• BIST 116.593
 • Altın 163,323
 • Dolar 3,8063
 • Euro 4,6601
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • İzmir 12 °C
 • Adana 9 °C
 • Antalya 11 °C

Talanda yeni perde: Areolojik SİT alanlarına imar!

Talanda yeni perde: Areolojik SİT alanlarına imar!
'Arkeolojik Sitler, Koruma ve Kullanma Koşulları İlke Karar'ının değiştirilmesi ile, kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak/kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu yada afet yaşanan yerlerdeki arkeolojik sit alanlarının yapılaşmaya açılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu, 'Arkeolojik Sitler, Koruma ve Kullanma Koşulları İlke Kararı'nı değiştirdi. Buna göre kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da doğal afet yaşanan yerlerdeki arkeolojik sit alanlarının yapılaşmasının önü açılıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu, 7 Nisan'da Ankara'da toplanarak, arkeolojik sit alanlarının bulunduğu alanlarda gündeme gelen kamu güvenliği ile ilgili gelişmeler nedeniyle 1999 yılında çıkarılan Arkeolojik Sitler, Koruma ve Kullanma Koşulları İlke Kararı'nı yeniden değerlendirerek, ilke kararlarına kamu güvenliğini ön gören bir madde eklenmesini kararlaştırdı. Yüksek Kurulun aldığı karar dün yayımlanan Resmi Gazete'de şöyle yer aldı:
"Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun 05.11.1999 tarih ve 658 sayılı Arkeolojik Sitler, Koruma ve Kullanma Koşulları İlke Kararının uygulanmasında yaşanan sorunların değerlendirilmesi sonucunda; Anılan İlke Kararının I. derece arkeolojik site ilişkin 1. Maddesinin (f) bendinden sonra gelmek üzere; (g) Kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da doğal afet yaşanan yerlerde, yapılmasında zorunluluk bulunan geçici uygulamalara ilişkin, zemine en az müdahale edilecek şekilde hazırlanan ve süresi belirlenen projelerin ilgili koruma bölge kurulunda değerlendirilebileceğine, projesi koruma bölge kurulunca uygun görülen geçici uygulamaların Kültür ve Turizm Bakanlığınca oluşturulacak bilim kurulu denetiminde yapılabileceğine, ö ifadesinin, Aynı İlke Kararının II. derece arkeolojik site ilişkin 2. Maddesinin (b) bendindeki ‘I. derece arkeolojik sit koruma ve kullanma koşullarının a, b, c, ç, d, e, f ö ifadesinden sonra gelmek üzer', g ifadesinin eklenmesine karar verildi."

‘KAMU GÜVENLİĞİ GEREKÇE GÖSTERİLEREK…'

Uzmanlara göre, ilke kararlarına kamu güvenliği gerekçe gösterilerek yapılan ek madde ile 1. derecede arkeolojik sit alanı olan bölgelerde yapılaşmaların önü açıyor. Uzmanlar, şu değerlendirmeyi yaptı:

"17 yıl önce çıkarılan ilke kararlarında arkeolojik sit alanlarında hiç bir yapının yapılmasına izin verilmiyordu. Ancak, şimdi eklenen bir madde ile arkeolojik sit alanına karakol, güvenlik noktası konulması için bir bilim kurulunun kararı yetiyor. Bu da arkeolojik sit alanlarının bundan sonra bu ilke kararı ile talan edilmesi anlamına geliyor."

Uzmanlar, bölgedeki gelişmelere örnek olarak ise, Diyarbakır'ın Lice İlçesine bağlı olan ve 1. derece arkeolojik sit alanı olan Dakyanus Tepesi'ne karakol kurulmasını gösterdi.

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)