• BIST 117.651
 • Altın 166,968
 • Dolar 3,9253
 • Euro 4,8117
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 17 °C
 • Adana 19 °C
 • Antalya 17 °C

Sokağa çıkma yasağına itirazı AHİM de reddetti

İHM Şırnak'ın Cizre ilçesinde 14 Aralık'tan bu yana devam eden sokağa çıkma yasağının kaldırılması ve operasyonların durdurulması için tedbir konması yönündeki başvuruyu reddetti.

Güneydoğu’da uygulanan sokağa çıkma yasağını ilk kez doğrudan yani iç hukuk yollarını tüketmeden AİHM’e taşıyan avukatların başvurusu karara bağlandı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 30 gündür devam eden sokağa çıkma yasağı Diyarbakır Barosu’ndan Av. Neşet Girasun ve Batman Barosu’ndan Erkan Şenses tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşınmıştı. Cizre'nin Nur Mahallesi'nde yaşayan Ömer Elçi adına yapılan başvuruda, Şırnak Valiliği'nin 14 Aralık günü ilan ettiği sokağa çıkma yasağının kaldırılması, güvenlik operasyonlarının durdurulması veya uluslararası standartlara uygun yürütülmesi için geçici tedbir talebinde bulunulmuştu.

 AİHM Türkiye'den savunma istedi: Cizre ve Sur'da sokağa çıkmak neden yasak?

Başvuruyu dilekçenin gönderildiği gün incelenmek üzere kayda alan AİHM tarafından Türkiye'ye gönderilen savunma talebinde sokağa çıkma yasağının yasal dayanağının ne olduğuna cevap verilmesi istendi. Hükümetin sokağa çıkma yasağının uygulandığı bölgede gerçekçi ve yeterli sağlık hizmetlerinin sunulup sunulamadığını ve temel ihtiyaçların karşılanıp karşılanamadığını da soran AİHM, son olarak başvurucunun evini terk etmek istemesi halinde tahliyesinin sağlıklı bir şekilde yapılıp yapılamadığı sorusunun da cevaplanmasını istedi. Gönderilen yazıda başvurucu temsilcisi avukatların dilekçesinde belirttiği sivil ölümlerle ilgili de Türkiye'nin savunması istendi.

 Sokağa çıkma yasağına AYM de dokunmadı: Koşullar oluşmadı

KARARA BAĞLANDI

Türkiye’nin savunmayı göndermesi üzerine AİHM bugün talebi karara bağladı.

AİHM'in kararında, 12 Ocak 2016'da Mahkeme İçtüzüğü uyarınca başvurunun acilen tebliğ edilmesine, aynı gün yine içtüzük uyarınca başvurunun öncelikli olarak incelenmesine karar verildiği belirtildi. Kararda, "Bölgedeki aşikar olan vahim durum dikkate alındığında, mahkeme, vücut bütünlükleri bakımından korumasız durumda olan başvuranların talep etmeleri halinde gerekli bakıma, yardıma erişebilmelerini sağlamak üzere tüm makul adımların hükümet tarafından atılacağına güvendiğini dile getirmektedir" ifadesi kullanıldı.

TEK YARGIÇ KARARI: TEDBİR KARARI YOK, ŞARTLAR DEĞİŞEBİLİR

Avukat Erkan Şenses’in açıklamasına göre karar tek bir yargıç tarafından verildi. Kararda, “AİHM, her ne kadar bölgedeki durum çok ağır olsa da hükümetin gerekli adımları atacağına inanıyor. AİHM eldeki verilerle tedbir kararı veremeyeceğini ancak şartlar değiştiğinde tekrar başvuru yapılabileceğini kaydediyor” denildi.

Erkan Şenses; "AİHM Cizre'de yaşayan Ömer Elçi hakkında yaptığımız tedbir talepli başvuruyu karara bağladı. Tek yargıç tarafından verilen karara göre, AİHM her ne kadar bölgedeki durum çok ağır olsa da mahkeme talep edilmesi halinde hükümetin gerekli adımları atacağına inanıyor. AİHM eldeki verilerle tedbir kararı veremeyeceğini ancak şartlar değiştiğinde tekrar başvuru yapabileceğimizi belirtmiş. AİHM yapacağımız esas başvuruyu da hükümete öncelikli olarak bildireceğini belirtmiş. Tek hakim başvurumuzu usulü işlemlerin devamı için AİHM ilgili dairesine tevdi ettiğini belirtmiş"

Şenses sözlerine şu şekilde devam etti:

'ESAS BAŞVURUYU YAPACAĞIZ'

''Kısacası AİHM tedbir kararı vermiyor ancak konunun takipçisi olmamızı da istiyor. Ömer Elçi adına esas başvuruyu en kısa zamanda yaparak ihlal talebinde bulunacağız. Ömer Elçi adına yapacağımız esas başvuruda Sözleşme’nin 46. maddesi bağlamında AİHM’in hükümete gerekli tedbirleri alması yönünde tavsiyede bulunmasını da talep edeceğiz. Şartlar değiştiğinde ise tekrar tedbir talebinde bulunacağız.”

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)