş. Ortada 3-5 çapulcu terörist yok. Ortada halk olarak kabul edilmemiş bir topluluğun hak talebi var. Devletin bu hak talebinde karşı tankla topla saldırısı var. Hendekler ondan sonra ortaya çıktı.

“Şırnak’ta özyönetim istiyoruz diyen belediye eşbaşkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri tamamı tutuklanmış, içeri atılmış, hepsi müebbet hapisle yargılanıyor. Ne hendek vardı ne barikat? Başbakan bunu itiraf ediyor, ‘İlçe ilçe operasyon yapma kararı almıştık’ diyor.

“HDP tabanın iradesi kırılmak isteniyor. Biat etsinler isteniyor. Çünkü AKP 7 hazirandan sonra bir tek Kürtlerden çekiniyor. Başka örgütlü güç kalmamıştı. Şimdi Kürtlerin bu örgütlü iradesini kırmaya çalışıyor.”

“Bugün Kürtlerin küçümsediğiniz barikat, hendek dediğiniz şey darbeye karşı direniştir. Darbe yapılmıştır. koalisyon kurulmasına Meclis’in açılmasına izin verilmemiştir. Toplum korkutulmuş, Ankara ve Suruç’ta katliamlar yapılmış, yeniden tek başına iktidar elde edilmiştir.

“Buna karşı toplum sessiz mi kalacak? Katliamlara karşı halk kurbanlık koyun gibi mi davranacak? Güvenlikçi politikalardan bugün vazgeçerlerse toplum bugün barışçıl politikalardan yanadır. Allah aşkına Kürt sorunu yoktur, masa yoktur, diyen kimdir. Barış diyen biziz bu beyefendilerin hepsi asacağız keseceğiz diyor savaşçı olan biz oluyoruz. Türkiye toplumu bu ahlaksızlığa ikiyüzlülüğe dikkat edilsin.”

“Saray Bosna’da 4 yıl boyunca abluka yaşandı ne yaptı oradaki insanlar. Hendek kazdılar, barikat kurdular, perde astılar, yer altına tüneller kazandılar. Aynı şeyi Davutoğlu bugün kendi ülkesinde ilçelerine de yapıyor.

“Özyönetim nedir? Gelsinler dinlemek istiyorum dese ne kaybeder hükümet. Kendi halkı ile konuşamayan hükümet tankı topu göndereceğine ne kazanacak. Genelkurmay Başkanı’nı göndereceğine sen git. Dinle ne kaybedersin.

“Siyasetçi sensin sorumluluk sende. Siyasi sorumluluk mevkiinde olan sensin. Bu çaresizliğin acizliğin göstergesidir. Özyönetim diktatörlüğün panzeridir. Bu demokratik halk yönetimi talebidir o yüzden dinlemek istemiyorlar. Şırnak halkı özyönetim değil de diktatörlük ya da başkanlık sistemi ilan etseydiler kutlayacaklardı. Halkın ilanları tek adamlığı boşa çıkarıyor bunu istemiyorlar.”

Davutoğlu'ndan destek paketi
Öte yandan, Başbakan Ahmet Davutoğlu da AKP Meclis Grup Toplantısı'ndaki konuşmasında Güneydoğu'daki son gelişmelere değindi.

"Halkımız terörün baskısına boyun eğmiyor, diyaretli duruşundan taviz vermiyor" diyen Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
"Hiçbir vatandaşımız PKK'nın tuzağına düşmedi. Terör örgütü ve destekçileri çaresizliklerini yalanla kapatmaya çalışıyor.
"Herkesin hayat hakkını korumak devletin ve hükümetimizin asli vazifesidir. Vatandaş ile teröristi birbirinden devlet olarak ayıran bir dikkat ile hareket ediyoruz."
Başbakan Davutoğlu hükümetin Güneydoğu için hazırladığı destek paketini de devreye soktuğunu açıkladı.
Davutoğlu, esnafın kayıplarının ve mağduriyetinin giderileceğini; ' terör sebebiyle ellerinde bir bavulla yola düşen vatandaşların, esnafın' her türlü ihtiyacının karşılanacağını söyledi.

Önlem paketi kapsamında;
Esnafın vergi ve prim borçları Mayıs ayına kadar uzatıldı. Esnaf 3 aylık beyannameleri Ağustos'a kadar uzatabilecek.
Yeniden yapılandırmadan yararlanan mükelleflerin bu kanundan yararlanma süresi 31 Ağustos 2016'ya kadar uzatıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı eksikleri tamamlamak için çocuklara haftasonu ve ara tatilde yoğunlaştırılmış eğitim verilecek. Sokağa çıkma yasağının olduğu yerlerde öğretmenler izinli olacak.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)