• BIST 103.247
 • Altın 187,605
 • Dolar 4,5433
 • Euro 5,3347
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 26 °C
 • Adana 31 °C
 • Antalya 30 °C

Tarikat-Siyaset-Ticaret-TSK

İrfan TAŞTEMUR / Londra

Tarikat-Ticaret-Siyaset üçlemesi rahmetli Uğur Mumcu'nun İslamcı karşı devrimin sosyolojik yapısını ve hedefini özetleyen muazzam bir saptaması idi.

Uğur Mumcu’nun ticaretten kastı, İstanbul sermayesinin Anadolu'ya yayılmış bayilik zincirleri idi. Siyasal İslamcıların iktidar olmasıyla hedef değişti. Artık başkalarına değil, kendilerine çalışacaklardı. Nitekim İstanbul Belediyesini ele geçirince bunun nasıl  yapılacağını yavaş yavaş gösterdiler. Bu faaliyetlerin bir kısmı yargıya "kalpazanlık" "evrakta sahtekarlık" gibi suç iddiaları ile yansıdı ve nihayet bugün onlarca milyar liralık ihalelere teklif verebilecek aşamaya kadar geldiler. Hedeflerini gittikçe büyüttüler.

RTE'nin ekonomi başdanışmanı Yiğit Bulut AKP içindeki son iktidar değişikliğini takiben yeni hedeflerini ortaya koydu: Gerekirse Gümrük Birliği Anlaşması askıya alınacak, ekonomi üretime odaklanacak ve silah sanayi geliştirilecek.

RTE'nin AB ile her zıtlaştığında "Sizinle olmazsa biz kendi yolumuza devam ederiz" şeklindeki meydan okumasının içeriğini oluşturan ekonomi-politiğinin temeli böyle oluşturuldu. Bundan da öte bu politikanın kişisel düzeyde ortaya çıkardığı ilişkiler de yavaş yavaş dikkat çekmeye başladı.

TSK'ya araç üreten BMC Karamehmet'in elinden alınıp RTE'ye aşık olduğunu söyleyen ve havuz medyasının sahiplerinden eski Maocu Ethem Sancak'a aktarıldı. RTE kızını TSK'ya insansız hava aracı üreten şirketin sahibine gelin verdi. Siyaset, silah sanayi ve ordu arasında kıyılan nikahı Genel Kurmay Başkanı bizzat düğünde hazır bulunarak ve şahitlik yaparak kamuoyuna duyurmuş oldu.

RTE bir yandan kendi Siyaset-Silah-Ordu ilişkisini kurarken, diğer yandan Cumhuriyet-Sanayi-Ordu ilişkisini de yok etmekten geri durmadı. Cumhuriyet-Sanayi-Ordu üçlemesinin en önemli unsuru olan Koç'un elinden gemi inşa ve tank yapımı projeleri alındı.

ABD, Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra TSK içindeki Atatürkçü kadroların kendilerine daha bağımsız, Avrasya'ya yönelik bir arayışa girdiğini görünce Ergenekon, Balyoz gibi provokasyonları örgütlediği artık anlaşılmış oldu. ABD Ordusunun  yayın organında TSK’nın bu yeni konumlanışı çerçevesinde güç projeksiyonu hazırlıklarının NATO'nun ihtiyaçları ötesinde olduğu saptanmış ve sorgulanmıştı. TSK’nın ABD güdümünden uzaklaşan bu arayışına karşı bir an önce tedbir alınmalıydı.

Zaten Brzezinski çok önceden uyarmıştı: "Eğer Türkiye AB'ye bağlanarak Batı ekseninde tutulmazsa nereye gideceği belli olmaz" diye. O nedenle ABD ve İngiltere, Almanya ve Fransa'nın tüm direnmesine rağmen Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemişlerdi. Zar zor da olsa 2005 yılında bir üyelik müzakereleri süreci başlatıldı. Arkasından hemen hemen bitmiş olan PKK terörü de aniden başlayıverdi ve daha sonra o da yetmemiş gibi Ergenekon provokasyonu hayata geçirildi. Ve RTE 2007 yılının 5 Kasım’ında Beyaz Saray'da Bush ile o meşhur bir buçuk saatlik görüşmesini yaptı.

Şimdi mülteci pazarlığından sonra ortaya çıkan durum ne?

Almanya artık daha fazla yük kaldıramayacağı için bazı tavizler karşısında Türkiye'yi her zaman istediği gibi tampon ülke yaptı. AB içindeki Almanya'nın  rakipleri, özellikle İngiltere, Türkiye'ye verilen tavizleri bahane ederek Alman düşmanlığını işlemeye başladı. Böylece İngiltere’nin Türkiye'nin AB üyeliğini destekledikleri şeklindeki sahtekarlığı da ortaya dökülmüş oldu. 2010 yılında Ankara'yı ziyareti sırasında Türkiye'nin AB üyeliğinin ne kadar yararlı ve önemli olduğunu söyleyen Başbakan David Cameron, şimdi bunun 3000 yılından önce olmayacağını söyleyerek hem Türkiye'nin itibarını hem de devlet adamlığı ciddiyetini ayaklar altına aldı.

Ha bu arada ne mi oldu? Atatürkçü subayların TSK'yı Rusya ve Çin ile dost yapacaklarından korkulurken RTE orduyu gerici Arap şeyhlerinin ve Suudi Arabistan’ın müttefiki yaptı ve Suudi Arabistan kralının önünde resmi geçite zorladı. Hani Batı basınında Kosovo’daki imamlar ve medreseler aracılığı ile Suriye'de savaşacak Cihatçı militanlar yetiştirilmesine para akıtan Suudi Arabistan’ın.

TSK'nın yılmaz savunucusu Uğur Mumcu'yu bu vesile ile rahmetle anıyoruz.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)