• BIST 116.603
 • Altın 172,599
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 11 °C
 • Adana 15 °C
 • Antalya 17 °C

Taşeron PTT işçileri direnişe başladı

Adana PTT Başmüdürlüğünde işten atılan taşeron işçiler, müdürlük önünde eylem yaptı.

PTT Başmüdürlüğüne bağlı taşeron şirkette görev yapan Mustafa Kahraman, Mustafa Akçakaya ve Tan Yavuzdoğan, geçen günlerde işten çıkarıldı.

Nakliyat-İş Konya Bölge Temsilci Ali Özçelik, müdürlük önünde basın açıklaması yaptı. Ali Özçelik konuşmasında atılan işçiler geri alınana kadar direnişin süreceğini belirtti. PTT’nin içeride işçilere yönelik baskılarının arttığını  işçilerin sendikadan istifa etmeye zorlandığını ifade etti.

Eyleme destek veren DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu yaptığı konuşmada, DİSK olarak PTT Taşeron işçilerin yanında olduğunu Direnişin kazanımla sonuçlanacağına inandığını belirtti.

Eyleme, DİSK Genel-İş Sendikası Adana 1-2 Nolu şubeler, Dev Sağlık-İş Adana Şube, Dev Sağlık İş üyesi Balcalı Hastanesi Taşeron İşçiler, HKP ve Halkevleri destek verdi.

Ayrıca üyesi olduğumuz Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) PTT Taşeron İşçileri ile başlatmış olduğumuz Direnişimize dayanışma mesajı gönderdi.

Eylemde, “PTT’de Taşeron Cehennemine, İşçi Kıyımına Son, İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız” pankartımız açıldı. “Taşerona Köle Olmayacağız”, “Atılan İşçiler Geri Alınsın” İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” , “Yaşasın PTT Direnişimiz”, “Baskılar Bizi Yıldıramaz” sloganları atıldı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Nakliyat İş, Adana PTT Başmüdürlüğü'nde yaşanan olayla ilgili olarka şu bilgileri verdi:

Sendikamız Adana PTT Başmüdürlüğü Taşeronu Mersin Çağdaş Turizm İnşaat Temizlik Oto işyerinde örgütlenme faaliyetini tamamlayarak yetki için gerekli çoğunluğu sağlamış ve Çalışma Bakanlığına yetik için başvuru yapmış ancak yetki başvurularında mevzuat gereği verilmesi gereken bilgi ve belgeler PTT Adana Başmüdürlüğü ve Mersin Çağdaş firması tarafından zamanında verilmemiş ve bilerek sürecin uzamasına ve sendikanın örgütlenmesine engel olunmuştur.

Bütün bu süreç içerisinde işverenler tarafından üyelerimize baskılar ve mobbing uygulaması yaparak, asılsız gerekçelerle tutanak tutup ücret kesintileri yaparak, ücretlerini ödemeyerek üyelerimizi sendikadan istifa etmeye zorlamışlardır. Üyelerimiz istifa etmediği gibi Sendikamızda işyerinde çalışan işçilerin geçmiş dönemde ödenmeyen, eksik ödenen ücretleri ile ilgili olarak Çalışma Bakanlığı’na şikayette bulunmuş ve Bakanlık sendikamızı haklı bularak konuyla ilgili iş müfettişleri tarafından işverenlere uyarı yazıları yazılmıştır.  

İşverenler bütün baskılara rağmen sendikamızla üyelerimiz arasındaki örgütlülük bağını koparamamışlardır. Bunu hazmedemeyen ve kabullenemeyen işverenler bu seferde sendikal örgütlenmede öncü ve ikisi işyeri temsilcisi olmak üzere dört üyemizi basit gerekçelerle işten atmışlardır. Bununla ilgili de 13 Kasım günü bir basın açıklaması yapılmış ve özellikle Adana yerel basınında geniş bir yer almıştır.

Sendikamız ve üyelerimiz, işverenlerin sendika-işçi düşmanı, bu haksız ve hukuksuz bir şekilde işten atılmaları protesto etmek için bugün meydanlardaydı. 19 Kasım Perşembe günü  önce işten atılan üyelerimizin işe iade davaları ile üyelerimize yönelik istifa baskısı, tehditle ilgili TCK’nın 117 ve 118. Maddelerine göre suç duyurusunda bulunuldu.

Nakliyat İş'ten yapılan açıklamada "Üyelerimiz işe geri alınıncaya ve bu işyerinde sendika tanınıncaya kadar bu mücadelemiz ve direnişimiz devam edecektir" denildi.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)