• BIST 115.147
 • Altın 163,118
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 13 °C
 • Adana 12 °C
 • Antalya 15 °C

Sosyalistlerden birlikte mücadele çağrısı

Sosyalistlerden birlikte mücadele çağrısı
HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerine yönelik gözaltı ve tutuklamalar üzerine sol parti ve kurumlar açıklamalar yayınladı.

HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerine yönelik gözaltı ve tutuklamalar üzerine sol parti ve kurumlar açıklamalar yayınladı. Açıklamaların ortak noktası, Türkiye’nin bir ‘saray darbesiyle karşı karşıya’ olduğu uyarısıydı.
Kurumlardan yapılan açıklamalar şöyle:
Birleşik Haziran Hareketi: Türkiye, karanlık bir uçurumdan aşağıya doğru yuvarlanıyor. 15 Temmuz darbe girişimi bahane edilerek bir Saray Darbesi gerçekleştiriliyor. 4 Kasım tarihi itibarıyla, sözde demokrasi de artık tedavülden kaldırılmıştır. HDP Eşbaşkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş da dahil olmak üzere pek çok HDP milletvekilinin evlerine yapılan polis baskını ile birlikte Türkiye’de artık başka bir döneme geçilmiştir. Bu, “İleri Demokrasi” palavrasının sonu, “İleri Faşizm”in ilanıdır! Bu, fiili bir darbedir! Darbeye karşı direniş meşrudur, haktır. Saltanata geçit vermeyeceğiz!

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP): Türkiye, bu gece yeni bir boyut kazanan Saray rejiminin darbesine sahne oluyor! Görülüyor ki Erdoğan yanına aldığı Bahçeli ile ittifak içinde Başkanlık uğruna Türkiyeyi ateşe ateşe atmaktadır. Anayasasız ve Meclissiz fiili dikta yönetimi altında, tüm muhalefeti de ezerek atılmak istenen Başkanlık adımına karşı mücadele edeceğiz. Sonunda Türkiye toplumu, kendi iktidarı için ülkeyi her yönden bir dağılma ve çökme sürecine sokan AKP-Saray rejimine son verecektir.
Emek Partisi (EMEP):Başta Diyarbakır olmak üzere HDP’li belediye eş başkanlarının ardından parti eş başkanları da dahil milletvekillerinin gözaltına alınmaları, demokrasiden geriye fazla bir şey kalmadığının yeni bir göstergesidir. Bu gidişat durmalı, halka haksızlık ve hukuksuzluğun dayatılmasından vazgeçilmelidir.

Komünist Parti (KP):Bu saldırganlığın özü AKP’nin toplumun bütün kesimlerini baskılamaktan başka çaresinin kalmamış olmasıdır. Bu bir toplu çözülüştür. AKP’nin şimdilik saldırmaya gücünün olduğu görülüyor. Ancak AKP gücü olduğu için değil, saldırmaya mahkûm olduğu için bunları yapmaktadır. Bu yolun çıkışı yoktur. Düzenin çıkışsızlığı emekçi halkımıza çıkartılmış bir davetiyedir.
Halkevleri:AKP faşizmi bütün muhalefeti ve ülkeyi teslim almaya çalışmaktadır. İktidarının devamını ancak faşizmle, diktatörlükle sürdürebileceklerini düşünenler başkanlık rejimine geçişin de kendilerine biat etmeyen tüm kesimleri baskı altına alarak, sindirerek mümkün olabileceğine inanmaktadır. Demokrasiden, laiklikten, eşitlikten, özgürlükten, barıştan yana olan herkesi faşizme karşı yan yana, omuz omuza mücadeleye, birlikte direnmeye çağırıyoruz.


   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Diğer Haberler
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)