• BIST 103.328
 • Altın 193,733
 • Dolar 4,6527
 • Euro 5,4829
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 24 °C
 • Adana 24 °C
 • Antalya 24 °C

Skandal! AKP'liler kendi önergelerini karıştırdı

Skandal! AKP'liler kendi önergelerini karıştırdı
Meclis’te skandallar Genel Kuruldan komisyonlara taştı.

Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda görüşülen Serbest Bölgeler Kanununda Bakanlık ve AKP Milletvekillerinin aynı madde üzerinde birbiriyle çelişen 3’er önerge vermeleri, verilen önergelerde sürekli hata yapmaları komisyonu kilitledi. Önergelerdeki çelişkiler için komisyon görüşmelerine ara verildi ve sonra görüşmelere devam edildi. 
Tasarının görüşülmesi sırasında verilen önergelerde hatalar yine birbirini izledi, aynı madde hakkında birbiriyle çelişki taşıyan gerekçelerin değiştirilmesi unutuldu ve böylece değişiklik yapılmak istenen kanun maddeleri birbirine aykırı biçimde yazıldı,uyum sağlanmasında sıkıntı çekildi.
CHP Milletvekilleri Kazım Arslan-Denizli Mv., Didem Engin-İstanbul Mv., Tahsin Tarhan-Kocaeli Mv., İrfan Bakır-Isparta Mv., Akif Ekici-Gaziantep Mv. bu şekilde kanun yapma yöntemine tepki gösterdi ve şunları ifade ettiler:

“Kendi kanun tasarısı hakkında dersine yeterince çalışmamış bir bakanlık ve AKP milletvekilleriyle karşı karşıyayız. Kanun yapma işi, çelişkili önergeler arasında bilmece, bulmaca çözme mesaisine dönüştü.
Bir AKP önergesini tartışırken aynı konuda tam tersi bir AKP önergesiyle karşı karşıya kaldık. İmza atan AKP vekilleri dahi duruma hayret ederlerken, bazıları önergeyi anlamaya çalışırken arka odalardan, bürokratlardan tam tersi bir madde ve önerge getirilmiştir. 

unnamed-126.jpgunnamed-(1)-104.jpgunnamed-(2)-073.jpg
Bugünkü haliyle Meclis, bürokratik vesayete terk edilmiş, konuyla ilgili kurum ve kuruluşların sözü arkaya itilmiştir. Alt komisyon kurulması gereken bir durum var iken bu yapılmamıştır. Kritik olan bu kanun tasarısına ilişkin kim hangi önergeye imza verdiğini bilmiyor, Bakan hangi önergeyi anlattığını açıklayamıyor. İmzacı vekiller tekliyor, dersine çalışmadıkları için konuyu izah edemediler.
Hükümet tasarısı 9 ay önce gelmiş, uzun süre komisyonda bekletilmiştir. Başbakan değişmiş, bakan değişmiş,daha sonra önümüze getirilmiştir. Komisyon ve Bakanlık geçen hafta bu gelen tasarıya göre sunum yaptı, biz de hazırlandık. Dün kanun tasarısı için toplantıya başladık ama bir türlü maddelerin görüşülmesine geçilemedi, iktidar kadroları sürekli ara verdi. 
Dün sabah 10’dan akşam 5’e kadar bekledik, komisyon bir türlü başlayamadı ve bugüne ertelendi. Bugün sabah 11’de ancak başlayan komisyonda bir de gördük ki, Bakanlık ve AKP Milletvekilleri kanunun her maddesinde son dakika önergeleriyle işi çıkılmaz hale getirmiştir. 
Komisyon çalışmaları sırasında,önergelerinin gerekçesini değiştirmeyi unutuyorlar, önergede “Milli Savunma Bakanlığından görüş alınır” diyor ama önerge gerekçesi “alınmaz” diyor. 
Önergeler komisyonun yan odasında bürokratlarca hazırlanıyor ama ne vekillerin, ne de sivil toplum örgütlerinin ve meslek örgütlerinin haberi var. İçeride önergelerin ne anlattığını anlamaya çalışıyoruz ama dışarıda Meclis üzerinde tam bir bürokratik vesayet uygulanıyor. 
Önergelerin yazımı dahi hatalı biçimde önümüze sunuluyor. Kanunun hangi maddesinde, hangi değişikliğin yapıldığını anlayalım, gelin alt komisyon kuralım diyoruz ama reddediliyor.
Bu şekilde yasa yapmak, Meclis iradesinin ne hale getirildiğinin açık özetidir.Biz, sağlıklı yasa yapma sürecinin bizzat iktidar eliyle tıkandığını, Meclis iradesinin hiçe sayıldığını bugün açıkça görüyoruz. Yaşanan bu durumu kamuoyuyla paylaşıyoruz.”
 


Etiketler: , ,
   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)