• BIST 102.258
 • Altın 190,236
 • Dolar 4,5836
 • Euro 5,3954
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 22 °C
 • Adana 20 °C
 • Antalya 23 °C

Suudi Kral görgüsüzlüğü ile geldi: 546 saray odası 400 zırhlı araç!

Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz, G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Antalya’ya geldi. Kral Salman özel villalarda konaklayacak. Suudi Kralı için Antalya'da 400 zırhlı araç kiralandı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud, 15-16 Kasım tarihlerinde düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Antalya’ya geldi. Antalya Havalimanına inen Suud Kralı Selman’ı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Antalya Valisi Muammer Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel karşıladı. Karşılama töreninde Kral Selman’a çocuklar çiçek takdim etti.

Suud Kralı Selman, buradan karayoluyla konaklayacağı Kundu Oteller Bölgesindeki Mardan Palace’a hareket etti. Suud Kralı ve heyetinin gelişi nedeniyle havalimanında iki helikopter ve çok sayıda lüks aracın bekletildiği görüldü. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud’un gelişi dolasısıyla havalimanı ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

İLK GELEN LİDER SUUDİ KRAL 

Antalya’da 15-16 Kasım’da düzenlenecek G-20 Liderler Zirvesi için kente gelen ilk lider Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz oldu. Kral Salman dün saat 17.00 sıralarında Antalya Havalimanı’na özel uçağıyla iniş yaptı. Kral Salman, öğle saatlerinde kente gelen Prens Telal ve Suudi üst düzey yetkililer tarafından yoğun güvenlik önlemleri altında karşılandı. Havalimanından otele geçişi için iki helikopter apronda hazır bulundurulurken, Kral Salman 60’a yakın lüks araçtan oluşan bir konvoyla Mardan Palace Hotel’e geçmeyi tercih etti. Suudi Arabistan Kralı’nın geçişi sırasında havalimanı ile otel arasındaki 15 kilometrelik yol güzergahında özel harekat timleri ve polis tarafından yoğun güvenlik önlemi alındı.

LÜKS ARAÇLAR OTELE SIĞMADI 

Yaklaşık bir hafta önce Kral Salman ve Prens Telal’a ait özel eşyalar çarşafından bardağına kadar özel uçakla Antalya’ya getirilmiş ve havalimanından da 16 kamyonla kalacakları otele nakledilmişti. Kral Salman ve koruma heyeti için ise zırhlı 65 özel Mercedes de getirtilmişti. Yaklaşık 1000 kişilik Suudi Arabistan heyetinin kullanımı için zırhlı 65 Mercedes’in yanısıraTürkiye’nin çeşitli yerlerinden ve çoğunluğu yine Mercedes marka 400 lüks araç kiralandı. Fiyatları 500 bin lira ile 1 milyon lira arasında değişen lüks araçlarda otelin içindeki park alanlarına sığmayınca otel çevresindeki yola park edildi.

546 SARAY ODASI HAZIRLANDI 

Mardan Palace’ta konaklayacak Suudi Kral Salman ve Prens Telal için altın yaprağı süslemeli tatlılar ikram edilecek. Suudi heyet için geceliği minimum 800 Euro’dan başlayan ve 15 bin Euro’ya kadar çıkan 20 farklı konseptli 546 saray odası hazırlandı. Kraliyet ailesinin üst düzey mensupları için hazırlanan kral dairesi ve villaların geceliği ise 9 bin Euro’dan başlıyor.

Protestolar için alarm: Spor salonları gözaltı merkezi yapıldı

G-20 zirvesinin yapılacağı Antalya'da protesto eylemlerine karşı alarm durumuna geçildi.

Antalya Havalimanı'nda bugün büyük hareketlilik başladı. G-20 protestoları nedeniyle 30 bin eylemcinin geleceği Antalya'da zirvenin yapılacağı bölgeye eylemcilerin karadan, havadan ve denizden gitmesini engellemek için alarma geçildi.

G-20'nin Liderler Zirvesi 15- 16 Kasım tarihlerinde Türkiye’de gerçekleşecek. Zirvenin yapılacağı Belek, 'kırmızı bölge' olarak işaretlendi. Bu işaret, liderler ve onlara eşlik edecek heyetler bölgede bulunduğu sürece Belek'in uçuşa kapatılması, sivil araç ve giriş çıkışlarının yasaklanması ve Belek'te yaşayanlar dahil kimsenin münferit hareket edemeyeceği anlamına geliyor. Zirvenin yapılacağı alanla Belek merkezi arasında 2 katlı bariyerler örüldü. Bariyerler, Belek sahilinde yer alan otellere ulaşımı sağlayan Turizm Caddesi'nde 4 kilometre boyunca uzanıyor. G-20'nin Antalya Zirvesi için kente liderlerle birlikte onlara eşlik edecek 13 bin kişi gelecek. 

BELEK'TE 28 OTEL KAPATILDI

Zirvede 1400'ü trafik ekibi 12 bin polisin yanı sıra, 11 bin personel de havalimanında karşılamadan Belek'te toplantıların yapılacağı otellere kadar pek çok alanda görev alacak. Belek'te G-20 Zirvesi için 28 otel kullanılacak. Toplantılar Regnum Carya Golf & SPA Resort'ta yapacak. Zirve Pazar günü saat 12.00'de gerçekleştirilecek 'Resmi Karşılama Töreni' ile başlayacak. Saat 13.00'te zirvenin açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Saat 15.00'te ise fotoğraf çektirilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvenin ikinci günü, yani 16 Kasım Pazartesi saat 15.30'da kapanış konuşmasını gerçekleştirecek.

SAVAŞ GEMİSİNDE KALABİLİR

Zirveye katılacak liderlerin ne zaman gelip ayrılacağı, hangi otelde kalacağı gibi konular, güvenlik gerekçesiyle açıklanmıyor. ABD Başkanı Barack Obama'nın Antalya'ya başkanlık uçağı 'Air Force One' ile havalimanına pazar günü gelip, buradan helikopterle zirvenin yapılacağı Belek'teki otele geçmesi bekleniyor. Obama için zirvenin merkez oteli Regnum Carya'da kurşun geçirmez camları olan lüks bir villa inşa edildi. Deniz kenarındaki bu villanın çevresi de saldırılara karşı hava savunma sistemleriyle donatıldı. Ancak Obama'nın bu villa yerine Antalya Körfezi'ne demirleyecek ABD donanmasına ait bir savaş gemisinde kalması en güçlü olasılık olarak duruyor. Başkan Obama savaş gemisinde kalmayı tercih etmesi durumunda körfezdeki gemiyle otel arasındaki ulaşımı helikopterle sağlayacak. Obama'nın Pazartesi günü zirve bitiminde Antalya'dan ayrılması bekleniyor. 

KARAYOLUNDA HAYAT DURACAK

G-20 üyesi ülkelerin yanı sıra 6 ülkenin de davetli olduğu zirvede, heyetler Belek'e 27 kilometrelik karayoluyla ulaşacak. Zirve için güzergahta 4 kavşak inşa edildi ve hat kesintisiz ulaşıma açıldı. Çift şeritli yolun Belek'e giden bölümü zirve için konukların gelmeye başlamasıyla birlikte sadece heyetlerin geçişine ayrılacak. Yolun diğer kısmı ise sivil araçların gidiş ve gelişine ayrılacak. Devlet başkanları karayolunu tercih ederse 27 kilometrede tüm trafik duracak. Yoğun güvenlik önleminin alınacağı karayolu 87 kamerayla gözetlenecek ve 7 noktaya kurulacak plaka tanıma sistemiyle de takip edilecek. Kameralar ayrıca aracı kullanan kişinin de yüzünü kaydedecek. Eğer, yolda G-20'de plaka kaydı olmayan bir araca rastlanırsa ya da şoförün görüntüsünün G-20 güvenlik sistemiyle uyuşmadığı görülürse güvenlik güçleri o araca anında müdahale edecek.

PROTESTOLARA 30 BİN KİŞİNİN GELMESİ BEKLENİYOR

Polis zirveyi protesto için Antalya'ya dünyanın değişik ülkelerinden 30 bin civarında eylemcinin gelmesini bekliyor. Zirvenin yapılacağı kırmızı bölgeye eylemcilerin karadan, havadan ve denizden gidebileceği tek yol dahi bırakılmazken, polisin hazırlıkları eylemciler nerede tespit ederse orada durdurmak üzerine. Kalabalık gözaltılar için hem Antalya merkezde hem de Belek'in bağlı olduğu Serik İlçesi'nde birer spor salonu 'gözaltı merkezi' olarak belirlendi.

G20'DE BEKLENEN PROTESTOLAR

Antalya'da G20 protestoları nedeniyle 30 bin eylemci beklenirken, eylem ve protestoların kent merkezinde Cumhuriyet Meydanı, Büyükşehir Belediyesi, Aydın Kanza Parkı'nda yoğunlaşacağı, Belek bölgesinde ise Dikilli Köyü meydanında olacağı değerlendiriliyor.

Emek ve Demokrasi Güçleri, G20 Liderler Zirvesi nedeniyle 'eylem' kararı aldı. DİSK, KESK ve TMMOB'a bağlı sendika ve meslek odalarıyla birlikte siyasi partiler ve demokratik kitle örgütlerinin yer aldığı Emek ve Demokrasi Güçleri, Pazar günü Antalya kent merkezindeki Aydın Kanza Parkı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na yürüyüş yapacak.

Halkevleri ve Öğrenci Kolektifi'nin 4 üyesi G-20 zirvesini protesto için 15 Kasım Pazar sabahı zirvenin yapıldığı Belek'e yürüyüş gerçekleştirecek.

Eylem ve protestoların 'kırmızı bölge' ilan edilen Belek'e en yakın noktada Dikilli Köyü'nde yoğunlaşması bekleniyor. Belek merkezine girişte güvenlik koridorunun başladığı köy merkezinin, G20 aktivistlerinin liderlere 5 kilometre uzaklıktaki bu noktada protesto gösterilerinde bulunacağı, güvenlik birimlerinin bu alanda yoğun güvenlik önlemi aldığı öğrenildi.

Greenpeace'nin de G20 zirvesinde eylem yapabileceği konuşuluyor. Eylemlerini son ana kadar büyük gizlilik içerisinde yürüten Greenpeace'nin Antalya'daki zirve nedeniyle ses getirecek bir eyleme imza atabileceği belirtildi.

PROVASI TRAFİĞİ FELÇ ETTİ

Sadece G-20 için kullanılacak Antalya Havalimanı'ndan Belek'e uzanan 27 kilometrelik yolda, öğle saatlerinde küçük bir prova gerçekleştirildi. Zirve boyunca trafik akışının tek şeritten verileceği güzergahta gidiş yolu G-20 dolayısıyla protokol yolu olarak ayrılırken, polis öğle saatlerinde yolun tek şeride düşürülmesinde izlenecek yolu belirlemek için Havalimanı kavşağından itibaren yolu trafiğe kapattı.

Aynı zamanda Antalya'yı Serik, Manavgat ve Alanya'ya bağlayan tek ana ulaşım aksında taşıt trafiğinin, üç şeritten tek şeritlik ara geçişle yolun güneyine alınması sırasında kilometrelerce uzunluğunda kuyruk oluştu. Kuyrukta dakikalarca beklemek zorunda kalan Antalyalıların tepkisini çekti. Güzergah 1 saate yakın kapalı kalırken polis bu sırada hem trafiğin tek şeride düşürülmesini hem de protokol yollarına yan yollardan sızma olup olmadığını kontrol etti. Yaklaşık 1 saatin ardından yol taşıt trafiğine tekrar açıldı.

Havalimanı- Belek arasındaki 27 kilometrelik yoldaki tek şeritli trafik uygulaması, bu gece yarısından itibaren başlayacak.

ZİRVEYE KATILANLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arjantin Dışişleri Bakanı Hector Timerman, Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, Kanada Başbakanı Stephen Harper, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Endonezya Başkanı Joko Widodo, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Japonya Başbakanı Shinzô Abe, Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Peña Nieto, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan Kralı Salman, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye, Başbakan Ahmet Davutoğlu, İngiltere Başbakanı David Cameron, ABD Başkanı Barack Obama, Avrupa Birliği Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker.

Zirveye davet edilen konuk liderler ise Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Malezya Başbakanı Najib Tun Razak, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy.

HANGİ OTELLERDE KALACAKLAR?

Rusya Devlet Başkanı Putin ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe Maxx Royal'de, Almanya Başbakanı Angela Merkel Kempinski The Dome'da konaklayacak. Susesi Otel zirvenin davetli liderleri Malezya Başbakanı Najib Tun Razak, Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong ve Arjantin Dışişleri Bakanı Hector Timerman ile birlikte Birleşmiş Milletler, IMF ve Dünya Bankası heyetlerini ağırlayacak. Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye'nin Cornelaia Deluxe Otel'de konaklaması beklenirken IC Santai Otel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Endonezya Başkanı Joko Widodo'yla birlikte Avrupa Birliği heyetlerini konuk edecek. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Türk heyetlerinin Regnum Carya ve Zeynep Golf Resort'ta kalmasının beklendiği zirvede İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ve Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto, Bellis Deluxe Otel'de konaklayacak. Hindistan Başbakanı Narendra Modi konaklamak için mimarisiyle ülkesini andıran Spice Otel'e tercih ederken oteli İtalya Matteo Renzi ile paylaşacak. Avustralya Başbakanı Tony Abbott ise Titanic Deluxe Otel'de, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping Sueno Otel'de, Kanada Başbakanı Stephen Harper de Ela Quality Resot Otel'de, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma ise Sirene Belek Otel'de konaklayacak. Zirvenin yapılacağı Belek dışında ise Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz 1000 kişilik heyetiyle Kundu bölgesindeki Mardan Palace Otel'de konaklayacak.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)