• BIST 102.381
 • Altın 197,740
 • Dolar 4,7193
 • Euro 5,5360
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 25 °C
 • Adana 28 °C
 • Antalya 24 °C

Terör saldırısı Fransız Cumhurbaşkanlığı seçimlerini nasıl etkiler?

Cüneyt AYRAL / Paris

20 Nisan gecesi saat 21 de Paris’in en ünlü bulvarı Şanzelize’de, 102 numaranın önünde koruma görevi yapmakta olan polislere, bir araç içinden kalaşnikof uzun namlulu silah ile saldırı düzenlendi. Saldırıda bir polis öldürüldü, yaralanan iki polisten bir tanesinin açtığı ateş sonucunda terörist etkisiz hale getirildi. Bu arada, oradan geçen bir turist de hafif yaralandı.

Şanzelize bulvarının 102 numarası Türk Turizm Bürosu’nun bulunduğu yer, ayrıca rahmetli gazeteci Gökşin Sipahioğlu’nun ünlü fotograf ajansı SİPA Press’i de kurmuş olduğu yer. Basın tarihimiz açısından önemli...

Olay sırasında, geç saatlerde çalışmalarını sürdürmekte olan Turizm büromuzun şefi Serra Aytun tesadüfen bürosundaymış ve mahzur kalmış. Kendisi ile telefonda konuştum, geçmiş olsun dedim, olayı nasıl yaşamış olduğunu dinledim. Elbette çok korkmuş, çünkü teröristin binaya sızdığını düşünmüşler ve silah sesleri aşağı kattaki büronun giriş kapısına kadar gelince telâşa düşmüşler...

Ardından bizim Paris Büyükelçiliğinden açıklama gelmiş ve saldırının bize, yani Türkiye’ye karşı olduğu söylenmiş... Öyle birşey yok! Ne Paris Cumhuriyet Savcısı ne de Fransız İçişleri Bakanı böyle bir açıklama yapmadı. Saldırı düpedüz Fransız polisine karşı düzenlenmiş bir İŞİD saldırısı... Bundan önceki saldırılardan bir tek farkı var, o da doğrudan polisi hedef almış olması.

Polisin 102 numaranın önünde olmasının nedeni ise, 24 Nisan Ermeni günü nedeni ile Türk misyıolarının binalarında arttırılan koruma önlemleri, ya birşey olursa diye önlem alınmış, ama beklenen İŞİD değil!

Bir polis memurunun görev başında öldürülmesi nedeni ile Cumhurbaşkanı Holland hemen “ulusal yas” ilan etti ve tüm bayraklar yarıya indirildi. Türkiye’de hergün gelen şehit haberlerine alıştırılan halkımıza duyurmak isterim...

Önümüzdeki Pazar günü (23 Nisan) Fransa yeni cumhurbaşkanını seçmek üzere birinci tur için sandık başına gidiyor. Peki bu terör olayı halkın oylarını nasıl etkiler?

Fransa’da muhafazakâr ve yaşlı seçmenlerin tek sıkıntısı “güvenlik”tir, onlar için güvenliğin tam olarak sağlanması en önde gelen koşuldur, çünkü bu insanlar savaş görmüşlerdir ve güvensiz bir ortamda yaşamanın sıkınıtısını çok iyi bilirler, ayrıca bu seçmen kitlesi “muhafazakâr” olarak adlandırıldığından Katolik inancına da bağlıdırlar. Eşcinsellerin evliliklerini yasallaştıran kanunun kabul edilmemesi için çok uğraşmışlar ve sokaklara dökülmüşlerdir, ama kazanamamışlardır. Bu terör eylemi onların oylarını etkileyecektir... Ama nasıl?

Terör olayının ardından açıklama yapan adaylardan aşırı sağ parti FN’in lideri M. Le Pen bu ülkenin sınırlarını korumaya alması gerektiğini ve camilerin kapatılması gerektiğini söyledi, çünkü cihatçıların camilerde yuvalandıklarını ve terörün buralardan kaynaklandığını, beslendiğini savunuyor... Yani Le Pen, muhafazakâr seçmenlere “ben sizi koruyacağım” diyor... Merkez sağ partinin lideri Filon yolsuzluklarından ötürü çok gözden düştüğü için, muhafazakârların gözü başka bir lideri görmeye meyilli, çünkü Fransızların en çok dikkat ettikleri bir diğer konu da ödedikleri vergilerin nerelerde ve nasıl kullanıldığıdır, Filon’un eşine haksız yere maaş ödetmiş olmasını öyle kolay kolay hazmedemezler... Fransızlar ödedikleri her kuruş verginin karşılığını görmek isterler ve hesabını da sorarlar... Bizim pek alışık olmadığımız bir davranış biçimi olduğu için anlamakta zorluk çekebiliriz, am bu burada böyledir!

Bu ilk tur seçimler Fransa’nın bugüne kadar yaşamamış olduğu türden bir gerilim ortamında geçecek. Çünkü Sosyalist Parti’nin, ekonomi bakanlığı sırasındaki çıkışları ve sosyalistlerle uyuşmayan fikirleri yüzünden aday göstermediği Macron, tek başına aday oldu ve kamu oyu yoklamalarında da önde görülüyor, Sosyalist Parti adayı Hammon ise pek öyle becerikli bir politikacı olarak çıkmadı ortaya, zaten Holland’ın başarısızlıklarının gölgesinde giriyor seçimlere. Ancak, bir başka önemli çıkış da komünistlerin adayı Melanshon’dan geldi ve oylarını hayli yükseltti.

Şimdi 23 Nisan birinci tur oylamada, dün terör eylemi olana kadar Macron ile Melanshon’un karşı karşıya gelerek ikinci tura geçecekleri düşünülürken, acaba, camileri kapatmak lazım diyen Le Pen mi Macron ile karşı karşıya gelecek? Hırçın ve savaşçı ruhlu Macron’un gençliği oylarına talip olduğu muhafazakârları ilgilendirmeye devam edecek mi?

Pazar günü Fransa’da yapılacak olan demokratik seçimlerde Fransa sağ ile solu mu ikinci tura taşıyacak yoksa iki sol lider mi ikinci tura geçecek? Bekleyip göreceğiz... Ama bir gerçek varsa eğer o da terörün, dünyanın her köşesinde aşırı sağı güçlendirdiğidir...

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Yazarın Diğer Yazıları
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)