• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 10 °C
 • Adana 15 °C
 • Antalya 14 °C

Suriye halkı zafere hazırlanıyor

Esad'ın Moskova ziyareti, gericilerin ve emperyalistlerin yenilgisini simgeliyor.

Suriye halkı 5 yıldır emperyalizme ve insanlık tarihinin tanık olduğu en kanlı terör çetelerine karşı direniyor.  Bu direnişinde yaklaşık 50 bin askerini kaybetti. On binlerce çocuk, kadın ve sivil insan bu çeteler tarafından vahşice katledildi. Kentleri yağmalandı… Fabrikaları yerinden sökülüp dünyanın gözü önünde Türkiye’ye taşındı. Tarihi değerleri harap edildi. Ama Suriye halkı direnmekten vaz geçmedi.

Esad'dan Moskova'ya sürpriz ziyaret

Erdoğan panikle Putin'i aradı

Bugün gelinen aşamada Suriye direnişiyle kazanırken başta AKP iktidarı olmak üzere, emperyalizmin işbirlikçisi bölge ülkeleri ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. Özellikle Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Moskova ziyareti, bölge gericiliğinin, emperyalist müdahale ve saldıranlığın yenilgisini simgeliyor. Esad'ın Moskova ziyaretinin siyasi anlamı budur. Bu ziyaret, siyasi arenada küresel gericiliğin tükeniş sürecine girdiğini yansıtırken, yeni emperyalist girişim olan "Esad'lı geçiş modeli" gibi hamlelerin de kesin olarak çöktüğünü gösteriyor. 

Bugün Suriye Ordusu'nun Rusya, İran ve Lübnan Hizbullahı'nın da desteğiyle başlattığı geniş kapsamlı askeri harekat ile gelinen aşama, bölge direniş güçlerinin siyasal zaferinin açık ilanı anlamına gelmektedir.

Arap gericiliği ve emperyalist güçlerle birlikte hareket eden AKP iktidarı, 5 yıldır Suriye’deki rejimi her türlü kirli yöntemlere başvurarak yıkmaya çalışıyor. Dünyanın değişik ülkelerinde taşınan cihatçılar Türkiye üzerinden Suriye’ye sokularak katliamlar yapmalarına olanak sağlandı. Silah ve her türden lojistik destek verildi. Uluslararası hukuk hiçe sayılarak bir başka ülkeye- Suriye’ye- terör ihraç edildi..

AKP iktidarının bu mezhepçi tavrı sonrasında, küresel cihatçı güçler Suriye'de belirli bölgeleri ele geçirdi ve denetimindeki bu bölgelerde sivil insanları katletti, vahşi cinayetler işledi. Cihad nikahı adı altında kadınlara tecavüz edildi. 

Suriye'de olup bitenlerin temel sorumlularından biri olan AKP Hükümeti'nin yönettiği türkiye komşu bir ülkeye terör ihraç eder duruma gelmiş ve bu tavrı değişik dönemlerde dünya kamuoyunca da eleştirilmişti. Tüm eleştirilere rağmen başta ABD olmak üzere emperyalizmin bölgedeki taşeronluğuna soyunan AKP Hükümeti, mezhepçi bir tutumla silah sevkiyatını sürdürmüş, dünyanın değişik ülkelerinden gelen cihatçı terör gruplarının Suriye’ye geçişlerini organize etmiştir. Suriye devleti Erdoğan rejimin bu tutumunu değişik zamanlarda Birleşmiş Milletler'e şikayet etmişti. Şam yönetimi, uluslararası hukukun çiğnendiğini, Suriye’nin egemenlik haklarının ihlal ettiğini belirtmiş ise de ciddi bir sonuç alamamıştır.

Bütün tepkilere karşın MİT’in kontrolünde yardım adı altında silah sevkiyatlarına devam edilmiş ve bu sevkiyatlar ortaya çıktıkça devlet gücü kullanılarak gizlenmeye çalışılmıştır. Tonlarca silah ve mühimmat yasadışı yollardan Suriye’deki terör gruplarına taşınmış ve katliamlarda suç ortaklığı yapılmıştır.

Bugün Suriye ordusu ve müttefikleri tüm sahalarda askeri üstünlüğü ele geçirmiş ve temizlik operasyonlarına başlamış durumda. Özellikle İdlib ve Halep varoşlarında başlatılan geniş kapsamlı askeri operasyonun çok yakında sonuçlarını vermesi bekleniyor. Öyle görülüyor ki, AKP devşirmesi küresel cihatçılar bu bölgelerden ya çekilecekler ya da imha olacaklar. 

Özellikle Rusya'nın devreye girmesi, hem bölgesel hem de küresel dengeleri Suriye bağlamında deştirdi. Bu arada AKP iktidarının Türkiye'yi doğrudan kanlı bir savaş macerasına sürükleme olasılığı da ortadan kalktı.

Askeri operasyonların Türkiye sınır bölgelerine kadar uzanacağı ve “güvenli bölge” iddiasıyla yağmalanan İdlib kentinin de çok kısa zamanda yeniden  özgürleştirileceğini söyleyebiliriz.

Suriye'nin içine girdiği yeni süreçte çok kısa zamanda ciddi gelişmelere herkes hazır olmalı. Öyle ki, 5 yıldır devam eden kaotik süreç, artık niteliksel kazanımlarla yeni bir boyut kazandı. Artık açıkça söyleyebiliriz; Suriye halkı, emperyalizme ve bölge gericiliğine karşı direndi ve kazandı. AKP ve desteklediği gerici terör çeteleri kaybetti.

Etiketler: , , ,
   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)