• BIST 116.603
 • Altın 172,599
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 11 °C
 • Adana 16 °C
 • Antalya 16 °C

Suriye tasarısı BMGK'dan geçti: Esad seçimi kazanırsa devam edecek

Suriye'de siyasi çözüm için yol haritasını içeren karar BM Güvenlik Konseyi tarafından kabul edildi. Buna göre; İlk adım olarak Suriye'de ülke çapında ateşkes ilan edilecek ve geçiş hükümeti kurulacak.

Suriye’de barış süreci için hazırlanan karar tasarısı, TSİ 23:00′te yapılan oylama ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde kabul edildi.

New York’ta ABD, Rusya ve Türkiye başta olmak üzere ilgili ülkelerin katıldığı Suriye toplantısında anlaşmaya varıldı. Alınan kararlar Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından da kabul edildi.

Toplantıda varılan anlaşmaya göre Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad makamını korudu, ancak önümüzdeki 6 ay içinde ‘inandırıcı, kapsayıcı mezhebe dayalı olmayan bir geçiş hükümeti kurulması’ zorunluluğu ile 18 ay içinde ‘serbest, adil bir seçim ve yeni anayasa yapılması’ şartı konuldu.

Viyana’da Ekim ayında varılan üç temel madde New York’ta hayata geçirildi. Bunlar; ateşkes ilanı, muhaliflerle Suriye rejimi arasında görüşmelerin başlaması ve diplomatik yol haritası.

New York’ta 7 saat süren pazarlık sonunda tarafların anlaşmaya vardığı taslak metin BMGK’ya gönderildi. Konsey’e başkanlık eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, metni oylamaya açtı. Oylamada 15 üyenin desteği ile varılan anlaşma uluslararası resmiyet kazandı.

Uluslararası Suriye Destekleme Grubu’nun 6 hafta içinde düzenlediği üçüncü Suriye barış toplantısına 17 ülke ile 4 uluslararası kuruluş (BM, AB, Arap Birliği ve İslam Konferansı
Teşkilatı) katıldı.

KARARA BAĞLANAN ANLAŞMADA NELER VAR?

- Tasarı, Suriye lideri Beşşar Esed ile Suriyeli muhaliflerin görüşmelerini şart koşuyor ve bunun da Ocak ayında başlaması hükmünü içeriyor.

- Ateşkesin de bu görüşmelerle eş zamanlı olarak başlaması şartı bulunuyor.

- Konsey’in karara bağladığı anlaşmada Suriye’de 18 ay içinde genel seçimlerin yapılması ile yeni anayasanın da hazırlanması da şart koşuluyor.

- Anlaşma, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’e Rusya, İran, Suudi Arabistan başta olmak üzere bölge ülkeleri ile, Avrupa Birliği’nin diplomatik bir yol haritası oluşturması için bir araya getirme görevi veriyor.

- Karar, aynı zamanda 6 ay içinde inandırıcı, güvenilir bir geçiş hükümeti kurulmasını da içeriyor.

- Cenevre bildirgesinin de esas alınması ve Suriye'nin geleceğini ancak Suriye halkının belirleyeceği yolundaki ilkeye bağlı kalınması, anlaşmada yer alan hükümler arasında bulunuyor.

- Anlaşmada Esad’ın geleceği ya da BM tasarısının öngördüğü 18 ay içindeki seçimlerde aday olup olmayacağı konusuna vurgu bulunmuyor.

- Suriye’de savaşan gruplardan hangilerinin terör örgütü olarak tanımlanacağı ve hangilerinin BM bünyesindeki müzakerelere katılacağına ilişkin bir liste yer almıyor. Diplomatlar, terörist gruplar listesinde anlaşma sağlanamamasını barış geçiş sürecini olumsuz etkileyeceğine dikkat çekiyor.

POLİTİK ÇÖZÜM YERİNE ARTIK ‘DİPLOMATİK YOL HARİTASI’ 

Cuma günü varılan anlaşma ile Suriye iç savaşına politik çözüm yerine ‘diplomatik yol haritası’ vurgusu dikkat çekti. Diplomatlar, kararı, anlaşmada şart koşulan seçimi Esad’ın kazanması durumunda devlet başkanlığı görevine devam edeceği anlamına geldiği şeklinde yorumlandı.

BM Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilen karar ile Esad’ın durumu açıkça dile getirilmedi, ancak ‘devlet kurumlarına dokunulmayacak’ maddesi dikkat çekti. Bu ifadenin diplomatlara göre açılımı ise, ülkenin laik, üniter yapısının korunacağı anlamına geliyor.

ABD, Suriye barış toplantısında Esad’ın görevini terk etmesi konusundaki ısrarında geri adım attı.

Anlaşmada, Esad ile muhaliflerin, Ocak ayının ilk haftasında görüşmelere başlaması da karara bağlandı. Tarafların görüşmesi BM gözetimi altında yapılacak.

KERY: SAVAŞI DURDURMANIN ZAMANI GELDİ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, toplantıda, "Suriye'de savaşı durdurmanın zamanı geldi. Suriye'de IŞİD ve Esad dışında bir seçenek sunacağız" dedi. Kerry, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın geleceği konusunda ise "keskin görüş ayrılıkları" olduğunu söyledi.

LAVROV: ESAD'IN GELECEĞİ KONUŞULMADI

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, toplantıda bazı ülkelerin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın siyasi geleceğine ilişkin konuyu gündeme getirmeye çalıştığını, ancak toplantıda bunun görüşülmediğini aktardı. Toplantının öncelikli olarak Suriye'deki siyasi müzakerelere ve 'terörizmin yok edilmesi'ne odaklandığını belirtti.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)