• BIST 115.147
 • Altın 163,118
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 13 °C
 • Adana 12 °C
 • Antalya 15 °C

Tahir Elçi'yi on binler uğurladı

Tahir Elçi’nin tabutunun üzerine Diyarbakır Barosu’nun ambleminin olduğu bir örtü serildiği görüldü. Elçi'nin tabutunu meslektaşları omuzladı.

Diyarbakır'da dün çatışmalarda zarar gören Dört Ayaklı Minare'de basın açıklamasının ardından, çıkan çatışmada vurularak ölen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, yaklaşık 50 bin kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı. Törende sık sık çocukları Arin ve Nazelin'e sarılarak gözyaşları döken Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi, "Seni faili meçhuller ordusu karşılayacak. Tanıtmaya ne hacet, seni bütün faili meçhuller, seni bütün ailen tanır. Biz seni buradan izledik. Bizim gibi faili meçhullere bir ömür adadın" dedi.

Diyarbakır'da şehit olan iki polis için tören düzenlendi

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, dün merkez Sur İlçesi'nde bulunan kentin simgelerinden tarihi Dört Ayaklı Minare'de basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından Gazi Caddesi üzerinde güvenlik güçlerinin takibinde olan araçta bulunanların ateş açıp 2 polisi şehit edip, 1 polisi de yaraladıktan sonra Elçi'nin de bulunduğu minarenin bulunduğu bölgeye ellerinde silahlarla kaçmaları üzerine, bölgede bulunan polislerin ateş açmasıyla çıkan çatışma sırasında Elçi, ensesinden giren tek kurşunla yaşamını yitirdi.

Hayatını kaybeden Elçi'nin cenazesi bu sabah saatlerinde Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi morgundan avukatlar tarafından omuzlarda alındı. Elçi'nin tabutunun üzerine Diyarbakır Barosu'nun amblemi olan bir örtü serilerek, cenazesi töreninin yapılacaı Koşuyolu Parkı'na doğru yürüyüşe geçildi.

'BARIŞ ELÇİSİ'

Yürüyüş sırasında Elçi'nin fotoğrafının bulunduğu Türkçe ve Kürtçe, 'Seni unutmayacağız' yazılı pankart taşındı. Omuzlarda cenaze aracına kadar taşınan Elçi'nin cenazesi, Elazığ Caddesi üzerindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı binası önünde üzerinde Elçi'nin fotoğrafı bulunan ve 'Barış elçisi' yazılı fotoğrafının bulunduğu cenaze aracına alındı.

Aracın önünde CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili ve eski Diyarbakır Barosu Başkanı Sezgin Tanrıkulu, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Büyükşehir belediye Eş Başkanı Fırat Anlı, avukatlar ile vatandaşların bulunduğu grup yürüyerek, 3 kilometre mesafedeki Koşuyolu Parkı'na gitti.

50 BİN KİŞİ UĞURLADI

Elçi için, Koşuyolu Parkı'ndaki Yaşam Hakkı Anıtı önünde düzenlenen cenaze törenine HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, 80 ilin baro başkanları, HDP'li milletvekilleri, Diyarbakır Büyükşehir belediye Başkanı Gültan Kışanak, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, İstanbul Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ın da aralarında olduğu belediye başkanları, lçi'nin eşi Türkan, çocukları Arin, Nazelin ile yaklaşık 50 bin kişi katıldı.

Elçi’nin cenazesi meslektaşı olan avukatların omuzlarında taşınıyor. Tahir Elçi’nin tabutunun üzerine Diyarbakır Barosu’nun ambleminin olduğu bir örtü serildiği görüldü. Kortej cenaze törenini düzenleneceği Koşuyolu Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. Avukatlar yürüyüşte üzerinde Türkçe ve Kürtçe olarak “seni unutmayacağız” yazan ve Elçinin fotoğrafının bulunduğu pankart taşıyorlar.

Diyarbakır'da dün vurularak öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin cenazesi, Selahattin Eyyubi Hastanesi’nden alındı. Elçi için Koşuyolu Parkı'nda tören düzenlendi. Törende konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Tahir Elçi biliyordu, yatağında yastığında ölmeyeceğini biliyordu" dedi.

Elçi’nin cenazesi meslektaşı olan avukatların omuzlarında taşındı. Tahir Elçi’nin tabutunun üzerine Diyarbakır Barosu’nun ambleminin olduğu bir örtü serildi. Kortej cenaze töreninin düzenleneceği Koşuyolu Parkı’na doğru yürüyüşe geçti.

DEMİRAŞ: YATAĞINDA ÖLMEYECEĞİNİ BİLİYORDU

Avukatlar yürüyüşte üzerinde Türkçe ve Kürtçe olarak “Seni unutmayacağız” yazan ve Elçi'nin fotoğrafının bulunduğu pankart taşıdı. Koşuyou Parkı'nda Tahir Elçi'yi binlerce kişi karşıladı.

Tören alanında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kısa bir konuşma yaptı. Demirtaş şunları söyledi:

"Önemli olan nasıl öldürüldüğümüz değil, nasıl yaşadığımızdır. Bizler topraklarımızda çok acı gördük. Yaşımızdan çok daha fazla süren savaşlar gördük. Her gün cenazeler kaldırdık. Morg kapılarında büyüdük. Elbet topraklarımıza barış gelecek, bunu biliyoruz. Tahir Elçi’nin son sözleri bizim de sahipleneceğiz barış bayrağıdır. Biz kan istemedik, ölüm istemedik, özgürce yaşamak istedik. Gerçekleri konuşanlara yaşam hakkı tanımıyorlar, kendi öz yurdumuzda. Gerçekler acıdır, ama birilerinin söylemesi gerekir. 

Tahir Elçi biliyordu, yatağında yastığında ölmeyeceğini biliyordu. Her birimiz öyle değil mi? Çocuklarımız torunlarımız öleceklerse eceliyle rahat ölsünler diye biz canımızı ortaya koyduk. Bizi bu şekilde korkutacaklarını zannediyorlarsa yanılıyorlar. Sevgili eşinin de belirttiği gibi binlerce on binlerce faili belli karşılayacak Tahir başkanımızı. Tıpkı vatanımız gibi, tıpkı Kürdistan toprakları gibi acılıdır yaşam öyküleri. Seni Allah’a emanet ediyoruz. Çok şükür ki yüzbinlerce dostumuz var. Kürdüyle türküyle bir arada demokrasiye inanan yüzbinler bugün arkandan ağıt yakıyor. Yiğit gençlerimiz var, gözün arkada kalmasın. 

Bu siyasi cinayetin tam olarak aydınlanacağından şüphemiz var. Haklı şüphemiz var. Geçmişte o kadar çok benzer acılar yaşandı ki, “failler yakalanacak” diye içimiz rahat uğurlayamadık. Bu devleti ele geçiren herkes devleti kendi malı gibi kullandı. Devlet hepimizin olsun diye çok uğraştık, uğraşıyoruz. Ama Kürt halkı şunu iyi biliyor. Tahir’i öldüren devletsizliktir. Çünkü biliyoruz ki bugün barış elçisi başkanımızın arkasından oh olsun diyen on milyonlar da var. Ankara’da bu acıyı yüreğinde hissetmeyen bir yönetim var, anlayış var. Nasıl bizim devletimiz, yönetimimiz diyebilirsin? Tahir başkanın mirası emaneti ağırdır. Ama halkımız bu ağır yükü taşırken tarihi sorumluluğu da unutmayacaktır. 

Keşke bize nasip olmasaydı senin tabutunun önünde konuşmak. Kolay değil ama bugünler de geçecek. Hepimize sabır diliyorum."

TÜRKAN ELÇİ: 'BİZİM GİBİ FAİLİ MEÇHULLERE BİR ÖMÜR ADADIN'

Törende sık sık çocukları Arin ve Nazelin'e sarılarak gözyaşları döken Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi, "Seni faili meçhuller ordusu karşılayacak. Tanıtmaya ne hacet, seni bütün faili meçhuller, seni bütün ailen tanır. Biz seni buradan izledik. Bizim gibi faili meçhullere bir ömür adadın. Kaldı mı senin gibi kınalı güvercinler. Elçi'nin gülümseyen yüzüne bir akşam inecek. Valla ne diyeyim, geldiğim yerde topu topu bir avuç güvercin vardı. Leş kargalar, kartallar, şahinler kol geziyordu. O'na diyecekler 'Sen bizi savundun, peki, seni kim savunacak?' Benim gibi düşünen eşim var, arkadaşlarım var' diyecek. 'Bugün dilekçe verdim, yurtdışı yasağım kalktı, artık özgürüm, kıtaları, denizleri fersah fersah gezeceğim.' Bütün faili meçhuller onu bağrına basacak. Dört Ayaklı Minare'nin en tepesine konulacak. 'Tarih anlayacak beni. Kirli medya, beni hedef gösteren gazeteler hoşça kalın, beni anlamak istemeyenler, dudak bükenler, geçirdiğim işkence tezgâhları, faili meçhulün yetimleri hoşçakalın, çocuklarım, eşim hoşçakalın' diyecek" dedi." Kürtçe konuşan Tahir Elçi'nin ağabeyi Ahmet Elçi ise kardeşinin hedef gösterildiğini söyledi.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Tören alanında yoğunluk nedeniyle zaman zaman izdiham yaşanırken, park alanının dolması nedeniyle kalabalığın büyük bölünü de dışarıda kaldı. Elçi'nin cenazesinin hastaneden tören alanına getirilmesi sırasında frekans karıştırıcı Jammer'lerin devreye sokulduğu görüldü. Cenaze konvoyunun geçiş yapacağı güzergah üzerinde de güvenlik güçlerinin zırhlı araçlarla önlem aldığı görüldü.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)