• BIST 117.522
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,7875
 • Euro 4,6596
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara 3 °C
 • İzmir 8 °C
 • Adana 11 °C
 • Antalya 10 °C

Suriye kazandı, kazandık!

Suriye kazandı, kazandık!
Özgürlük yaşam kadar önemliydi. Onurlu Suriye halkı özgür yaşamı seçti. Ve kazandı.

Ömer Ödemiş*

Soçi’de yapılan görüşmeler ve sonrasında yapılan açıklamalar, Suriye ordusunun ve müttefiklerinin sahadaki kazanımlarının diplomatik alanda tescil edilmesi anlamına gelmektedir...

Emperyalizmin ve gericiliğin Suriye devletini parçalama girişimi, tüm ahlaksız ve insanlık dışı yöntemlere rağmen başarısız olmuş, Suriye halkı onurluca direnerek özgürlüğünü kazanmıştır. AKP'nin gerici müttefiklerinin ve emperyalizmin kirli Suriye politikası 2 yıl kadar çökmüş, Suriye ulusu özgürlüğü için direnmeyi seçmiştir.

Hemen herkes Suriye halkının teslim olacağını, Suriye devletinin gerici terör örgütlerin katliamları ve saldırıları karşısında tutunamayacağını, değişik mezheplerden ve etnik kimliklerden oluşan Suriye ordusunun dağılacağını beklerken, tam tersi oldu. Suriye halkı kenetlenerek, gericiliğe ve emperyalist işgal hamlesine karşı direndi. Ağır bedeller ödedi. Yüz binden fazla askerini, gencini ve direnen insanını kaybetti. 15 bin çocuk daha ne olduğunu anlayamadan, gerici saldırılarda can verdi. Yüz binlerce sivil insan yaşamını kaybetti.. Kentler yıkıldı, canlar yakıldı.

Özgürlük yaşam kadar önemliydi. Onurlu Suriye halkı özgür yaşamı seçti. Ve kazandı.

Suriye de savaşın en yoğun haliyle sürdüğü dönemde, oğlunu kaybeden bir babanın, parçalanmış cesetler arasında olan oğlunu teşhis edemeyince görevlilere söyledikleri yüreğimde derin bir iz bırakmıştı. Böyle inançlı bir halkın kaybetmeyeceğine bir ke daha inanmıştım.

 Lazkiye bölgesindeki askeri bir kontrol noktasına yapılan bir saldırı sonrasında onarca asker parçalanarak can vermişti. Parçalanmış cesetlerden teşhis o kadar zormuş ki, yaşlı bir adam saatlerce bakınıp durmuş, oğlunu tanıyabilmek için. Sonra görevli doktorun yanına giderek, yıkılmış bir halde, 'Oğlum' demiş;

"Buradan herhangi birini ver, ben götürüp gömeyim. Hepsi benim oğlum zaten. Hepsi benim şehidim. Hangisini gömdüğümün, mezarın başına gidip ağladığımın ne önemi var."

Suriye halkı bu amansız savaşta, her şeyiyle direndi. Genç çocuklarını ardı ardına toprağa verdi. Ama asla yılgınlığa kapılmadı. Asla teslimiyeti düşünmedi. Bir yaşam savaşı, varoluş savaşı verdi. Ve zaferi yüreğini vererek kazandı.

Tüm dünya Suriye'nin zaferini kabul etmek zorunda kaldı. En zoru ise Erdoğan'ın kabul etmesiydi. Erdoğan çok direndi. En son ana kadar belki diyerek hamleler yaptı. Astana da alınan kararlara oymayarak, kendine alanlar yaratmaya çalıştı. Eski müttefiklerini korumak ve toparlanmalarını sağlamak için el altından onlarca şey yaptı. Paralı milis güç oluşturarak Suriye sahasında onlar üzerinden hareket kabiliyeti kazanmaya çalıştı. Devşirme Türkmenler ve Ahrar-ı Şam gibi cihatçı güçlerle Suriye sahasın da etkinlik alanları kapmaya çalıştı. Ruslar sahada neredeyse her noktaya hakimdi. Erdoğan'ın bu hamlelerini boşa çıkarttı.

Son noktada Erdoğan Suriye politikasının iflas ettiğini, sahada yenildiklerini, Suriye'nin de bulunduğu çözüm masasına oturarak, ortak bildiriye imza atarak, Suriye Arap Cumhuriyetinin siyasi ve coğrafi bütünlüğünden yana olduğunu açıklayarak kabul etti.

Artık son bir adım kalmıştı. Her türlü kirli yöntemi kullanmasına rağmen yıkamadığı Suriye halının lider Beşar Esad ile el sıkışmaktı. Yüz binlerce insanın kanı pahasına gelinen bu noktanın son hamle Suriye ordusunun tüm Suriye coğrafyasında denetimi sağlaması için adım atılmasıdır. Bunun için son cabalar ve gerekli görüşmeler yapılmaktadır. ABD askeri gücünün ve Türkiye askeri gücünün Suriye topraklarından çıkması sonrasında Kürt halkıyla ortak bir yaşam noktasının yakalanması kalıcı barış için kaçınılmazdır.

Suriye devlet yetkililerinin bu yönde görüşmelerde bulunduğu ve belli ön anlaşmalara varıldığı söyleniyor. Bu önemli bir kazanım olacaktır. Farklılıklarıyla güçlü olan Suriye halkı kısa sürede özgür bir ortamda onurluca yeni yaşamlarını kuracaklardır. Suriye halkı bu kazanımıyla tüm dünya halklarına umut kaynağı olacaktır.


*ABC Gazetesi Ortadoğu Temsilcisi

 

 

 

 

 

 

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Diğer Haberler
  • Yeni çıkan kitaplar / 19 Şubat 201819 Şubat 2018 Pazartesi 14:51
  • Haftanın çok satan kitapları / 12 Şubat 201812 Şubat 2018 Pazartesi 15:59
  • Haftanın Kitabı: 'Doksan Beş tez'12 Şubat 2018 Pazartesi 15:54
  • Editörün seçtikleri / 12 Şubat 201812 Şubat 2018 Pazartesi 15:50
  • Yeni çıkan kitaplar / 12 Şubat 201812 Şubat 2018 Pazartesi 15:13
  • Editörün seçtikleri / 5 Şubat 201805 Şubat 2018 Pazartesi 18:58
  • Haftanın çok satan kitapları / 5 Şubat 201805 Şubat 2018 Pazartesi 17:13
  • Yeni çıkan kitaplar / 5 Şubat 201805 Şubat 2018 Pazartesi 16:16
  • Haftanın Kitabı: 'Mavi Vatan Yazıları'05 Şubat 2018 Pazartesi 15:08
  • Ertürk Akşun’dan aşkın ve dostluğun romanı; “Ve Kızın Adı Gece”30 Ocak 2018 Salı 19:03
  • 123456
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)