• BIST 78.844
 • Altın 125,412
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 1 °C
 • İzmir 11 °C
 • Adana 20 °C
 • Antalya 19 °C

Sporda şiddet, Amedspor ve iki yüzlü basın

Hayri CEM

Sporda şiddet sorunu bizim gibi az gelişmiş ülkelerin önemli sorunlarından biridir. Gelişmiş ülkeler bu sorunu çıkardıkları yasalar ve esnetmedikleri uygulamalarla büyük ölçüde halletmişlerdir. Bizim ülkemizde ise bu soruna 2011 yılında çıkartılan 6222 sayılı kanunla çözüm aranmıştır.

Kanunların uygulanmadığı durumlarda kanuna konu olan fiiller, daha yaygın ve daha şiddetli bir şekilde karşımıza çıkarlar. Nitekim söz konusu yasa uygulanmadığı için sporumuzda şiddet de önlenemiyor.

Bu yasanın uygulanmasını kimler engelliyor?

Öncelikle kulüplerin popülist yöneticileri! Gözaltına alınan taraftarları kurtarma operasyonunu avukatlardan önce bu yöneticiler yapıyorlar. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki şehirlerde kulüp yöneticilerinin polis üzerindeki etkisi inanılmayacak kadar çok. Spor suçu işlemiş olan taraftarlara polis ve savcılar da toleranslı davranıyorlar. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki illerin polis teşkilatı yerel halkla arasının bozulmasını istemediğinden suçlu taraftarların cezalandırılmaması için elinden geleni yapıyorlar.

Beşiktaş’ta yöneticilik yaptığım dönemde, bir Anadolu şehrine maç yapmaya gittiğimizde, o ilin polis müdürü ile holiganlık ve spor suçları üzerine sohbet ederken aynen şunları söylemişti; “Sonuçta siz maçtan sonra gidiyorsunuz ama biz günün 24 saatini bu insanlarla geçiriyoruz.” Yani, biz bu insanlarla iyi geçinmek durumundayız demek istiyordu. İşin en komik yanı da politikacılar kendi çıkarttıkları bu yasanın işlememesi için ellerinden geleni yapıyorlar. 2011 yılında Bursa’da, Beşiktaş maçı öncesinde şehir bir savaş alanına dönmüş ve 18 kişi gözaltına alınmıştı. O sene Bursa’dan milletvekili olan Bülent Arınç’ın üç-beş oy fazla alma uğruna Bursaspor’a verilen cezayı kaldırtmak için yaptıkları dün gibi hafızalarda yer alıyor.

* * *

Pazar günü Trabzonspor-Fenerbahçe maçında yaşanan olaylar son derece çirkindir.  Bazı taraftarlar sahaya inmiş ve bir taraftar çizgi hakemine saldırarak yumruklamıştır. Bu tür olaylarının engellenebilmesi için 6222 sayılı yasa toleranssız olarak herkese uygulanmalı ve suçlular yasada belirtilen en ağır cezayı almalıdır. Yasama, görevini yapmış ve bu yasayı çıkartmışsa, yargı da bu yasayı esnetmeden uygulayarak tüm taraftarlara, işlenecek suçların kesinlikle, hiçbir tolerans görmeden, yasada belirlenen şekilde cezalandırılacağı konusunda güvence vermelidir. Ne zaman ki insanlar, işlenen suçların cezasız kalmadığını görürler, o zaman bu tür suçlar azalır.

Doğal olarak bu haber tüm gazetelerin manşetlerine taşınmış. Hatta pek çok ülkede gazete ve TV haberlerinde de yer almış. Ama aynı gün, ülkenin başkentinde, vahim bir spor suçu daha işlenmiş; Amedspor yöneticilerine Ankara'da, stadyumda, hem de protokol tribününde, demir çubuk ve sopalarla saldırılmış, bir yönetici duvardan aşağı kata atılmıştır. Yaşanan olayın videosu seyredildiğinde, saldırının basit bir yumruklaşma olmadığı, adam öldürmeye tam teşebbüs suçunun işlendiği görülmektedir

Aynı gün yaşanan bu olaylardan birincisi sıradan, kendini bilmez bir taraftar tarafından yapılırken, diğer olay protokol tribününde, yani İl Spor Müdürlüğünün dağıttığı biletlerle girilen bir tribünde, bir kulübümüzün başkan ve yöneticilerine yapılmıştır. Yasal açıdan ve kuralların ihlali açısından bakılınca ikinci olay daha vahimdir. Ancak birinci olayın öznesi Fenerbahçe ikinci olayın öznesi Diyarbakır'ın Amedspor'u olunca ikinci olay geçiştirilmiştir.

* * *

Olay yandaş basında yer almazken, objektif gazetecilik yaptığını iddia eden Doğan Gurubu medyasında son derece az yer buldu. Olaya sadece Cumhuriyet, BirGün ve ABC Gazetesi gibi muhalif medya kuruluşları yer verdi.

Şayet bu ülkede barış ve huzur istiyorsak bu olayın sanıkları derhal yakalanmalıdır.

Şayet bu ülkede üstünlerin hukukundan değil de hukukun üstünlüğünden bahsediyorsak söz konusu yasa hiç esnetilmeden uygulanmalıdır.

Şayet bu ülkede halkların kardeşliğinden bahsederken samimiysek, herkesin eşit vatandaş olduğunu iddia ediyorsak bundan sonraki Amedspor maçlarının barış ve huzur içinde oynanmasını sağlamalıyız.

Yoksa bu gidiş hiç iyi değil.

Ben hayatımın hiç bir döneminde insanlarımızın bu kadar kamplaştırıldıklarını hatırlamıyorum.

Sonumuz hayır ola!

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.