• BIST 108.615
 • Altın 144,981
 • Dolar 3,4955
 • Euro 4,1321
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 23 °C
 • İzmir 27 °C
 • Adana 27 °C
 • Antalya 27 °C

Tabib Odası makatından salatalık çıkan imamla ilgili açıklama yaptı

Tabib Odası makatından salatalık çıkan imamla ilgili açıklama yaptı
İstanbul Tabip Odası İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Dr. Ardıl Bayram Şahin, bugün basına yansıyan "Makatından salatalık çıkan imam görevden alındı" haberine tepki gösterdi.

Dr. Şahin, o imamla ilgili özel bilginin paylaşılmasının da, imamın görevden alınmasının da hak ihlali olduğunu belirterek, "Medya suça ortak oluyor" dedi.

İstanbul Tabip Odası, bugün basına yansıyan “Makatından salatalık çıkan imam görevinden alındı” haberine tepki gösterdi.

İstanbul Tabip Odası İnsan Hakları Komisyonu’ndan Dr. Ardıl Bayram Şahin, imamın tıbbi bir durumdan dolayı hastaneye başvurduğunu belirterek Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Hasta Hakları Yönetmeliği’nde hastanın kişisel bilgisinin basına sızdırılmasının suç olduğunu belirtti.

T24'ten Mehmet Efe Altay'ın haberine göre, Dr. Ardıl Bayram Şahin, medyanın da yapılan insan hakkı ihlaline ortak olduğunu vurgularken, soruşturma açılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Yaşanan hak ihlalinin özellikle kamuda çalışıp farklı cinsel pratiklere sahip olan kişilerin hastaneye başvurmasının önüne geçebileceğini de söyleyen Dr. Şahin, “Sağlık hakkına ulaşımın engellenmesine zemin hazırlanmaktadır” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Kayseri'nin Hacılar ilçesinde bir camide imam olarak görev yapan 39 yaşındaki F.M., önceki gün sahurda rahatsızlanınca ambulansla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilmiş, iddiaya göre burada yapılan cerrahi müdahale ile makatından salatalık parçası çıkarılan F.M., Kayseri Müftülüğü tarafından açığa alınmış ve soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma başlatma sebebi basın ile paylaşılmamıştı.

TABİP ODASI İNSAN HAKLARI KOMİSYONU'NDAN ŞAHİN'İN AÇIKLAMASI

Dr. Ardıl Bayram Şahin’in açıklaması şöyle:

“İmamın makatından salatalık çıktı haberini okurken dikkat edilmesini gereken hususlar var. Hasta mahremiyetini hiçe sayarak bu özel bilgiyi basına kim sızdırdı? Bunun suç olduğu Hasta Hakları Yönetmeliği’nin ‘Bilgilerin Gizli Tutulması’ bölümünde açıkça yer alıyor. Bu suçu işleyen personelin ve diğer kimselerin hukuki ve cezai sorumluluğunu gerektirir. Şu an bu kişisel bilginin kim tarafından paylaşıldığını bilmiyoruz. Kayseri Tabip Odası’nın konu ile ilgileneceğini düşünüyorum."

"GÖREVDEN ALINMASI KABUL EDİLEMEZ"

Dr. Şahin, tıbbi bir durumdan dolayı hastaneye başvuran bir kişinin görevden alınmasının kabul edilemez olduğunu belirtirken, “Soruşturmanın neden başlatıldığını ve imamın neden görevden alındığını bilmiyoruz. Kişinin kendi vücudu ile ilgili bir tasarrufu nedeniyle hastaneye başvurmuş olması görevden uzaklaştırılmasını gerektirmez. Bununla ilgili şu an herhangi bir açıklama yapılmadı” diye konuştu.

"MEDYA SUÇA ORTAK OLUYOR"

Medyanın da insan haklarını ihlal ettiğini söyleyen Dr. Şahin, “İmamın mesleği üzerinden genel ahlakı norm kabul ederek çarpıtılmış haberler yapıldığı görülüyor. Bu durum mevcut olan insan hakları ihlalini derinleştirmektedir” dedi.

“SAĞLIĞA ULAŞIMIN ÖNÜNE GEÇİLİYOR"

Dr. Şahin, soruşturma ve görevden uzaklaştırmanın sağlığa ulaşımda engellenmeye zemin hazırladığını ifade ederken, “Özellikle kamuda çalışan ve farklı cinsel pratikleri olan kişilerin cinsel sağlıkları ile ilgili herhangi bir durumda hastaneye başvurmalarının önüne geçmekte ve açıkça sağlık hakkına ulaşımın engellenmesine zemin hazırlamaktadır” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK BAKANLIĞI NE DİYOR?

Bilgilerin Gizli Tutulması

Madde 23- Sağlık hizmetinin verilmesi sebebiyle edinilen bilgiler, kanun ile müsaade edilen haller dışında, hiçbir şekilde açıklanamaz.

Kişinin rızasına dayansa bile, kişilik haklarından bütünüyle vazgeçilmesi, bu hakların başkalarına devri veya aşırı şekilde sınırlanması neticesini doğuran hallerde bilginin açıklanması, bunları açıklayanın hukuki sorumluluğunu kaldırmaz.

Hukuki ve ahlaki yönden geçerli ve haklı bir sebebe dayanmaksızın hastaya zarar verme ihtimali bulunan bilginin ifşa edilmesi, personelin ve diğer kimselerin hukuki ve cezai sorumluluğunu da gerektirir.

Araştırma ve eğitim amacı ile yapılan faaliyetlerde de hastanın kimlik bilgileri, rızası olmaksızın açıklanamaz.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   İlgili Haberler
   Diğer Haberler
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)